Pozvánka na vycházky ke Světovému dni mokřadů

2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

V letošním roce pro vás dobrovolníci připravili 26 vycházek. Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.

Navštivte s námi mokřady a poznejte jejich ptačí obyvatele!

Prosíme, respektujte žádost organizátorů o případnou registraci na vycházky.

Nově doplněné vycházky, které nejsou v mapě:
Městec Králové: 3. 2. v 8:30

Přehled vycházek:

Pro snadnější pohyb v textu můžete kliknout na příslušný kraj:
Praha, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Kraj Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský

Praha

PP Lítožnice a okolí

Sraz v sobotu 3. 2. v 8:00 na parkovišti U Dubečské tvrze. Procházka s pozorováním ptáků podél koryta Říčanského potoka k Lítožnickému rybníku a podle počasí a zájmu až k zrevitalizovaným tůním na Říčanském potoce a Rokytce u Běchovic. S sebou vhodné mít terénní oblečení, pevnou obuv a dalekohled. Očekávaný konec akce před polednem. Vedou Veronika Švestková (778 009 822) a Jan Studecký (728 372 778).

Malá Strana, Kampa

Sraz v úterý 6. 2. v 8:30 na břehu Vltavy v jižním cípu Kampy. Projdeme Kampou přes Karlův most k Novotného lávce. S sebou dalekohledy, městské oblečení možné. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vedou Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Modřany

Sraz v neděli 4. 2. v 9:50 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Trasa není vhodná pro kočárky a osoby s omezenou pohyblivostí (uklouzaná pěšinka ze svahu)!  V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

Smíchov

Sraz 1. 2. v 10:00 u pomníku F. Palackého na Palackého náměstí. Projdeme se po Rašínově nábřeží, dojdeme na Dětský ostrov, kde budeme pozorovat vodní ptáky zimující na Vltavě. Vlastní dalekohledy vítány, ale k dispozici bude i stativový dalekohled. Vycházku zakončíme na Smíchovské náplavce v sousedské dílně Městské knihovny v Praze, DOK 16. Délka trasy max. 3 km, lze ji případně přizpůsobit aktuálnímu počasí a zdatnosti účastníků. Vede Alena Klvaňová (klvanova@birdlife.cz; tel. 776 895 795).

Smíchov, 3 ostrovy

Sraz ve čtvrtek 8. 2. v 8:30 na Žofíně. Během vycházky obejdeme všechny 3 blízké ostrovy – Slovanský ostrov (Žofín), Střelecký ostrov, vycházku ukončíme na Dětském ostrově, odkud se podíváme, co loví pod Šítkovským jezem. S sebou dalekohledy, městské oblečení možné. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Troja

Sraz v pátek 26. 1. v 8:30 na parkovišti pod Trojským zámkem. Vycházka povede po proudu Vltavy k přívozu v Podbabě. Dle množství ptáků a času je možné přeplutí na druhou stranu, podél plavebního kanálu k Malé říčce a rybníčkům ve Stromovce. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Pražské vycházky byly podpořeny Hlavním městem Praha v rámci grantu Za ptáky Prahy.

 

Středočeský kraj

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Sraz v sobotu 10. 2. v 9:00 v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi v ulici U Hluchova před jezdeckým klubem. Projdeme se cca 5 km od PP Hluchov (polabský lužní les) podél řeky Labe k lesoparku Houštka a podél místních svodnic zpět do města. S sebou doporučujeme teplé oblečení do přírody, terénní obuv, svačinu a dalekohled. Vycházka je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně rodin s dětmi. Spojení bus PID – zastávka Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, most, linka 367, 375 a další. Vede Eva Neubergová (neubergova@strednipolabi.cz, 730 182 815).

