V sobotu 28. října udělil prezident Petr Pavel státní vyznamenání 62 osobnostem, mezi nimiž byli i dva členové České společnosti ornitologické. Socioložce a environmentalistce Haně Librové byl udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy a přírodovědce, poutníka a vypravěče Miloslava Nevrlého prezident ocenil medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Oběma laureátům srdečně blahopřejeme a vážíme si jejich dlouholeté podpory.
Brněnská rodačka Hana Librová (*1943) je členkou ČSO od roku 2004. Zabývá především environmentálními souvislostmi životního stylu, zajímá se o krajinu jako o ekologický, sociologický a kulturní fenomén, a o postoje, chování a životní způsob lidí ve vztahu k ekologickým problémům. O dobrovolné skromnosti a ekologicky šetrných způsobech života napsala několik knih. Vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně (později Masarykovy univerzity), kde na Katedře sociologie Filozofické fakulty později pracovala a v roce 1997 se stala profesorkou sociologie. O rok později zde založila studijní obor Humanitní environmentalistika a následně v 1999 Katedru environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kterou do roku 2003 vedla. Za svou činnost získala řadu ocenění, mimo jiné jí v roce 1998 Nadace Charty 77 udělila Cenu Josefa Vavrouška a roku 2004 získala Cenu ministra životního prostředí za celoživotní výzkumnou a popularizační práci v oblasti ekologicky příznivého životního způsobu.
Vybrané publikace v češtině:
LIBROVÁ, Hana, Vojtěch PELIKÁN, Lucie GALČANOVÁ a Lukáš KALA. Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti. 1. vyd. Brno: Munipress, 2016. 328 s. ISBN 978-80-210-8454-4. doi:10.5817/CZ.MUNI.M210-8412-2016.
LIBROVÁ, Hana. Environmentálně orientované motivace a potenciál zklamání. Sociologický časopis/Czech Sociological Review. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2013, roč. 49, č. 1, s. 53-74. ISSN 0038-0288. URL info
LIBROVÁ, Hana. Vlažní a váhaví (Kapitoly o ekologickém luxusu). 1. vyd. Brno: Doplněk, 2003. 320 s. Společensko-ekologická edice, svazek 8. ISBN 8072391496. info
Miloslav Nevrlý je členem ČSO vůbec nejdéle ze všech členů – 75 let! Stal se jím v roce 1948, ve svých patnácti letech, kdy ho okouzlili ptáci. Patřil mezi „garážníky“, kteří v garáži Otty Kadlece, vedoucího Kroužkovací stanice, ručně vyráběli ornitologické kroužky. Později vystudoval Přírodovědeckou (tehdy Biologickou) fakultu UK, kde byl jeho učitelem Walter Černý a kde se potkal s pozdějšími významnými zoology, jako byl Zdeněk Veselovský nebo Vladimír Hanák. Hned po studiích, v roce 1957, nastoupil Miloslav Nevrlý na místo zoologa v Severočeském muzeu v Liberci, kde nakonec působil až do roku 2000 jako vedoucí přírodovědeckého oddělení. Jizerské hory si zamiloval. Zabýval se zejména zde žijícími netopýry, ale i historií, a po mnoho let vykonával dobrovolnou funkci libereckého okresního konzervátora státní ochrany přírody a krajského konzervátora pro zoologii. Je autorem a spoluautorem stovek prací včetně map, turistických průvodců či novinářských a časopiseckých článků. Nejvíce však čtenáře ovlivnil svými knihami. Kniha o Jizerských horách, vyprávění o vztahu člověka ke krajině a její historii, vyšla již před třiceti lety a od té doby se dočkala pěti vydání (poslední vyšlo letos). Asi nejzásadnější Nevrlého knihou jsou ale Karpatské hry, kde se poetické popisy rumunských hor, které autor mnohokrát prochodil, prolínají s hrami, které jsou filozofickým zamyšlením nad svobodou, skromností a vírou a mohou být chápány jako návod na život. Následovaly Chvály Zadní země o českém Švýcarsku, Nejkrásnější sbírka o chráněných územích Česka a Slovenska, Zašlá chuť morušek o Krkonoších a další tituly. V roce 2017 jsme s panem Nevrlým prožili krásné měsíce při přípravě dosud poslední knihy Moje ptačí roky, kterou vydala ČSO ve spolupráci s Kroužkovací stanicí NM a díky sbírce přispěvatelů, kteří vydání podpořili. Útlá knížka se skládá ze tří částí: Čižbáři a čižba ve spodním devonu, v níž autor vzpomíná na dětství a mládí, strávené toulkami za ptáky, jejich kroužkováním a studiem; Rok s ptačími křídly pojednává o tom, co můžeme v ptačím světě vidět a zažít v jednotlivých měsících roku; a nakonec se nám podařilo pana Nevrlého přemluvit, aby zařadil i své Ptačí pranostiky – sbírku kouzelných říkanek o tom, co se na svátky vybraných světců odehrává v přírodě.
Miloslav Nevrlý získal v roce 2017 cenu Ivana Dejmala a letos kromě státního vyznamenání také čestné občanství města Liberce.
Tento týden je pro pana Nevrlého výjimečně rušný. Po sobotním udílení vyznamenání ve Vladislavském sále oslavil v neděli, 29. 10., 90. narozeniny a hned v pondělí představil v Severočeském muzeu v Liberci za účasti 180 hostů spolu s Alešem Palánem knihu rozhovorů nazvanou podle staré skautské přezdívky Náčelník. Včera byla kniha, vydaná v nakladatelství Kazda, představena také pražským čtenářům v do posledního místečka nabité Knihovně Václava Havla.
Miloslavu Nevrlému přejeme hodně zdraví a radosti do dalších let!
Miloslav Nevrlý (vpravo) s dlouholetým vedoucím Kroužkovací stanice Jiřím Formánkem na tradičním setkání kroužkovatelů v Hostivaři v roce 2016.
Více například zde: Miloslav Nevrlý | Regionální osobnosti LK (osobnostilibereckehokraje.cz)
RNDr. Miloslav Nevrlý :: Liberec v minulosti a soucasnosti
Představení knihy Moje ptačí roky: (51) Křest knihy Moje ptačí roky – Miloslav Nevrlý, přezdívaný Náčelník – YouTube
Bibliografie: Miloslav Nevrlý knihy | Databáze knih (databazeknih.cz)