Právě vyšel nový Ptačí svět 

Letní číslo hýří barvami! Představíme si naše nejpestřejší ptáky, nový ptačí park nebo ptačí ráj v Brně, vyzpovídáme nejcitovanějšího českého ornitologa Tomáše Grima a prozradíme vám, jak můžete v přírodě vidět více.

Do pražské kanceláře právě dorazily výtisky třetího letošního čísla a v těchto dnech míří do schránek členů ČSO a předplatitelů. Na titulu září dudek chocholatý v letu, snímek Dagmar Stříbrné, jejíž snímky představujeme v rubrice Objektivem. Předznamenává tak zároveň téma rubriky Poznáte…? Jak rozeznat naše srostloprsté vám v ní popíše Lukáš Viktora, odborník na slovo vzatý, pro nějž jsou vlhy a dudci doslova vášní. A dozvíte se, že dudka už nově k srostloprstým neřadíme.

Barvy, samé barvy a k tomu ty exotické tvary! Mají jich na rozdávání a do středu Evropy jako by ani nepatřili. Však k nám také z tropů vyslali z každé čeledi jen po jednom zástupci. Snad i proto se těší naší velké pozornosti. Ale známe je opravdu dobře?

Rozhovoru s podtitulem Přírodu je třeba vnímat v širších souvislostech jsme tentokrát vyzpovídali ornitologa Tomáše Grima, jednoho z našich pravidelných autorů a držitele ceny ČSO za popularizaci ornitologie. Povídali jsme si o jeho výzkumu kukaček a invazních druhů, cestování, fotografování a pozorování ptáků na sedmi kontinentech a jeho přístupu k uhlíkové stopě či o tom, proč je hrdý na své úspěchy. Dozvíte se i co mu otevřelo oči a kterého druhu z 2500 vyfocených si nejvíce váží.

I u  nás máme ptačí ráje – například ten na Černovické terase v Brně, o němž vypráví Jan Sychra, nebo ty, které se snažíme vytvářet na pozemcích, které můžeme vykupovat díky vašim darům – tak jako na Zbudovských blatech, které představuje Lucie Hošková.

Přinášíme i praktické tipy, jak ptákům pomáhat – ať už jsou to chocholouši, rybáci nebo rorýsi. Na své si přijdou i milovníci umění. V pravidelném příspěvku Daniela Razíma vás možná překvapí Pštrosi v pražských ulicích!

Rubrika V ohrožení tentokrát přináší pozitivní zprávy o navracení velkých predátorů a mrchožroutů do Evropy, ale také vypočítává tragické důsledky ruského útoku na ukrajinskou vodní elektrárnu a přehradu Kachovka. 

Vodní nádrž Kachovka v národním parku Kamjanska Sič postupně vysychá a pozůstatky ruského útoku tu zřejmě budou patrné ještě mnoho let. Foto: Anastasija Drapaljuk

Chcete vidět v přírodě více? Jak na to, doporučují Jakub Hlaváček a Ondřej Belfín, vedoucí Kurzu určování ptáků.

A nakonec se přeneseme do severního Španělska na tradiční krmiště supů, kam nás zavede reportáž Věry Sychrové a Ludmily Korešové ilustrovaná úchvatnými snímky impozantních ptáků i krajiny.

Zpětnou vazbu a nabídky článků či fotografií uvítíme na ptacisvet@birdlife.cz.

Děkujeme za vaši přízeň a přejeme příjemné letní čtení!

Alena Klvaňová
šéfredaktorka


Členové ČSO dostávají časopis Ptačí svět čtyřikrát ročně zdarma. Předplatné a jednotlivá čísla si můžete objednat v e-shopu ČSO.