Čelákovice

V sobotu 3. 2. v 8:00 se sejdeme k příležitosti Světového dne mokřadů v Čelákovicích. Půjdeme se podívat na jezero Mezi Mosty, kde se každoročně objevují zajímaví zimující ptáci (např. turpani hnědí), nevynecháme ale ani řeku Labe, která je v sousedství, a kde se také objevuje v zimním období mnoho zajímavých druhů vodních ptáků. Sraz bude na místě dělení ulic Na Stráni a na Nábřeží, odkud vede silnička k ČOV. Vycházka potrvá přibližně 2 hodiny. Vycházku povede Jan Grünwald (720 563 538).

Městec Králové

Sraz v sobotu 3. 2. v 8:30 hod. u „kašny“ na náměstí Republiky v Městci Králové. Čeká nás přibližně hodinová vycházka k Cukrovarským rybníkům, Sebou vhodné oblečení do každého počasí, občerstvení a dalekohled. Procházka bude ukončena okolo 11té hodiny u Cukrovarského rybníka, kde proběhne, za vhodného počasí, ukázka kroužkování ptáků. Vycházku organizuje Královéměstecký okrašlovací spolek ve spolupráci s ČSO, vede Vlastimil Osoba (775 912 263).

Roztoky u Křivoklátu

Sraz v neděli 4. 2. v 9:30 před potravinami naproti Hotelu Roztoky v Roztokách u Křivoklátu. Projdeme se podél Berounky, čeká nás pozorování zimujících ptáků a povídání nejen o nich. Cesta není místy vhodná pro kočárky. S sebou teplé oblečení a dalekohled, pokud máte. Doba vycházky záleží na zájmu: cca 1-2 hodiny. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Parkování aut, vlaková a autobusová zastávka v okolí.  Na setkání se těší Petr Hájek (krasojizda@seznam.cz, 731 532 467).

Řež – Roztoky

Sraz v sobotu 3. 2. v 10:05 na lávce v Řeži (u zastávky ČD). Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany – Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny. Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím. Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede Lucie Hošková (hoskova@birdlife.cz, tel. 602 972 368) a Katarína Slabeyová.

Vavřinecký rybník

Sraz na parkovišti u hřbitova v obci Vavřinec v sobotu 27. 1. v 10:30, proběhne vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 hod. se přesuneme do restaurace u Fantů v Jindicích, po společném obědě se uskuteční přednáška ke dni mokřadů a promítání snímků z výprav za ptáky po Evropě (p. Křemenák, Truhlář, Kavka). Vedoucí: Jan Křivský st. (krivsky@gmail.com, 732 560 647).

JIHOČESKÝ KRAJ

Dehtář – Zbudovská Blata

Sraz 3. 2. v 10:00 na pláži rybníka Dehtář v obci Dehtáře. Koukneme se, co plave na hladině, lítá okolo a pak se podle aktuální situace výskytu ptáků přesuneme na další rybníky v Českobudějovické pánvi. Na závěr se přesuneme na Zbudovská blata, kde nám Kryštof Chmel představí nový ptačí park ČSO. Zároveň zde bude probíhat ukázka kroužkování ptáků. Přesuny autem, ideálně bychom se smrskli do nejmenšího možného počtu aut. Já budu mít jedno či dvě místa volná. Akce potrvá přibližně do 15-16 hod. Berte vhodné oblečení a kdo máte, stativový dalekohled. Já budu mít jeden k dispozici. Vede Jakub Vlček (k.vlcak@gmail.com, 773 124 333).
Pozvánka

České Budějovice – Vrbenské rybníky I

Sraz v neděli 4. 2. v 10:00 na okraji PR Vrbenské rybníky, 150 m SZ od točny trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném. Vycházka k Vrbenským rybníkům a okolí nebo podél Vltavy do města – podle aktuální atraktivnosti lokalit. Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky či přikrmování ptáků. Vede Vojtěch Kubelka (kubelkav@gmail.com, 721 018 336).
Pozvánka

