Projekt Ptačí park Střimická výsypka byl podpořen v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace 2021–2027.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Registrační číslo projektu: CZ.10.02.01/00/23_026/0000456
Celkové způsobilé výdaje: 33 547 690,86 Kč, schválená míra podpory EU: 90 %
Termín realizace projektu: 9/2024–12/2025
Smyslem projektu Ptačí park Střimická výsypka je obnova cenných přírodních stanovišť v prostoru nové krajiny po těžbě hnědého uhlí v blízkosti města Mostu. Po získání 251 ha pozemků do vlastnictví České společnosti ornitologické zahajujeme managementová opatření k podpoře biodiverzity na lesních, nelesních i vodních stanovištích. Pro veřejnost připravujeme první návštěvnický okruh se základními informacemi o současné i budoucí přírodě tohoto území.
Současná krajina Mostecka je ze značné části výsledkem hornické činnosti probíhající v uplynulém století. Těžba hnědého uhlí zásadním způsobem přetvořila krajinu ve všech jejích aspektech, od geologických a biologických po sociální a kulturní. V nové krajině, která vznikla na místech bývalých těžebních jam a výsypek hlušiny, chybí řada hodnotných přírodních fenoménů, zejména těch, které vyžadují čas desetiletí nebo staletí ke svému vzniku.
Současná podoba Střimické výsypky je dána technickými rekultivacemi, které probíhaly v území s různou úspěšností v několika etapách od 60. let 20. století. Tyto rekultivace byly, poplatně době plánování i realizace, zaměřeny na vytvoření produkčních lesních a zemědělských ploch; otázka podpory přírodní rozmanitosti nebyla vůbec řešena. Během rekultivací byl původně mnohem členitější povrch výsypky srovnán a „uhlazen“ do současné podoby. Převážná část území byla rekultivována lesnicky, v menší části na severovýchodě území se nacházejí nekvalitní pole. Na několika místech byly vytvořeny drobné vodní plochy. Ty mají ovšem unifikované tvary i sklony a neposkytují potřebnou variabilitu prostředí.
Cíle projektu
Cílem projektu je zahájit iniciačním managementem na 251 ha nelesních, lesních i vodních biotopů v prostoru Střimické výsypky proces tvorby hodnotných přírodních stanovišť a přispět tak k podpoře přírodní rozmanitosti regionu Mostecka.
Projekt zahrnuje tři dílčí cíle:
- Realizovat nákup 251 ha pozemků do vlastnictví České společnosti ornitologické.
- Realizovat iniciační obnovní management v každém z pořízených pozemků.
- Vybudovat základní prvky návštěvnické infrastruktury vznikajícího ptačího parku.
Očekávaný dopad projektu
Managementová opatření na lesních, nelesních i vodních biotopech realizovaná za účelem obnovy přírodních stanovišť a stanovišť ohrožených druhů zlepší celkový stav přírodní rozmanitosti území, resp. v případě iniciačního managementu zastaví další zhoršování situace, ke kterému v současnosti dochází vlivem rozvoje nepůvodních a invazních druhů rostlin a dřevin a degradací vodních prvků. Proces vzniku hodnotných přírodních společenstev, včetně společenstev v evropském zájmu, tím nebude dokončen, neboť to je úkol na desítky let, ale bude kvalitně zahájen.
Vybudovaná základní návštěvnická infrastruktura přispěje ke změně pohledu místních obyvatel na území, bude základním kamenem k akceptaci této části mostecké „nové krajiny“ jako „krajiny domova“, jíž je důvod si vážit a o ni pečovat.
Celkově realizace projektu přispěje k naplnění několika legislativních a strategických dokumentů různé úrovně, od nově schváleného evropského Nařízení o obnově přírody po stávající směrnice O ptácích a O stanovištích. Realizace obnovního managementu v území je přímým příspěvkem i k naplňování Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, stejně jako naplňuje cíl 1.2.1 Státního programu ochrany přírody a krajiny České republiky pro období 2020–2025 (dále jen státní program), který je akčním plánem pro plnění cílů a opatření vymezených ve Strategii ochrany biologické rozmanitosti České republiky pro období 2016–2025. Ve státním programu jsou „plochy dotčené těžbou nerostných surovin“ výslovně uvedeny jako území, kam je vhodné zaměřit obnovní projekty.