Proběhlo další soudní jednání k brněnské lanovce. Sběr petičních podpisů finišuje!

Ve čtvrtek 15. srpna proběhlo druhé stání u Městského soudu v Praze k žalobě České společnosti ornitologické (ČSO) proti výstavbě lanovky v Brně. Ornitologové zamýšlenou stavbu lanovky dlouhodobě kritizují, protože by měla devastující vliv na ptáky i přírodu na pravém břehu řeky Svratky. V rámci jednání se řešila nejen žaloba ČSO, ale i další tři žaloby občanů žijících na ulici Netroufalky, přes níž by zamýšlená lanovka vedla a které zastupuje advokátní kancelář Jaroslava Srby. Další soudní jednání je naplánované na 25. září.

Na čtvrtečním jednání soud vyslechl závěry soudního znalce Mojmíra Vlašína. Ten v rámci terénního šetření shledal, že v dotčené lokalitě žije 26 zvláště chráněných druhů obratlovců, přičemž konstatoval hrozbu významného negativního vlivu záměru zejména na krkavcovité ptáky (zejména havrana polního a kavku obecnou) a na vodní ptáky (především vrubozobé a brodivé). Ze závěrů soudního znalce vyplývá, že výstavba i provoz lanovky by zasáhly do života a prostředí těchto zvláště chráněných druhů, a proto mělo být podle zákona 114/1992 Sb. provedeno řízení o výjimce.

 

„Zástupci odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje, kteří u soudu vystoupili v pozici svědků, nedokázali jednoznačně vysvětlit, z jakého důvodu a na základě jakých podkladů nezahájili řízení o výjimce, a to i přesto, že toto řízení doporučil zpracovatel provedeného Biologického hodnocení Vladimír Melichar,“ říká Jan Sychra, předseda Jihomoravské pobočky ČSO.

„Skutečnost, že výstavba lanovky ovlivní dotčený biotop, ostatně připustil i samotný kraj ve svých závěrech zjišťovacího řízení z 26. února 2021,“ dodává Sychra. V dokumentu se píše, že „záborem bude dotčen biotop 11 zvláště chráněných druhů živočichů. Riziko náhodného usmrcení existuje u málo pohyblivých druhů obojživelníků a plazů a v době hnízdění i u ptáků. Rušení lze předpokládat v období výstavby, zejména pokud se bude překrývat s obdobím hnízdění. Trasa vedení fragmentuje biotop vodních druhů ptáků hnízdících nebo zimujících u Svratky“. I přes toto jasné uvedení rizika negativního vlivu na zákonem chráněné živočichy nebylo v rozporu se zákonem zahájeno řízení o výjimce.

Na zasedání vystoupil i entomolog Jan Farkač, který zpracoval odborné stanovisko pro Dopravní podnik města Brna. Není ovšem soudním znalcem ani nemá autorizaci pro posudky v ochraně přírody. „Jak jsme uvedli ve vyjádření k tomuto stanovisku doručeném soudu, není tento dokument podložen odbornými podklady ani provedeným šetřením, a navíc obsahuje zkreslující a věcně nesprávná tvrzení, včetně ignorování faktů o výskytů některých chráněných druhů v Nálezové databázi ochrany přírody v dotčené lokalitě,“ říká Sychra.

Další soudní jednání je naplánované na 25. září

Kampaň proti výstavbě lanovky z Pisárek do Bohunic zahájila Jihomoravská pobočka ČSO v lednu 2024. Jednou z hlavních aktivit, která má poukázat na nesouhlas občanů s výstavbou tohoto megalomanského projektu za jednu miliardu korun, je petiční akce.

 

Sběr podpisů na petici končí 20. srpna!

PDF petice ke stažení ZDE

„Na podzim plánujeme předání petičních archů k projednání brněnskému zastupitelstvu,“ sděluje Sychra.

Podepisovat lze také elektronickou petici.

 

Děkujeme za podporu!


Více informací:

 

Kontakt pro novináře:

  • Jan Sychra, tel: 603 901 754, předseda Jihomoravské pobočky ČSO