České Budějovice – Vrbenské rybníky II

Sraz ve středu 7. 2. v 9:00 na hrázi rybníka Nový Vrbenský (u naučné cedule, cca 150 m od zastávky MHD Česká Vrbné). Vycházka s pozorováním vodních ptáků, povídáním o rybnících a mokřadech, jejich ochraně a dalších tématech (krmení ptáků, určování některých druhů apod.) povede přes Vrbenské rybníky, dle počasí a přání účastníků směrem k Arpidě. Pro zájemce možnost prodloužení až do Nových Dvorů (celkem cca 4,5 km). Předpokládaný konec v 11:00, delší varianta ve 12:00 – 13:00. Na vycházku je vhodné se předem přihlásit. Vycházku organizuje Jihočeský ornitologický klub – pobočka České společnosti ornitologické, Odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví – Krajský úřad Jihočeského kraje a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Regionální pracoviště Jižní Čechy. Vedou Jan Havlíček a Tomáš Bodnár (havlicek@kraj-jihocesky.cz, 386 720 806).

Sezimovo Ústí

Sraz v sobotu 3. 2. v 9:30 na lávce přes Lužnici v Sezimově Ústí I. Čeká nás pozorování nejen vodních ptáků na řece Lužnici vlastními dalekohledy a připraveným stativovým dalekohledem. Kromě toho budeme diskutovat o významu mokřadů a nutnosti zadržování vody v krajině. Předpokládaná trasa je 3,5 km. Konec přibližně ve 12:30 u jezu Soukeník. Akce se koná za jakéhokoliv počasí a ve spolupráci s Blatským muzeem (pobočkou Husitského muzea v Táboře). Doporučené vybavení: turistická obuv, teplé oblečení, dalekohled.  Exkurzi vede Mirek Bažant (bazant@husitskemuzeum.cz, 734 570 333).
Pozvánka

Velký Tisý

Sraz v sobotu 27. 1. v 8:30 na severovýchodním okraji Služebného rybníka. Čeká nás tříhodinová nenáročná procházka kolem Služebného rybníka až k Velkému Tisému, při které budeme mít možnost pozorovat veliká hejna hus a zimující kachny. Když budeme mít štěstí, ukáže se nám třeba i ledňáček nebo orel mořský. Vede Eliška Malcová (keliskamalcova@seznam.cz, 737 510 254).

PLZEŇSKÝ KRAJ

Rokycany / Plzeň

Sraz účastníků v sobotu 3. 2. buď v 8:45 před rokycanským vlakovým nádražím, popřípadě v 9:15 před nádražím Českých drah v Plzni – Doubravce. Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v podvečer. Trasa (cca 13 km) povede většinou v blízkosti vody a pozornost tedy bude věnována zejména zimujícím vodním ptákům, především pak kormoránům, labutím, kachnám, vzácnějším hoholům a morčákům. Navíc se zde právě v této době zdržují i orli mořští a je velká pravděpodobnost na jejich spatření. Doporučujeme se tedy teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a něco na opečení na ohni. Tam i zpět pojedeme vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak i občerstvení v cukrárně, které nám ukrátí čekání na vlak. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč, přičemž vycházka bude doplněna výkladem o zdejší fauně. Akce se uskuteční v rámci Světového dne mokřadů, který si připomínáme 2. února ve spolupráci s Českou společností ornitologickou. Případné další informace rád sdělí Pavel Moulis (603 239 922).

Stříbro

Sraz v sobotu 3. 2. v 9:50 před radnicí na Masarykově náměstí ve Stříbře. Ornitologická vycházka povede od náměstí k lávce pod jezem U Pičmana (zde při vhodném počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků), odtud po pravém břehu Mže směrem k městu. Konec vycházky u silničního mostu přes Mži, resp. v případě zájmu u soutoku Mže a Úhlavky. Délka trasy cca 7 km, spíše nenáročným terénem; složitější úseky lze obejít, či se kdekoliv připojit/odpojit. Pevnou obuv lze ale doporučit i vzhledem k možnosti náročných povětrnostních podmínek. Lze očekávat pozorování volavek, skorce či ledňáčka, stejně jako vzácnějších druhů kachen (morčáci). Všímat si také budeme pobytových stop bobra evropského. Mluvit budeme o významu mokřadů a zachovalých toků pro přírodu i člověka, o důvodech jejich ohrožení a možnostech, jak mu čelit. Vhodné oblečení a obuv, svačinu s sebou. Vlastní dalekohled výhodou. Akce se koná za každého počasí! Vede Martin Liška (Muzeum Českého lesa v Tachově, 778 451 779). Více informací na stránkách Muzea Českého lesa v Tachově.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Ohře: Cheb – Nebanice

