Čejka chocholatá je nezaměnitelný ptačí druh s charakteristickou chocholkou na hlavě, jejíž vzdušné akrobacie doprovázené typickým voláním vždy patřily k jarním koloritům zemědělské krajiny. Bohužel za posledních 40 let jsme na úrovni České republiky přišli o 80 % čejek. I proto se Česká společnost ornitologická snaží čejkám a dalším mizejícím druhům bahňáků pomoci. Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou navrhla dotační program, který od roku 2015 chrání nejvýznamnější hnízdiště čejek na orné půdě. Od příštího roku začnou pro zemědělce platit nové podmínky pro čerpání dotací. I v případě opatření na podporu čejky je čekají změny – v průběhu roku 2022 došlo k revizi a rozšíření původního návrhu hnízdišť zařazených do tohoto programu. Počet vhodných hnízdišť se navýšil ze 433 na více než 700.
Práce ornitologů na výběru vhodných ploch do tzv. agroenvironmentálně-klimatického opatření (AEKO) Ochrana čejky chocholaté probíhala prakticky v průběhu celého letošního roku. Od konce března do začátku května oslovení členové ČSO postupně zmapovali všech 433 hnízdišť, která byla aktuálně do AEKO zařazena. Čejky byly pozorovány na každé čtvrté z kontrolovaných ploch. Mapovatelé často uváděli, že letošní výskyt je ovlivněný suchým jarem, kdy na celé řadě obvykle podmáčených polí nebyla zaznamenána přítomnost mokřin. Kompletní vyhodnocení dat proběhlo od září do prosince. Pro posouzení vhodnosti hnízdiště byly zohledněny záznamy v tzv. Avifu – faunistické databázi České společnosti ornitologické a následně byly sporné plochy konzultované s příslušnými pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a prostřednictvím Ministerstva zemědělství také s krajskými úřady. Z původní nabídky bylo nakonec vyloučeno 97 lokalit.
Druhou fází revize bylo doplnění vrstvy na základě dat z Avifu. Vznikl návrh potenciálně vhodných hnízdišť, který vycházel z více než 27 000 záznamů pozic čejek v hnízdním období od roku 2015. Následně byl tento návrh zaslán mapovatelům ke kontrole a případnému doplnění a současně byli osloveni s prosbou o doplnění také pracovníci AOPK a krajských úřadů. Počet vhodných hnízdišť se po revizi navýšil ze 433 na více než 700. Do mapování a následného doplnění se zapojilo více než 200 amatérských i profesionálních ornitologů z celé České republiky.
Návrh revidované vrstvy hnízdišť čejek na orné půdě by nemohl vzniknout bez podpory Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a zejména bez mapovacího úsilí stovek dobrovolných mapovatelů, kteří zadávají svá data do Avifu.
Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické:
„Díky provedené revizi budou finance na ochranu čejek vynakládány účelněji a současně svoji šanci dostanou nově i čejky na hnízdištích, která byla do programu doplněna. Velké poděkování patří v první řadě všem mapovatelům, kteří čejky sledují a svá data do Avifu vkládají. Teď je další krok na zemědělcích a jejich zájmu do opatření vstupovat. Zvýšenou motivací by pro ně mohla být i nová výchozí podmínka pro čerpání zemědělských dotací, podle které zemědělci musí povinně vymezit 3 nebo 4 % tzv. neproduktivních ploch. Hnízdiště zařazená do AEKO na ochranu čejky je možné jako neproduktivní vykázat, jen v tomto případě bude finanční podpora krácená.“
Kontakty:
Ing. Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické, 776 368 360, zamecnik@birdlife.cz
Vznik tohoto článku finančně podpořilo MŽP v grantovém řízení. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.