Češi před letošními Vánocemi utratili jen přes e-shopy téměř 50 miliard za dárky. Kolik z této sumy se utratilo opravdu za užitečné věci? Kolik z dárků se stane odpadem hned druhý den, kolik za měsíc a kolik příští rok třeba jen z důvodu nových trendů a módy? Každý výrobek se více či méně podílel na devastaci poslední zachovalé přírody na Zemi. Přímo či nepřímo. Od produkce oxidu uhličitého při použití energie na jeho výrobu a transport po likvidaci pralesů v Kongu nebo otravu řek v Tibetu při nešetrné těžbě vzácných kovů potřebných v naší elektronice.
Kontrastující s tímto vrcholným konzumem je neuvěřitelně vzrůstající podpora výkupu první nestátní rezervace pro ptáky – Josefovských luk. Příznivci ptačího parku poslali během jednoho předvánočního měsíce na výkup přírody skoro jeden milión korun. Certifikát za příspěvek na výkup Josefovských luk je smysluplný, přestože v podstatě nemateriální, nádherný dárek blízkým, který je zároveň dárkem přírodě a ohromným potěšením pro Českou společnost ornitologickou, zřizovatele parku.
Kéž by se z miliard zbytečně utracených za „kupu plastů“ ukrajovaly ještě větší sumy na záchranu přírody. Srdečně děkuji těm, kteří přesměrovávají tok financí touto cestou a to i na smysluplné ochranářské projekty, které nejsou řízeny Českou společností ornitologickou. V národě ochranářů je takových počinů více než tušíte (např. Místo pro přírodu, Nový prales, …).
Do nového roku přeji ještě více zachráněné či obnovené přírody a spoustu krásných zážitků v ní! Opakovaně děkuji jménem ČSO všem partnerům, dárcům, brigádníkům a dalším podporovatelům. Ptačí park je skutečně dílem vás, stovek lidí, kterým jde o ochranu ptáků a naší pestré přírody.
Na tomto místě chci však zmínit několik dalších jednotlivců, kteří v poslední době pomáhají ptačímu parku nefinančně a mimo pořádané brigády. Služebně nejdéle, přesto zatím nespatřen, dobrovolničí Miloslav Dvořák, který graficky připravuje pozvánky na akce pro veřejnost na Josefovských loukách.
Ohromnou posilou v terénu je domorodec, jenž stráží park téměř denně, hlídá exmoorské koně, uklízí naplavené či odhozené odpadky, udržuje stezky a opravil střechu správního domku ve vstupním areálu. Pokud park navštívíte, velmi pravděpodobně ho potkáte. Vysloužil si titul „Ranger Ota“. Jeho spolupráce na hlídání parku je extrémně důležitá právě teď o svátcích, kdy musíme louky kontrolovat několikrát denně a dokonce v noci. Lidé překypující štědrostí se o Vánocích pokouší divokým koním podstrojovat dobroty, které je mohou zabít a noci se s končícím rokem plní výbuchy různých třaskavin, na což mohou zvířata reagovat nevyzpytatelně. Dnešní noc bude samozřejmě nejrizikovější.
Nakonec, i když ne na posledním místě, chci poděkovat Josefu Rutterlemu, nejvěrnějšímu návštěvníkovi akcí pro veřejnost a zapálenému ornitologovi a ekologovi, který to „dotáhl“ až na členství v pracovní skupině pro ptačí park.
Věřím, že se všemi posilami a vaši neutuchající podporou bude i rok 2019 lepší pro ptáky i pro lidi.
Břeněk Michálek
správce Ptačího parku Josefovské louky