Sraz v sobotu 20. 1. v 8:40 na vlakové zastávce Cheb-Skalka. Projdeme se podél řeky Ohře od hráze VN Skalka do Nebanic. Ornitologická vycházka bude zaměřena na vodní a mokřadní druhy ptáků, vázané na řeku. Lze očekávat pozorování volavek, potápek, labutí či ledňáčka, stejně jako různých druhů kachen. Všímat si také budeme pobytových stop bobra evropského. Mluvit se bude o významu mokřadů a zachovalých vodních toků pro přírodu i člověka, o důvodech jejich ohrožení a možnostech, jak mu čelit. Vhodné oblečení a obuv, svačinu s sebou. Vlastní dalekohled výhodou. Vede Jiří Brabec (Muzeum Cheb, 734 767 592) a Martin Liška (Muzeum Českého lesa v Tachově, 778 451 779). Více informací na webu Muzea Cheb.

ÚSTECKÝ KRAJ

Jezero Most

Zimní ornitologická vycházka k jednomu z nejvýznamnějších zimovišť vodních ptáků v Česku. Sraz 3. 2. v 9:00 na zastávce MHD bus č. 16 Jezero Most. Vede Jaroslav Bažant (jarabazant@seznam.cz).

Ústí nad Labem – jezero Milada

V sobotu 3. 2. v 8:30 se vypravíme za zimními ptáky jezera Milada. Sraz na parkovišti na svahu jezera Milada za Trmickou teplárnou. Trasa vycházky bude upřesněna podle aktuálního výskytu ptáků na jezeře a dle stavu zamrznutí lokality. Sebou si prosím vezměte teplé oblečení a obuv, pokud máte, tak i dalekohled. Několik dalekohledů budu mít k zapůjčení, ale na všechny se určitě nedostane. Pokud přijdete pozdě, určitě nás někde na břehu jezera najdete, terén je přehledný. Pokud by došlo k nějaké změně, například z důvodu úplného zamrznutí lokality, bude vše oznámeno na webu ČSO. Vede Václav Beran (lutra@email.cz, 731 407 839).

Žatec

Sraz 27. 1. v 9:30 na Husitském náměstí v Žatci. Řeka Ohře v Žatci je tradičním a důležitým zimovištěm vodních ptáků, kde je možné zblízka pozorovat řadu druhů vodních ptáků, které u nás tráví zimu. Kromě pozorování ptáků na hladině řeky vlastními dalekohledy i připraveným stativovým dalekohledem budeme diskutovat o významu mokřadů a nutnosti zadržování vody v české krajině. Exkurzi povede ornitolog Mirek Bažant. Dozvíme se i o geologickém fenoménu zvaném žatecká delta. Tomuto prehistorickému mokřadu vděčíme za vznik uhelné pánve. O tomto fenoménu bude vyprávět geolog Oldřich Janeček. Předpokládaný konec kolem 13 hod.  Akce se koná za každého počasí. Doporučené vybavení: turistická obuv, teplé oblečení, dalekohled. Vede Mirek Bažant (734 570 333, bazant@husitskemuzeum.cz). Akce se koná ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech.
Pozvánka

LIBERECKÝ KRAJ

Niva toku Libuňky

Sraz v sobotu 3. 2. v 9:05 na žel. zast. Borek pod Troskami. Zveme zájemce na přírodovědnou vycházku za pozorováním ptáků s povídáním o významu mokřadů v krajině. Trasa povede nenáročným terénem 4 km s návratem do Borku vlakem z Hrubé Skály, kde trasa končí. Předpokládaná délka vycházky je 2 hod. Vede Vojtěch Šťastný (csop.bukovina@seznam.cz, 739 425 076).
Pozvánka

