Podpora hnízdění poštolky rudonohé na střední Moravě

Projekt vznikl jako myšlenka na základě hnízdění poštolky rudonohé (Falco vespertinus) v roce 2019 u Olomouce, které prokázali Ondřej Boháč a Tomáš Oplocký. Záměrem bylo vyvěsit několik budek do míst, kde poštolky rudonohé vyhnízdily a do jeho nejbližšího okolí.

Na projektu Podpora hnízdění poštolky rudonohé na střední Moravě spolupracovali Jiří Šírek, Michal Jakubec a Tomáš Oplocký.

Poštolka rudonohá pozorovaná v létě 2019 u Olomouce Ondřejem Boháčem a Tomášem Oplockým.

Ihned jsme začali přemýšlet nad tím, že bychom mohli vymyslet projekt a požádat o grant ČSO. To se podařilo a začali jsme pracovat. Nejdříve to vypadalo, že to bude velký zmatek, protože jsme stále řešili kolik bude potřeba budek a kdo je udělá. Nakonec se podařilo sehnat nadšence z Opavska, kteří budky ochotně udělali za rozumnou cenu k tomuto záměru.

Několik budek tedy vyrobil celkem známý výrobce ptačích budek Roman Rumpoldin z Opavy a zbytek vyrobil Michal Jakubec. Celý únor jsme řešili spíše výrobu a detaily budek, ale pořád bylo dost času do rozvěšování. V březnu jsme pak ještě dolaďovali detaily, jako byly třeba vodotěsný lak a ochrana proti kunám lesním. Únor a březen rychle uběhly a blížil se čas vyvěšování budek. Nechtěli jsme budky vyvěšovat brzy, jinak by je obsadily poštolky obecné (Falco tinnunculus) a kalous ušatý (Asio otus), kteří jsou na místě velmi běžní.

Tomáš Oplocký a Karel Poprach připravují budku pro poštolky rudonohé k vyvěšení. Foto: Emil Morav.

Budek bylo osm a speciální koše z proutí byly dva.  Všechno jsme konzultovali se slovenským koordinátorem Romanem Slobodníkem pro slovenský projekt Ochrana sokola červenonohého (Falco vespertinus) v Karpatské kotlině. Roman Slobodník nám rovněž hodně pomohl v pohledu na detaily pro výrobu budek, jelikož má velkou praxi v tomto zaměření.

Vyvěšení budek proběhlo koncem dubna za pomoci Michala Jakubce, Emila Morava, Lucie Rubáčové, Tomáše Oplockého a Karla Popracha, který přijel jako lezec a budky jsme společně vyvěsili a rozdělili jsme si kontroly na obcházky budek. Bohužel ani na jedné z několika kontrol jsme poštolky rudonohé neprokázali, i když se v bližším okolí občas pohybovali dva samci, a to dospělý samec a samec ve věku 2K. Doufáme, že v příštích letech by se mohly poštolky rudonohé opět vrátit a najít si pro ně určené budky.

Michal Jakubec s jednou z čerstvě připravených budek pro poštolky rudonohé. Foto: Emil Morav.

Poděkování všem lidem, kteří se účastnili na projektu, zejména Roman Slobodník, Roman Rumpoldin, Lucia Rubáčová, Ondřej Boháč, Karel Poprach, Emil Morav a Pavel Mrva.


Článek napsal Tomáš Oplocký.