I pokud bydlíte v bytě, můžete pro ptáky něco udělat – upravit pro ně svůj balkon. Odměnou Vám bude možnost pozorovat je za oknem z bezprostřední blízkosti. Nezapomeňte však okna pro ptáky zabezpečit!
Nejjednodušším způsobem je na balkon umístit krmítko, kam budete pravidelně doplňovat potravu. Krmítko pak budou ptáci navštěvovat v průběhu celé zimy. Nesmíte zapomenout krmítko pravidelně čistit, abyste zamezili šíření nákaz. Při tomto způsobu krmení dochází k šíření nákaz relativně snadno a ptáci na následky nemoci pak hynou. Běžným onemocněním je např. trichomonóza, která v posledních letech decimovala populace pěvců, především zvonků. Napadení jedinci jsou apatičtí, působí „rozcuchaným“ dojmem. Posedávají na krmítku, ale nemohou polykat potravu. Pokud takového ptáka na krmítku spatříte, krmítko ihned vydezinfikujte a zabraňte dalšímu šíření nemoci.
Bydlíte-li v husté zástavbě, kde jsou stromy, na kterých by zrnožraví ptáci mohli hnízdit, ale v okolí není dostatečná nabídka potravy, můžete jim potravu nabídnout vy a zvýšit tak šanci na úspěšné vyhnízdění. Pokud si na váš balkon zvyknou jako na stálý zdroj potravy, časem přivedou i svá mláďata.
Nabídku můžete zpestřit pnoucími rostlinami na zábradlí a stěnách či keřem v květináči, který plodí bobule. Jestliže máte pocit, že v okolí není zdroj vody, můžete, hlavně v období sucha, přidat i misku s vodou. Nejlépe mělkou a trošku širší, aby se v ní ptáci mohli i koupat.
Některým druhům můžete nabídnout nejen potravu, ale i možnost k hnízdění. Poštolky se spokojí s obyčejným truhlíkem na květiny, pro jiné ptáky budete potřebovat nachystat budku. V nižších patrech se balkon může stát hnízdištěm pro různé druhy sýkor nebo rehka. Ve vyšších patrech můžete na zábradlí zavěsit budku pro rorýse.