Ptačí park Kosteliska ani přes zimu nespí

V ptačích parcích je stále co dělat, pracujeme i během zimních měsíců na probíhajících projektech a připravujeme parky na novou sezónu. Kolegové a dobrovolníci z ptačího parku Kosteliska na Hodonínsku vykonali během podzimu a zimy spoustu práce, díky které vás můžeme informovat o řadě novinek.

Uherský stepní skot na zamrzlých Kosteliskách. Foto: Ondřej Ryška

Završili jsme první rok projektu z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) – Obnova písčin v ptačím parku Kosteliska. Z jara upravené plochy jsme v průběhu roku vypásali stádem ovcí a tam kde bylo potřeba, jsme je posekali buď ručně anebo traktorem. Ke konci roku proběhlo stržení drnu a pařezů těžkou technikou na Písčině u Mutěnky a na lokalitě Na Pískách v západní části Kostelisek.

V prosinci 2024 jsme v rámci projektu LIFE in Salt Marshes přesunuli na zimu trojici vodních buvolů ze Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny na zimoviště na Kosteliskách, kde buvolice nyní spokojeně vypásají další plochy mokřadů a vlhkých luk. V průběhu podzimu jsme si úspěšně vyzkoušeli také přehánění šesti krav uherského skotu na delší vzdálenost a vypásali jsme nové plochy mokřadů na lokalitě U Šopy poblíž Ptačího pole. V rámci projektu z Programu péče o krajinu (PPK) jsme tu za asistence dobrovolníků z podzimní brigády ořezali desítky vrb. V novém roce jsme se vrátili, k již ořezaným vrbám a v rámci pravidelného ořezu je opět seřízli na hlavu. Část stromů v okolí tůně jsme ořezali a prosvětlili porosty.

I během zimních měsíců se na Kosteliskách daří mnoha druhům ptáků. V nivě Kyjovky jsme zaznamenali hejno o minimálně deseti tisících jedincích husí běločelých, velkých a tundrových a zavítala k nám také pestře zbarvená vzácná berneška rudokrká. Ptačí park je již tradičním zimovištěm pro lindušku horskou, napočítali jsme hejno až o 40 jedincích. Také 4-5 vodoušů kropenatých park v zimě pravidelně navštěvuje. Radost nám udělali také tři jedinci slučky malé, které jsme pozorovali na zimovišti na Černém kopci. Na seznam ptačích druhů pozorovaných na území v parku přibyly za loňský rok dva zajímavé druhy. Prvním z nich je koliha malá, která nás navštívila během srpna. V lednu jsme během liniového sčítání pozorovali opravdovou ptačí raritu – pelikána bílého, který se tak stal již 209. ptačím druhem pozorovaným na Kosteliskách.

V ptačím parku prospívají nejen ptáci, ale i další živočichové. Minulý rok proběhl ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR rozsáhlý monitoring našeho nejvzácnějšího hada – užovky stromové. Výsledkem pilotního monitoringu bylo 34 nálezů užovek, což svědčí o tom, že se na Kosteliskách a v jejich blízkém okolí nachází početná populace tohoto kriticky ohroženého druhu.

Kromě našich původních druhů se však na Kosteliskách daří také živočichům i rostlinám, které se v naší přírodě začali vyskytovat přičiněním člověka. Jedním z těchto druhů je azola americká. Tato drobná vodní kapradina se již zdálky snadno pozná podle červeného koberce, který porůstá vodní hladinu. Na jižní Moravě byla dosud zaznamenána jen dvakrát – v roce 1899 u Lednice, kde se rozšířila z knížecího skleníku do okolních kanálů a vymizela po tuhé zimě, a pak až v letech 2015-2016 u Rakvic.


Další informace:

Ptačí park Kosteliska vzniká u Dubňan na Hodonínsku v nivě Kyjovky od roku 2020, kdy tu Česká společnost ornitologická koupila první pozemky. Jde o přírodně zajímavé území, kde činnost člověka vždy významně ovlivňovalo podmáčení a záplavy. Prolíná se tu mozaika vodních ploch, rákosin, luk, lesíků, ale také suchých písčin. Větší či menší tůně střídají podmáčené rákosiny a vrbiny přecházející ve vlhké louky a olšiny. Na okrajích území, pár set metrů od říčky Kyjovky, lze ale najít i zcela suchá téměř stepní stanoviště, která jsou vodou ovlivňována pouze minimálně. Na krátkém úseku se tak střídají zcela odlišné typy přírodních biotopů. Celková plocha parku je 112 hektarů.

V současné době jsou na části parku zřízeny tři zkoumané pastviny, kde se střídavě pasou ovce, koně a uherský skot. Na pastvinách bylo také vybudováno několik nových tůní. V minulosti (rok 2020) byly pastviny pokryty takřka souvislým porostem zlatobýlu a rákosu, na okrajích rostly kopřivy. Od té doby došlo díky managementu k výrazným změnám v druhu a kvalitě biotopu.

Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Prioritními druhy jsou na Kosteliskách ptáci, kterých tu ornitologové pozorovali už 204 druhů, ale cílem je vytvářet vhodné podmínky i pro další druhy živočichů a rostlin. To vše probíhá v úzké spolupráci s městem Dubňany a Biologickým centrem Akademie věd ČR. Pastva uherského stepního skotu probíhá také díky spolupráci s Rybářstvím Hodonín a.s. Pastva je jednou z tradičních metod hospodaření, které pomohou v obnově a péči o Kosteliska. Díky tříletému grantu (2021–2024) z Norských fondů bylo možné uskutečnit celou řadu efektivních opatření. Jsou jimi například mozaiková seč, vyřezání náletových dřevin, strhávání drnu či výsadba vrb k zapěstování na hlavu.

Ptačí parky České společnosti ornitologické jsou logickou reakcí na dramatický úbytek ptáků zemědělské krajiny, mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. První ptačí park v Česku Josefovské louky založila ČSO především na vlastním financování z darů členů a podporovatelů. Podařilo se vzkřísit jeden z nejkvalitnějších mokřadů, umožnit tu návrat jinde mizejících či vymizelých ptáků a zprostředkovat kontakt mezi lidmi a přírodou. Další ptačí parky pokračují ve stejném duchu a stejně tak budou pokračovat i ptačí parky budoucí. ČSO plánuje do roku 2042 mít alespoň jeden  plně funkční ptačí park v každém kraji Česka.

 

 

 


Kontakty pro další informace:

Gašpar Čamlík, camlik@birdlife.cz, 731 782 066

Ondřej Ryška, ryska@birdlife.cz, 704 042 108

Ondřej Konvička, brouk.vsetin@centrum.cz, 734 743 529 – entomologie