Ptačí park Mnišské louky má nové značení návštěvnických tras

V ptačím parku Mnišské louky u České Lípy jsme vyznačili dřevěnými směrovými šipkami návštěvnické trasy, a to včetně budoucího naučného okruhu, na kterém v tomto roce přibydou dva naučné panely.

Směrové šipky s patronem ptačího parku jeřábem popelavým navedou návštěvníky jednak celým parkem, ale též trasou připravovaného naučného okruhu.

Díky podpoře Nadace rozvoje občanské společnosti z programu Vy rozhodujete, my pomáháme společnosti Tesco a Libereckého kraje  došlo k vyznačení velké okružní trasy ptačím parkem o délce 3 kilometry. Vyznačen byl i naučný okruh, jenž se na většině své jeden a půlkilometrové délky překrývá s okružní trasou, a postupně bude osazován naučnými panely, které budou sloužit nejen návštěvníkům parku, ale též pro účely školních exkurzí. Na panelech se návštěvníci například dozvědí o ptácích rákosin zaplavovaných luk a proč je důležitá pastva a údržba nivních luk nejen pro ptačí druhy.

Okružní trasa je doplněna o dvě menší lávky přes podmáčené kanály.

Okružní trasa prochází většinou území ptačího parku a využívá především stávající luční cesty, které jsou zobrazeny i na veřejných mapových portálech, kam bude v budoucnu doplněna také trasa naučného okruhu. Okružní trasa provede návštěvníky ze vstupního areálu do východní části parku, přivede je k ohradě exmoorských pony s přirozenými i uměle vytvořenými tůněmi, dále centrálním hájkem pod vodní plochou zvanou Podkova až do západní části parku. Cesta zpět vede suššími květnatými loukami pod železnicí zpět do vstupního areálu. V něm také začíná nově vzniklá naučný okruh, který přivede návštěvníky k výběhu exmoorských pony a dále podél dvou rákosinových ploch v odkalištích, z nichž jedno prošlo v letošním roce revitalizací, k výhledu na vodní plochu. Právě kolem nové rákosiny a tůní vede stezka křovinatým terénem zpět na cestu vedoucí do vstupního areálu. Cílem vyznačení návštěvnických tras je tak nejen usnadnění orientace návštěvníků, ale také jejich environmentální vzdělávání. V době hnízdění citlivějších druhů ptáků, např. jeřábů popelavých, poslouží okruhy k odvedení návštěvnosti z klidových částí  parku.  Prosíme tak návštěvníky parku, aby respektovali značení cest, nevstupovali do rákosin a zamokřených luk a minimalizovali  případné rušení ptačích obyvatel především v období od konce února do července.

Kromě vyznačení návštěvnických tras byl v projektu podpořen též nákup nezbytného nářadí k jejich údržbě a pro pořádání veřejných brigád. Dřevo na směrové šipky pak poskytla pila Chlum z Českolipska.

Text a fotografie: Josef Rutterle, správce parku Mnišské louky