Zpříjemněte si dovolenou či výlet pozorováním čápů a pomozte ornitologům sčítat mláďata na hnízdech. V tomto období jsou již dobře pozorovatelná a právě počet velkých mláďat na hnízdě před vylétnutím je klíčový pro hodnocení úspěšnosti celé hnízdní sezóny. Svá pozorování můžete vkládat přímo v terénu pomocí mobilní aplikace Avif Mobile nebo je zanést následně na web čapích hnízd www.birdlife.cz/capi.
Za pomoci více než 580 dobrovolníků se již letos podařilo alespoň jedenkrát zkontrolovat 90 % všech hnízd v Česku. O více než 700 hnízdech mají ornitologové informaci, že jsou obsazená, na 369 jsou hlášena mláďata. Kolik mláďat z hnízd vylétne, ukáže však až následující měsíc. „Nastává ideální čas pro sledování malých čápat. Ta se již na hnízdě staví a i ze země jsou dobře pozorovatelná“, vysvětluje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. „A právě pozorování v této době, před vylétnutím, jsou pro stanovení hnízdní úspěšnosti ta nejdůležitější“, pokračuje Dobruská.
Kolik mladých čápů zdárně z hnízd vylétne? Jaké jsou ztráty na mláďatech? „Abychom na tyto a mnoho dalších otázek mohli odpovědět, potřebujeme znát počet mláďat v jednotlivých hnízdech před jejich vylétnutím. Čím více kontrol, tím lépe,“ uvádí Dobruská. Spojte příjemné s užitečným a naplánujte si napínavý výlet k čapímu hnízdu. Budou tam čápata? Kolik? Nechte děti stát se průzkumníky. Objev čapího hnízda pro ně bude odměnou.
Přidejte se k ostatním, sledujte Čapí hnízda a pomozte psát kroniku čapích hnízd na birdlife.cz/capi. O víkendu, o dovolené, na výletech, kdykoli kolem nějakého pojedete. A pokud máte hnízdo v těsné blízkosti, pozorujte, co se na něm děje a kdy mladí vylétnou. Svá pozorování (i opakovaná) nezapomeňte zadat na web čapích hnízd, kde si můžete najít i nejbližší hnízda ve svém okolí. Pokud jste příznivci mobilních aplikací, zjištěné údaje můžete zadat hned u hnízda i bez internetového připojení pomocí aplikace Avif Mobile!
Jak se zapojit do sledování čapích hnízd?
Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká – v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata poznáte podle šedých nohou a šedého zobáku. Své pozorování zapište na birdlife.cz/capi. Pokud budete mít fotografii, můžete ji také přidat. A pokud čápa neuvidíte? Zadejte „čáp nepozorován“. Jen tak bude jasné, že hnízdo bylo kontrolováno. I negativní pozorování má velký význam. Pokud si na výlet berete mobil, můžete pozorování i s fotkou zadat přímo u hnízda pomocí aplikace Avif Mobile!
Kontakt
Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996
Čapí hnízda
birdlife.cz/capi
U příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání v roce 2014 byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Vznikl tehdy nový web, který v rámci občanské vědy zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd širokou veřejnost. Jelikož název webu „Pták roku 2014“ nepůsobil nadále aktuálně, přejmenovali jsme stránky na Čapí hnízda.
Postupem času vznikla na těchto stránkách unikátní dynamická celorepubliková mapa s více než 1400 hnízdy čápa bílého (včetně fotografií, jednotlivých pozorování, výsledků hnízdění z předchozích let a přímých přenosů z on-line kamer). Na první pohled je u jednotlivých hnízd patrné, v jaké fázi je hnízdění jednotlivých párů, či zda je potřeba kontrola hnízda.
Hnízdění čápa bílého
V Evropě je populace čápa bílého ve většině zemí na vzestupu a u nás je považována za stabilní. Naši tažní čápi se objevují na hnízdech okolo poloviny března, první přilétá zpravidla samec. Hnízda dnes najdeme na střechách budov, nefunkčních komínech, sloupech elektrického vedení, hnízdních podložkách, leckde i na vodojemu, posedu či stohu slámy. Zpravidla platí, že čáp dává přednost vyvýšeným místům, tak aby mohl při odletu z hnízda seskočit a roztažením křídel se snadno dostal do vzduchu. Nerad však obsazuje vysoká místa na holých větrných vrcholech či kopcích. Vyhledává vyvýšené body v údolí obklopeném otevřenou krajinou. Na hnízdě se oba partneři zdraví hlasitým klapáním zobáku s typickým záklonem hlavy.
Poprvé hnízdí čápi kolem 5. roku a zaznamenána byla hnízdění i 20 let starých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na 2-5 vejcích sedí čápi přes měsíc a další dva měsíce krmí mláďata. V péči i krmení se oba partneři střídají. Koncem července většina čápů svá hnízdiště opouští, shromažďují se na loukách a koncem srpna se vydávají na dlouhou cestu do Afriky.
Sčítání čápů i v letošním roce podporuje E.ON Česká republika, s.r.o. Děkujeme!
Na území Moravskoslezského kraje bylo v rámci projektu Krajiny pro čápy podpořeno Moravskoslezským krajem.