Podepište petici BirdLife proti používání olověného střeliva #BanLeadNow

Olovo je vysoce toxické. V Evropě už je jeho používání zakázané v benzínu či barvách. Představuje totiž vážná zdravotní rizika. A neexistuje žádná minimální (ještě přijatelná) dávka, olovo škodí v jakémkoliv množství. Přesto se stále používá při lovu a rybolovu. Česká společnost ornitologická se připojuje k petici BirdLife za zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek #BanLeadNow. Petice je směřovaná k vedení Evropské unie.

V Evropě olovo otráví odhadem milion ptáků ročně. Vysoká dávka vede rovnou k jejich úhynu. Pokud se jedinci dostane do těla malé množství, zvíře nemůže trávit potravu, nepracuje mu dobře srdce, olovo ochromuje jeho nervovou soustavu, narušuje mu rozmnožování.

Jak se olovo do přírody dostává?

Pro volně žijící živočichy jsou zásadními zdroji olověné střelivo a rybářské zátěže (olůvka). Do těla zvířete se pak dostávají:

  1. Konzumací broků a olůvek – přímá otrava
  2. Z kontaminované vody, půdy nebo kořisti – nepřímá otrava
  3. Absorpcí olova ve tkáních postřelených jedinců – nepřímá otrava

 

Co olovo v organismu způsobuje?

Ve vysokých dávkách způsobuje smrt, v nízkých dávkách vede k chronickým poruchám kardiovaskulárních, vylučovacích či reprodukčních orgánů, narušuje imunitní systém, poškozuje mozek, ovlivňuje chování. Nejohroženějšími skupinami jsou gravidní samice a mladí jedinci ve vývinu. To platí jak pro ptáky, tak i pro člověka.

Loni v únoru se podařilo dosáhnout dílčího vítězství, když EU zakázala používání olověných broků na vodních a mokřadních biotopech. Naším cílem je teď úplný zákaz používání olověné munice a rybářských olůvek.

Tématu otrav ptáků olovem se systematicky věnoval bývalý předseda ČSO Jiří Flousek. Jeho rozsáhlá rešerše je dostupná na https://www.birdlife.cz/s-olovem-ci-bez-olova/.


 

Text petice:

Každý rok je do životního prostředí Evropy vypuštěno 44 000 tun olověné munice a rybářských olůvek. Toto zdánlivě neviditelné znečištění otravuje volně žijící zvířata, ohrožuje lidské zdraví, kontaminuje naši vodu a půdu a ohrožuje domácí i hospodářská zvířata.

V roce 2021 Evropská agentura pro chemické látky uznala závažnost problému a navrhla úplný zákaz prodeje a používání olověného střeliva a rybářských olůvek v Evropě.

Vyzýváme vedení EU, aby konečně zastavilo otravy olovem, konkrétně:

Evropská komise: Zveřejní návrh na účinné omezení používání olověného střeliva a olověných rybářských olůvek
Evropská Rada: Podpoří návrh Evropské komise
Evropský parlament: Hlasuje pro návrh, který omezuje používání olověného střeliva a rybářských olůvek

Proč je potřeba zakázat olovo ihned:

Volně žijící zvířata: Každý rok se otráví nejméně jeden milion ptáků, když spolknou olověnou munici nebo olůvka. Patří sem některé z nejznámějších evropských druhů, jako jsou labutě či orli. Další miliony ptáků trpí následkem otravy olovem, zažívají bolest a úzkost, což snižuje jejich šance na přežití.
Lidské zdraví: Když se k lovu používá olověná munice, úlomky olova se rozptýlí v mase a vystavují každého, kdo je sní, nebezpečí. Právě nyní je jeden milion dětí v celé Evropě vystaven olovu, kterému lze předejít.
Půda a voda: Olověná munice a rybářská olůvka znečišťují naši půdu a vodu, kontaminují celé potravní řetězce, včetně našeho vlastního, a zanechávají toxické dědictví pro příští generace.
Domácí zvířata: Domácí zvířata jsou vystavena riziku otravy olovem z konzumace krmiva vyrobeného z kontaminovaného masa zvěře, což může poškodit jejich zdraví.
Hospodářská zvířata: Zvířata, jako je skot a drůbež, mohou přijímat olovo z pastvy na kontaminované půdě, což ohrožuje jejich zdraví a kvalitu našich potravin.

Tomu všemu lze předejít.

Zákaz olova v munici a rybářských zátěžích je nejjednodušší způsob, jak se vyhnout otravám. Netoxické alternativy olova jsou nyní široce dostupné, účinné a cenově dostupné. V některých evropských zemích (konkrétně v Nizozemsku od roku 1993 a v Dánsku od roku 1996) se olověné broky už nepoužívají vůbec. Nahradily je broky ocelové, nyní již běžně nabízené výrobci střeliva.

Nyní je naše chvíle, abychom se této toxické látky v celé Evropě konečně zbavili.

Společně můžeme udělat Evropu bezpečnějším a zdravějším místem pro lidi i přírodu. Podepište tuto petici a připojte se k výzvě požadující ukončení otrav olovem. Olověné střelivo a rybářské zátěže již nesmí představovat riziko pro evropské občany, životní prostředí a volně žijící zvířata.

Děkujeme!