Ptačí park Mnišské louky

V rámci světového dne mokřadů si projdeme ptačí park Mnišské louky a zaměříme se především na kormorány velké, kteří v parku každoročně zimují, respektive nocují (doufejme tedy, že tomu bude tak i letos). Před západem slunce je tak společně spočítáme na nocovišti a povíme si něco málo o tomto druhu. Sraz v sobotu 3. 2. ve 14:00 ve vstupním areálu ptačího parku Mnišské louky. Předpokládaný konec akce: 18:00. Vycházku vede Josef Rutterle (rutterle@birdlife.cz, 728 110 441).

Příšovice – Písečáky

Zveme zájemce na přírodovědnou vycházku za zimujícími ptáky s povídáním o významu vody v krajině. Sraz v neděli 4. 2. v 9:00 hod na parkovišti mezi Velkým a Malým Písečákem v Příšovicích. Pozorování, určování a sčítání ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. V případě vhodného počasí i ukázka kroužkování. Projdeme se na trase dlouhé cca 4 km nenáročným terénem kolem Velkého Písečáku a vrátíme se na místo srazu. Předpokládaná délka vycházky je 3 hod. S sebou si vezměte teplé oblečení, obuv do terénu, svačinu a pokud možno dalekohled. Vede Jakub Hlaváček a Martin Bacílek (bacilek@birdlife.cz, 724 911 592).

PARDUBICKÝ KRAJ

Stéblová

Ornitologická vycházka za zimujícími vodními ptáky na písnících Oplatil a Čeperka. Sraz v sobotu 3. 2. v 8.30 před nádražím ve Stéblové (počkáme na vlaky z Pardubic i Hradce Králové). Pozorování, určování a sčítání ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. Kontakt: Libor Praus (praus@vcm.cz, 605 522 692).

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Nesyt                              VYCHÁZKA OBSAZENA

Sraz 3. 2. v 9:00 na hrázi rybníka Nesyt, kde je i možnost parkování aut. Vycházka na jednu z ornitologických pozorovatelen. Počet míst omezen, nutno předem rezervovat na e-mailu: vlastimil.sajfrt@nature.cz. Vede Vlastimil Sajfrt (602 689 057).
pozvánka

Ptačí park Kosteliska, Dubňany

Sraz v sobotu 3. 2. v 8:00 na parkovišti u firmy Rigum v Dubňanech Jarohněvicích. Budeme si povídat o ptácích, mokřadních biotopech, které jsou součástí ptačího parku, jež si z velké části projdeme. Trasa vycházky bude mít cca 3km náročnějším terénem. S sebou dalekohled a pevnou, ideálně voděodolnou obuv. Vede Jihomoravská pobočka ČSO, Ondřej Ryška (ryska@birdlife.cz).

Svatobořice – Mistřín

Sraz v sobotu 3. 2. na okraji obce Mistřín (HO) u vinařství Vinospol v 9:00. Odtud provedeme asi 5 km dlouhou vycházku. Během ní budeme z okraje lesa pozorovat (nejen) vodní ptactvo v nivě říčky Kyjovky a na místních pískovnách. Přestože půjdeme rovinatým terénem, doporučuji pevnou obuv. Průvodce Karel Šimeček (720 024 596).

ZLÍNSKÝ KRAJ

Není nahlášena žádná vycházka

OLOMOUCKÝ KRAJ

Není nahlášena žádná vycházka

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Studénka

Srdečně Vás zveme na komentovanou ornitologickou vycházku do CHKO Poodří, která proběhne 2. 3. Sraz účastníků v 8:00 před vlakovým nádražím ve Studénce. Probouzející se příroda a začátek jarního tahu ptáků – toť hlavní lákadla na tuto vycházku. Nezapomeňte, prosím, obuv do mokrého prostředí! Délka akce – přibližně 4 hod., délka trasy asi 4 km. Těšíme se na Vaši účast! Vedou Ondřej Mrkva (omrkva@seznam.cz) a Petr Zátopek