Ornitologové školili dobrovolné ochránce čejek chocholatých

Česká společnost ornitologická (ČSO) letos uspořádala celkem deset workshopů zaměřených na ochranu hnízd čejek chocholatých. Zájem veřejnosti byl velký – akcí se zúčastnilo dohromady 86 osob. A někteří si své zkušenosti rovnou vyzkoušeli v praxi. Čejka, jejíž hnízdo po workshopu dohledala dobrovolnice u obce Počapelské Chalupy nedaleko Pardubic, byla dokonce zahrnuta i do výzkumného projektu České zemědělské univerzity (ČZU), který pomocí satelitní telemetrie odhaluje detaily ze života čejek a možnosti, jak ji efektivněji pomáhat.

ČSO každoročně pořádá workshopy, kde se lidé mohou seznámit s praktickou ochranou druhů, kterým z různých důvodů hrozí nějaké ohrožení. Nejinak je tomu i v případě čejky chocholaté, hnízdící na zemi v otevřené zemědělské krajině. Čejky si k hnízdění přednostně vybírají oraniště a pole určená k osetí, kde jejich snůšky bohužel ohrožují jarní práce. Nechtěné destrukci nenápadného hnízda lze zabránit jeho dohledáním a následným označeným, např. bambusovými tyčemi.  

Dobrovolníci na workshopu v Horních Ředicích označují nalezené hnízdo bambusovými tyčemi. Foto: P. Kunátová

Čejky patří mezi naše nejvíce ubývající ptačí druhy, a tak se ornitologové snaží, aby se co nejvíce hnízd uchránilo před zničením. Proto ČSO v průběhu letošního roku zorganizovala 10 workshopů, při kterých učila dobrovolníky ohrožená hnízda dohledat a ochránit [1]. Tři akce proběhly během hnízdní sezony a dalších sedm v průběhu listopadu, kdy se zájemci seznámili s postupy při ochraně hnízd za pomoci plastových maket čejek. ČSO celkem zorganizovala workshopy v sedmi krajích České republiky [2] a celkem při nich proškolila 86 osob. 

Tak velký zájem veřejnosti o praktickou ochranu nás potěšil. Je zřejmé, že osud našich ptačích sousedů není lidem lhostejný. Navíc roste i počet zemědělců, kteří se snaží čejky chránit při jarních pracích přímo z kabiny traktoru. Snad se nám společně podaří život těmto sympatickým ptákům usnadnit,doplňuje Václav Zámečník z České společnosti ornitologické, který se dlouhodobě ochraně čejek a ptáků zemědělské krajiny věnuje. 

Od teorie k praxi: dobrovolnice ochránila hnízdo před zničením

Jeden z workshopu proběhl 17. dubna v Horní Ředici [3], kam se přihlásila i dobrovolnice Kateřina. Své nově získané dovednosti se okamžitě rozhodla využít v praxi. Hned v následujících dnech vyrazila do okolí svého bydliště pátrat po čejkách. A její úsilí bylo úspěšné – 22. dubna dohledala a označila dvě hnízda čejek u obce Počapelské Chalupy. S hospodařícím zemědělcem domluvila jejich ochranu a čejky nakonec i úspěšně vyvedly mladé.  

Čejka Grácie se satelitní vysílačkou na hnízdišti u Počapelských Chalup. Foto: Václav Zámečník

Její aktivita ale nepřispěla jen k záchraně mláďat. Díky informaci o hnízdišti se 29. dubna podařilo jednu ze samic odchytit výzkumnému týmu z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), který v letošním roce zahájil projekt nazvaný Čejčí stopou [4]. Dostala jméno Grácie a stala se jednou z dvaceti satelitně sledovaných čejek ve východních Čechách. Podle dat z vysílačky se Grácie od druhé poloviny května pohybovala na Pardubicku v okolí obcí Hradiště na Písku, Počapelské Chalupy, Velké Koloděje a Brozany. Na cestu na zimoviště se Grácie vydala 20. října a v současné době se pohybuje v regionu Centre-Val de Loire západně od Orleáns.     

Projekt Čejčí stopou nám přináší cenné poznatky o životě těchto zajímavých ptáků a současně propojuje vědu s praxí. Na základě nových poznatků o ekologii čejek bychom rádi navrhli opatření v krajině, která zajistí pro čejky a další druhy bahňáků lepší životní podmínky,uvádí Václav Zámečník z České společnosti ornitologické, který je členem výzkumného týmu projektu. 

 

Kontakt pro další informace: 

Václav Zámečník, zamecnik@birdlife.cz, 776 368 360 


Poznámky: 

[1] Činnost dobrovolníků hraje klíčovou roli v ochraně mnoha ohrožených druhů. Spojení vědeckých dat získaných prostřednictvím telemetrie s praktickými opatřeními v terénu umožňuje nejen chránit konkrétní hnízda před zničením, ale také přinášet podrobné poznatky o životě těchto ptáků. Projekt Čejčí stopou je ukázkou, jak může spolupráce vědců, dobrovolníků a zemědělců přispět k zachování ohrožených druhů a k podpoře udržitelného hospodaření v krajině. 

[2] Jednalo se o kraje Pardubický (2 akce), Královéhradecký (2 akce), Středočeský (2 akce), Liberecký, Olomoucký, Jihočeský a Moravskoslezský. 

[3] Na akci v Horních Ředicích dorazil také televizní štáb České televize. Odkaz na reportáž z akce zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000100419/cast/1040328/ 

[4] “Čejčí stopou” je výzkumný projekt ČZU, který se kromě čejky chocholaté  soustředí také na sluku lesní. Odchyceným ptákům je na záda umístěno telemetrické zařízení, které sbírá obrovské množství dat, která následně (typicky několikrát denně) odesílá prostřednictvím mobilních sítí.  V první řadě jsou to GPS lokace, kde se sledovaný jedinec v danou chvíli nachází, a to zpravidla s přesností na několik metrů. Hlavním cílem projektu je vývoj nástrojů a metodických přístupů pro efektivní plánování ochrany ptáků. Mohlo by se např.  jednat o sérii jednoduchých postupů a pravidel, která by umožnila zvýšit reprodukční úspěšnost čejek, aniž by významně omezila ekonomické výnosy zemědělského hospodaření.

Více informací zde:  

https://waderscope.fzp.czu.cz/cs 

https://www.birdlife.cz/unikatni-projekt-ceske-zemedelske-univerzity-v-praze-odhaluje-tajemstvi-zivota-cejky-chocholate-a-sluky-lesni/ 

https://waderscope.fzp.czu.cz/cs/r-20592-poslano-vysilackou/r-20604-cejky/gracie.html


Projekt “Pojďte s námi chránit čejky” v rámci něhož probíhala série workshopů byl podpořen dobrovolnými dárci skrze portál Darujme, JRD Group Fond, Nadací Via a Středočeským, Královéhradeckým a Pardubickým Krajem.  Děkujeme!  

    


Projekt „Využití nástrojů biologgingu a volně dostupných datových zdrojů pro hodnocení kvality habitatu, existenčních rizik a efektivní plánování ochrany u ptáků ohrožených úbytkem vody v krajině“ byl podpořen Technologickou agenturou ČR v rámci 7. výzvy Programu Prostředí pro život a trvá od dubna 2024 do června 2026.