Právě vyšel nový Ptačí svět 2/2024

Z titulní strany zbrusu nového čísla se na nás upřeně dívá jeden z nejroztomilejších druhů naší avifauny – kulíšek nejmenší. Uvnitř se dozvíme, jak se zapojit do letošního mezinárodního sčítání čápů černých a bílých, kolika let se dožívají naši ptáci, co způsobuje deformace zobáků a zda s nimi mohou ptáci žít nebo třeba jak poznat v terénu naše polní hrabavé.

Do pražské kanceláře právě dorazily výtisky druhého letošního čísla a v těchto dnech míří do schránek členů ČSO a předplatitelů. Na titulní stránce nám hledí do očí kulíšek nejmenší na fotografii Michala Mašíka (WWW.FAUFLOPHOTO.CZ), jehož snímky představujeme v rubrice Objektivem.

Věděli jste, že letos probíhá už 8. mezinárodní sčítání čápů bílých a 4. celostátní sčítání čápů černých? Jak se do nich zapojit, se dozvíte v článku Gabriely Dobruské a Františka Pojera. K čápovi se vrátíme ještě jednou a to v článku Jiřího Dvořáka, který nám představí čapího veterána z Krkonoš. Tipněte si, kolika let se asi dožil? Údaj o jeho věku máme díky kroužkování a konkrétně u tohoto jedince díky dlouholetému kroužkovateli, panu Janu Grúzovi z Prosečného v Krkonoších, který je mimo jiné držitelem Ceny ředitele Správy KRNAP za rok 2021. Díky souhlasu spřáteleného časopisu Krkonoše – Jizerské hory si můžete rozhovor s panem Grúzem přečíst v pdf.

Čápi černí po okroužkování. Foto: K. Brož

Téma oblíbené určovací rubriky Poznáte…? nás tentokrát zavede do zemědělské krajiny. Dana Rymešová a Martin Černý, kteří se polními druhy ptáků zabývají řadu let, nám představí skupinu našich polních hrabavých ptáků a poradí, kde se s nimi v přírodě setkat a jak je od sebe rozeznat. Schválně, kdy jste naposledy viděli koroptev nebo křepelku?

Poznáte polní hrabavé? Ilustrace Jana Hoška

Rozhovoru s podtitulem Když pozoruji ptáky, starosti jdou stranou jsem si povídala se svou dlouholetou kolegyní a kamarádkou Gabrielou Dobruskou, která má v ČSO na starosti zejména vzdělávání, ale také vycházky pro veřejnost nebo Čapí hnízda. Také jste v dětství četli Příběh lvice Elsy Joy Adamsonové? Ten kdysi Gábinu nadchl pro ochranu přírody. Dále se dozvíme, jestli lze kroužkovat ptáky i během mateřské dovolené a že někdy je lepší jít na ptáky než do hospody.

Rozhovor jsme vedli s Gabrielou Dobruskou, která má v ČSO na starosti vzdělávání, je dlouholetou členkou redakční rady Ptačího světa a také členkou Společnosti spolupracovníků Kroužkovací stanice Národního divadla

Věděli jste, že kachny rády loví ryby? Nebo že volavka popelavá dokáže slupnout potápku? Záběry našich čtenářů vás přesvědčí v rubrice Co přinesl poštovní holub. Máte také zdokumentováno zajímavé pozorování? Budeme rádi, když se s námi podělíte a váš příspěvek rádi otiskneme třeba v příštím čísle.

Potápka malá skončila ve chřtánu volavky popelavé. Foto: Martin Vondra

Letošní rok se mimo jiné ponese v duchu mezinárodního sčítání čápů bílých a černých. Zapojit se může každý, pokud vás to láká, neváhejte a přečtěte si, jak na to, v rubrice Zajímavosti z ptačí říše. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho vlastně žijí naši ptáci? Díky projektu dlouhodobého sledování populací pomocí kroužkování o tom máme mnohem lepší představu. V článku Zdeňka Valeše se dozvíte hned o třech příkladech – kosu černém, slavíku modráčkovi a břehuli říční. Kdo z nich myslíte, že žije nejdéle?

V rubrice Rady, tipy, návody vás Ondřej Boháč přesvědčí, že zajímavé ptačí druhy se dají pozorovat i v na první pohled fádní zemědělské krajině. Vydejte se za ptáky do polí! Anebo kamkoli, kam to máte blízko! Petr Voříšek vám v recenzi článku Pozorování ptáku v době klimatických změn představí celou řadu možností, jak ptáky pozorovat i bez uhlíkové stopy. A o zkušenosti, jak revitalizovat oblast narušenou těžebním průmyslem, se podělí Martina Hanzlíková a Pavel Vít.

Mládě bělořita šedého na vrcholu jedné z kamenných mohyl. Foto: Martina Hanzlíková

Máme velkou radost, že jsme letos mohli založit nový ptačí park, díky mnoho z vás, kdo jste přispěli! Rádi bychom vás proto představili zbrusu nový park Rzy – legendární lokalitu! A nakonec doporučujeme, jaké novinky můžete zakout v e-shopu Zelené domácnosti. Jako exkluzivní prodejci výrobků Schwegler v Česku máme nyní například širokou nabídku budek včetně novinek pro kavky, ledňáčky, skorce či puštíky!

Zpětnou vazbu a nabídky článků či fotografií uvítáme na ptacisvet@birdlife.cz.

Kdo preferuje elektronické čtení a nepotřebuje papírové vydání, může napsat na cso@birdlife.cz a požádat o změnu. Ptačí světy vám pak nebudou chodit do schránky, ale budete si je moci stáhnout v pdf.

Děkujeme za vaši přízeň a přejeme inspirativní čtení!

Alena Klvaňová

šéfredaktorka

Členové ČSO dostávají časopis Ptačí svět čtyřikrát ročně zdarma v tištěné podobě, ale mohou si zvolit, že papírovou verzi nepotřebují a číst časopis jen elektronicky.

Předplatné a jednotlivá čísla si můžete objednat v e-shopu ČSO.

Celý obsah čísla najdete zde

Číslo ke stažení v pdf

Sledujte FB stránku časopisu