Právě vyšel nový Ptačí svět 4/2024

Moták stepní na titulní fotografii napovídá, jakým tématem se zabývá nové číslo Ptačího světa. To je na počest půl století organizovaného výzkumu a ochrany dravců a sov na Slovensku a v Česku věnované právě těmto atraktivním ptákům. Rarozi velcí, sýčci obecní nebo sokoli stěhovaví – i o těch se dočtete na celkem 36 stranách nového podzimního vydání.

Úchvatné fotografie dravců a sov od Jiřího Hornka a Pavla Štěpánka si můžete prohlédnout v rubrice Objektivem. Motáka pilicha na fotografii zachytil Pavel Štěpánek.

Čerstvé výtisky posledního letošního čísla již zamířily do schránek předplatitelů a členů ČSO. Tentokrát si na své přijdou všichni milovníci dravců a sov, neboť si v aktuálním čísle připomínáme 50. výročí založení Skupiny pre výskum dravých vtákov a sov (SVDVS) v tehdejším Československu, které jsme věnovali celou rubriku. Na stranách 5–7 nás tři členové této pracovní skupiny – Štefan Danko, Petr Voříšek a Bedřich Landsfeld – provedou její historií od počátků po roce 1974 přes její vývoj po rozdělení skupiny na českou a slovenskou v roce 1993 až po současnost.

Řadu zajímavých dobových fotografií naleznete v rubrice 50 let výzkumu dravců a sov na Slovensku a v Česku. Foto: Štefan Danko

V rubrice Zajímavosti z ptačí říše si tentokrát určitě nenechte ujít článek Davida Horala, ve kterém se dočtete, jak se za poslední půl století změnilo druhové složení našich hnízdících dravců a sov. Dozvíte se, které dříve početné druhy u nás téměř vymizely, kterým se naopak daří více než v minulosti a které u nás začaly hnízdit poměrně nedávno. O ochraně kriticky ohrožených rarohů velkých pojednává článek Václava Berana. Pokud vás zajímá, jaký úspěch u nich měla instalace stovky hnízdních podložek během minulého roku, nalistujte stranu 10. Zuzana Kučerová a Martin Šálek pravidelně vyrážejí do terénu, kde monitorují stavy čím dál vzácnějších sýčků obecných a jednají s farmáři o způsobech, jak podpořit jejich ochranu. O tom, jak se je daří chránit i jaká letos byla sýččí sezona, se dočtete v jejich článku na stranách 10–11.

Jak vypadá ochrana sýčka obecného, naší nejohroženější sovy, se dočtete v rubrice Zajímavosti z ptačí říše. Foto: Státní fond životního prostředí ČR

Jako v každém čísle nás i tentokrát potěší půvabné ilustrace Jana Hoška. Obrázky hnízdících dravců a sov doprovází článek Aleny Klvaňové, ve kterém se dozvíme, které druhy hnízdí na zemi, v dutinách nebo na stromech a které se přizpůsobily životu v blízkosti lidí a k hnízdění využívají lidské stavby.

V Rozhovoru Tomáš Diviš vyzpovídal Štefana Danka, jednoho z nejvýznamnějších československých odborníků na dravce a zakladatele pracovní Skupiny pre výskum a ochranu dravcov a sov (SVODS). Dva dávní přátelé a kolegové-dravcaři si povídali o vzpomínkách na práci v SVODS, o tom, které ptačí druhy patří mezi Dankovy oblíbence nebo jaké byly jeho nejsilnější zážitky s dravci a sovami.

V dutinách, na stromech, na zemi i na budovách. Kde všude hnízdí dravci a sovy, zachytil štětcem ilustrátor Jan Hošek.

Martin Šálek nás ve své recenzi v rubrice Rady, tipy, návody seznámí s čerstvou knižní novinkou od Jennifer Ackermanové: Co sova ví. Co ho na knize zaujalo a zda se v ní i zkušený ornitolog a sovař dozví něco nového, se dočtete na straně 25. Kniha je k dostání na: eshop.birdlife.cz. Jak lze pomáhat dravcům a sovám v lesích, nám na příkladu programu biologické ochrany lesa na Vysočině představí Ivo Hertl.

V rubrice Ze života ČSO se tentokrát podíváme na to, jak se vydařila hnízdní sezona v ptačích parcích. Komu se letos se podařilo vyhnízdit, kdo přiletěl na návštěvu a které druhy se objevily v ptačích parcích vůbec poprvé? I to se dozvíte na straně 29. Ve stejné rubrice si také můžete přečíst, jak probíhal pátý ročník kurzu určování ptáků. Zážitky z něj nám přiblíží jeho čerstvý absolvent Petr Soukup.

V ptačím parku Kosteliska letos zahnízdil vzácný bukáček malý. Jak se vydařilo hnízdění dalším ptákům v ptačích parcích se dočtete v rubrice Ze života ČSO. Foto: Ondřej Ryška

S končícím rokem se blíží také konec kralování současného ptáka roku – rehka domácího. Než se s ním však rozloučíme na dobro, přinášíme vám výsledky jeho monitoringu, který probíhal minulou zimu v rámci projektu Rehci v zimě. Zároveň vyzýváme k dalšímu mapování, které začíná 1. 12. 2024 a potrvá až do konce února následujícího roku. Pro nejaktivnější účastníky máme připraveny krásné ceny. Více se dozvíte na: birdlife.cz/rehci-v-zime/mapujte-rehky.

Rehci domácí tráví čím dál častěji zimy v Česku. Zapojte se do programu Rehci v zimě a pomozte nám s jejich mapováním! Foto: Ludmila Korešová

Závěr čísla patří tradičně rubrice Za ptáky do světa. V té se tentokrát vydáme na výlet za dravci a sovami k našim sousedům. V článku Romana Slobodníka a Jozefa Chavka se přeneseme do malebné krajiny Slovenska na nocoviště poštolek rudonohých, nahlédneme do hnízd majestátních orlů královských a vydáme se na „Slovenské Serengeti“ za vzácným orlíkem krátkoprstým.

Hezké chvíle při čtení přeje redakce!

Mláďata orla královského a další dechberoucí fotografie slovenské přírody najdete v rubrice Za ptáky do světa. Foto: Jozef Chavko

Zpětnou vazbu a nabídky článků či fotografií uvítáme na ptacisvet@birdlife.cz.

Kdo preferuje elektronické čtení a nepotřebuje papírové vydání, může napsat na cso@birdlife.cz a požádat o změnu. Ptačí světy vám pak nebudou chodit do schránky, ale budete si je moci stáhnout v pdf.

Členové ČSO dostávají časopis Ptačí svět čtyřikrát ročně zdarma v tištěné podobě, ale mohou si zvolit, že papírovou verzi nepotřebují a číst časopis jen elektronicky.

Předplatné a jednotlivá čísla si můžete objednat v e-shopu ČSO.

Celý obsah čísla najdete zde

Číslo ke stažení v pdf

Sledujte FB stránku časopisu