1 Petřínské sady

Foto: K. Slabeyová

Komplex zahrad vrchu Petřína, lidově Petřínské sady, je volný název pro zahrady na vrcholu a svazích vrchu Petřína mezi Malou Stranou a Strahovem. Původně byly na místě dnešních zahrad vinice, později ovocné sady obklopené lesními partiemi, jejichž ráz se v redukované formě udržuje dodnes. Během 19. století se některé ze zahrad měnily v duchu anglického krajinářského parku.

Vrch Petřín patří mezi nejrozsáhlejší zelené plochy města. První písemná zpráva o Petříně pochází z roku 1108, kdy se v blízkosti kostela sv. Vavřince nacházelo středověké popraviště. Tehdy zde byl hluboký les táhnoucí se až k Bílé Hoře. Ve středověku začal les ustupovat vinicím a hospodářsky obdělávaným plochám. Později byl vrch Petřína rozdělen na několik zahrad. Největší z nich, zahrada Kinských, byla založena vně hradeb a tvoří tedy samostatný celek.

Komplex zahrad vrchu Petřína a zahrada Kinských byly z důvodu výskytu populace roháče obecného zařazeny do součástí soustavy chráněných území evropského významu Natura 2000. V říjnu 2013 byl celý komplex zahrad vyhlášen přírodní památkou Petřínské skalky.

Celkem zde bylo zjištěno téměř 80 ptačích druhů, kolem 35 z nich pravidelně hnízdí. Typičtí jsou ptáci vázaní na listnaté porosty parkového charakteru, jako je např. strakapoud prostřední, lejsek šedý a bělokrký, žluna zelená nebo šoupálek krátkoprstý. Velice hojný je holub hřivnáč a celoročně se můžeme setkat např. s červenkou obecnou. Travnaté plochy využívají ke sběru potravy kavky obecné, hnízdící v okolní zástavbě a havrani polní z kolonie na Hradčanech. Vrch je velice cenný i z entomologického a botanického hlediska a v rámci Prahy a okolí je zcela unikátní výskytem početné populace plcha velkého.

Druhy, které zde můžeme pozorovat: holub hřivnáč, žluna zelená, strakapoud prostřední, strakapoud velký, straka obecná, sojka obecná, kavka obecná, havran polní, králíček ohnivý, sýkora modřinka, sýkora koňadra, sýkora babka, budníček menší, pěnice černohlavá, pěnice pokřovní, brhlík lesní, šoupálek krátkoprstý, šoupálek dlouhoprstý, střízlík obecný, kos černý, rehek zahradní, červenka obecná, lejsek bělokrký, pěnkava obecná, dlask tlustozobý. Pravidelně zde hnízdí i jeden pár, pro pražské parky ne zcela běžného, puštíka obecného.

Tip na pozorování:

  • Nejzajímavějším místem k pozorování opeřenců je starý listnatý porost na severním úbočí Petřína (Lobkovická zahrada). Zde se můžeme setkat se všemi charakteristickými zástupci petřínské avifauny. O něco méně druhově bohatý, ale přehlednější, je porost v horní části zahrady Kinských.

 

Doporučená trasa:  zahrada Kinských (Letohrádek Kinských – horní jezírko v Kinského zahradě – vyhlídková terasa v Kinského zahradě) – Nebozízek – Seminářská zahrada (Petřínské terasy) – Lobkovická zahrada (památník J. Vrchlického – Vojířova štola) – Velká Strahovská zahrada (promenáda Raoula Wallenberga – Úvoz)

Doporučený způsob dopravy: Tramvají do zastávky Újezd nebo Švandovo divadlo (spodní vstup), nebo do zastávky Pohořelec (vrchní vstup). Možnost využít lanovou dráhu ze stanice Újezd.

Mapa parku na stránkách Pražská příroda ke stažení