Proč mapuji rehky v zimě?

Požádali jsme tři účastníky doprovodné akce ke kampani Pták roku 2024, aby se s námi podělili o své zážitky při mapování rehků. Pokud jste se ještě nezapojili, třeba vás jejich odpovědi zlákají. Rehky v zimě mapujeme až do konce února.

Sameček rehka domácího zastižený v listopadu 2023 v Brně. Foto: Marek Brabec

Jakub Handschuh

15 dobytých čtverců v prosincové výzvě

Jak jste se o mapování rehků dozvěděl a proč vás to zaujalo?

Již dlouho spolupracuji s Petrem Procházkou, a tak trochu jsem od něj chytil „úchylku rehek“. Rehkovi se věnuji již dlouho, a když jsem se z ornitologické databáze Avif dozvěděl o tomto projektu, nemohl jsem odolat. 

Co vás na mapování rehků baví?

Určitě to bude adrenalin a překvapení, protože nikdy nevíte, kde na ně narazíte a co zažijete.

Jaký nejhezčí zážitek jste při tom zažil?

Bude to určitě pozorování šesti rehků domácích, když se ve sněhu snažili nalézt něco k snědku nebo pozorování rehka v kravíně na našem školním statku, když se snažil ulovit pavouka.

Kde, z vaší zkušenosti, nejspíš lidi rehka zastihnou?

Vždy když mapuji rehky, hledám je u nějakého potravní zdroje (loubinec…) nebo nějaké starší zástavby či staveniště.

Jakub Handschuh při mapování rehků v jižních Čechách

Marek Brabec

Účastník projektu Rehci v Brně

Jak jste se o mapování rehků dozvěděl a proč vás to zaujalo?

O monitoringu zimujících rehků jsem se dozvěděl při pravidelném procházení databáze Avif, kde jsem si všiml záznamů prvních brněnských kroužkovaných jedinců. Byl jsem překvapený, co tu ti rehci vlastně dělají. V létě jsem zvyklý je vídat všude, od nížin jižní Moravy až po vrchol Pradědu, ale v zimě v Brně? Nejzajímavější pro mě bylo, když se mi začali ukazovat i poblíž bydliště. Nyní po nich už koukám automaticky, když jsem na vycházce.

Co vás na mapování rehků baví?

Je to pro mě zajímavé zpestření běžných vycházek. Také mě baví zjišťovat, jakým místům dávají rehci v zimě přednost a jak se s ubývající potravou přesouvají.

Jaký nejhezčí zážitek jste při tom zažil?

Nejvíce mě asi potěšilo blízké setkání s kroužkovaným samcem MF, kterému se už nyní neřekne jinak než „Mafián“. Tehdy zrovna krmil mláďata na hnízdě, což může být na rušném Špilberku v době letních akcí náročné. Našel si tam volnou travnatou terasu s lehátky, kde sbíral hmyz. Nejhezčí na tom bylo, že si mě prakticky nevšímal, nechal mě posadit na kraji terasy a pozorovat jej. Sám ke mně přiskákal na pár metrů. O nějaký čas později již po hradě skákal i s mláďaty.

Kde, z vaší zkušenosti, nejspíš lidi rehka zastihnou?

Řekl bych, že čím víc je místo zaskládané a zaneřáděné, tím lépe. Mají rádi staveniště (viděl jsem jednoho rehka prolézat položeným armokošem do piloty), různá skladiště, ale také sídliště a vysoké budovy. V zimě se nejvíc shlukují okolo míst s výskytem loubince, jehož bobule jim pomáhají přežít.

Zmínil byste se prosím o své vášni pro odečítání barevně značených rehků v Brně?

Bylo to přibližně v době, kdy jsem začínal sbírat odečty značených ptáků, převážně racků a hus. Rehky jsem vždy rád sledoval a fotil, takže možnost přidat si je do sbírky byla lákavá. První vycházky po centru Brna přinesly několik nekroužkovaných jedinců, nakonec se přeci jen ukázal i jeden s kroužkem. Vycházek cílených na rehky postupně přibývalo, až se staly skoro tradicí. Nejvíc se mi ale líbí potkávat staré známé, tedy rehky, které jsem již v minulosti odečetl. Bez kroužků bych neměl tušení, že je to ten samý rehek.

Marek Brabec při fotografování barevně značených rehků domácích v rámci projektu Rehci v Brně

Alena Jechumtál Skálová, koordinátorka projektů občanské vědy ČSO na mateřské dovolené

15 dobytých čtverců v prosincové výzvě

Jak jsi se o mapování rehků dozvěděla a proč tě to zaujalo?

Každoročně jsem zvědavá nejen na to, kdo bude ptákem roku, ale i jaká doprovodná aktivita s ním bude spojená. Letos jsem zrovna den před zveřejněním probírala s kamarády plány k nové pobočce (pro střední Čechy a Prahu), když tu někdo říká „na Facebooku bylo echo, že zítra se zveřejní pták roku“. Takže druhý den jsem hned koukala na web.

Co tě na mapování rehků baví?

Hledám rehky během procházek s kočárkem a je to příjemné zpestření. Na kompletní seznam často nemám kapacitu, ale jeden druh je v pohodě. A já mám radost, že jsem našla ornitologickou aktivitu, která se dá dobře dělat i s kočárkem, jehož pasažér jinak nelibě nese, když se zastavím a příliš dlouho koukám po ptákách.

Jaký nejhezčí zážitek jsi při tom zažila?

Díky cíleným procházkám do nezmapovaných čtverců jsem si konečně udělala výlet na deniště kalousů a ke své velké radosti je na místě zastihla. Potkat sovu je pro mě pořád velký zážitek.

Kde, z tvojí zkušenosti, nejspíš lidi rehka zastihnou?

Já jsem vlastně tolik rehků nenašla, většinou je výsledkem mého pátrání „černý“ čtverec. (-: Každopádně všichni rehci, na které jsem narazila, byli v blízkosti lidských sídel.

 

Děkujeme za odpovědi a vaše úsilí při mapování rehků v zimě!