Ptáci žijící v zemědělské krajině nemají na růžích ustláno. Od roku 1982 se jejich početnost snížila zhruba o 30 %. Jednou z hlavních příčin je intenzivní zemědělská praxe, při které přírodě nezůstává dostatek prostoru. Projekt podpořený Pardubickým krajem a Ministerstvem životního prostředí se snaží pomoct dvěma ptačím druhům, motáku lužnímu a chřástalu polnímu, které zemědělská činnost bezprostředně ohrožuje na jejich životech. Součástí projektu je mapování hnízdního výskytu obou druhů, praktická ochrana hnízd a šíření osvěty mezi zemědělce a veřejnost.
Už dnes mají sice zemědělci legislativní povinnost neničit dohledaná hnízda, ale v praxi se hnízda nebo hnízdiště chrání stále jen sporadicky. Dohledávání hnízd vyžaduje jistou zkušenost a je i časově náročné a tak se tento model ochrany aplikuje jen u několika nejvíce ohrožených ptačích druhů. Ani samotní zemědělci většinou nemají kapacitu při své práci řešit hnízdění ptáků. O to víc je potěšitelné, že přibývá zemědělců, kteří se snaží při své práci brát na přírodu větší ohledy než je tomu zvykem.
„Každým rokem se u nás objevují noví hospodáři, kteří samí aktivně na svých pozemcích při jarních pracích sledují výskyt ptáků a ostatních živočichů a pokud to situace vyžaduje, aktivně je i chrání. Patří jim za to obrovský dík,“ uvádí Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické. „A i v případech, kdy je oslovíme s tím, že jsme na jejich pozemcích zjistili hnízdní výskyt, jsou v drtivé většině vstřícní a mají zájem na úspěšné realizaci ochranných opatření.“
V případě hnízdících motáků lužních se nejčastěji kolem hnízd ohrožených sklizní umísťují malé oplocenky, které chrání ještě nevzletná mláďata před vysečením i následnou predací. U tajemného obyvatele luk a extenzivních pastvin chřástala polního se zase vymezuje část louky, ve které se předpokládá hnízdění a ta se ponechá nesklizená do další seče.
Přidáte se?
Bohužel profesionálních ani amatérských ornitologů není tolik, aby dokázali zmapovat celé území kraje. Proto se touto cestou obrací i na veřejnost s prosbou, aby sledovali své okolí s otevřenými očima a ušima a o případných výskytech ohrožených ptačích druhů zemědělské krajiny informovali ornitology. V mnoha případech právě informace od veřejnosti přispěly k zajištění vhodných podmínek pro úspěšné hnízdění.
Kontakt:
Václav Zámečník
zamecnik@birdlife.cz
776 368 360
Projekt byl podpořený Pardubickým krajem a Ministerstvem životního prostředí.