Ptáci tolerující užší rozpětí klimatických podmínek ubývají v Evropě více

Nový výzkum ukazuje, že znalost šíře optimálních klimatických podmínek jednotlivých ptačích druhů nám pomůže účinněji identifikovat a chránit ty z nich, které jsou nejvíce ohroženy změnou klimatu.

Studie, na které se podíleli vědci z Východoanglické univerzity (UEA), Lisabonské univerzity, Britské ornitologické společnosti (BTO) a ČSO, zkoumala vztah mezi šíří klimatických podmínek, které druhy tolerují a v nichž jsou populace schopny přežít – tzv. klimatickou šíří niky – a pravděpodobností jejich úbytku v reakci na změnu klimatu.

Populace druhů obývající podobný areál mohou být klimatickou změnou ohroženy různě. Ty z nich, které tolerují širší škálu klimatických podmínek, mají menší pravděpodobnost, že ubudou, než ty s přísnějšími nároky. Naopak je pravděpodobnější, že jejich populace porostou. Druhy s širší ekologickou nikou jsou obecně odolnější vůči změnám klimatu, zatímco druhy s úzkou nikou jsou vůči těmto změnám zranitelnější.

Rozložení a překrývání areálů druhů v rámci studovaného rozsahu (a); překrývání odhadovaných hyperobjemů představujících realizovanou klimatickou niku ohniskových druhů v hnízdní a rezidentní části jejich areálů v Evropě (b); a vztah mezi šířkou realizované klimatické niky (plocha hyperobjemu) a rozlohou areálu (c), se Spearmanovým korelačním koeficientem (ρ) a barvami označujícími stav druhu podle dlouhodobého populačního trendu PECBMS: rostoucí (modrá; sklon < 1,01), stabilní (šedá, 0,99 ≤ sklon ≥ 1,01) a klesající (červená, sklon < 0,99) a velikost znázorňující hodnotu přirozeného logaritmu indexu niky k areálu pro každý druh, seskupený podle kvantilů, kde hodnoty nižší než -11,01 jsou klasifikovány jako „nízké“ (33. kvantil), mezi -11,01 a -10,72 jako „střední“ a nad -10. 72 jako „vysoké“ (67. kvantil). Zkrácené názvy druhů jsou uvedeny u druhů s obzvláště širokou nikou pro jejich areál rozšíření (tj. druhy s šířkou niky nad 100 a rozlohou pod 2,5 × 106 km2 nebo šířkou niky nad 145 a rozlohou pod 5,0 × 106 km2) nebo druhy s velmi úzkou šířkou niky pro jejich areál rozšíření (1,0 × 106 < rozloha < 5,0 × 106 km2 a šířka niky < 50). Mapy areálů druhů podle BirdLife International (2020).

Podle autorů potvrzují zjištění publikovaná dnes v časopise Journal of Biogeography skutečnost, že šíře klimatické niky je důležitým faktorem při předpovídání zranitelnosti ptačích druhů vůči klimatickým změnám. Klimatické niky druhů bychom proto podle nich měli zvažovat i při hodnocení rizik klimatických změn, protože nám to usnadní rozhodování o ochranářských strategiích.

I široce rozšířené ptačí druhy mohou čelit výrazným úbytkům populací

Rozhodnout, které druhy jsou více ohroženy, není jednoduché. Druhy mohou ubývat z mnoha různých důvodů,“ říká hlavní autorka Karolina Zalewska, postgraduální výzkumná pracovnice z fakulty pro výzkum životního prostředí na UEA. „Vzácné druhy a druhy s omezeným rozšířením jsou změnou klimatu ohroženy s větší pravděpodobností. Naše studie ale ukázala, že i ptáci, kteří jsou široce rozšíření, jako například vrabec domácí a špaček obecný, mohou čelit výrazným úbytkům populací,” dodává. „Druhy, ať už vzácné, nebo široce rozšířené, s užšími klimatickými nikami mohou být k rychlým změnám klimatu náchylnější ve srovnání s druhy s širšími nikami, což může být jednou z příčin pozorovaného poklesu populací,“ vysvětluje Zalewska.

Změna klimatu způsobená člověkem je stále častěji označována za hlavní hrozbu pro celosvětovou biologickou rozmanitost. Závažnost této hrozby se však u jednotlivých druhů pravděpodobně liší, protože mají různé životní strategie a obývají různá prostředí. U druhů s rozsáhlým areálem rozšíření bychom očekávali, že budou přirozeně zažívat širší škálu klimatických podmínek, a budou tak odolnější vůči změnám životního prostředí. Nedávný úbytek populací mnoha široce rozšířených druhů, jako je vrabec domácí nebo konipas luční, naznačuje, že se na něm mohou podílet i jiné faktory. Rozsah klimatických podmínek, které daný druh zažívá, je přitom možným ukazatelem jeho odolnosti vůči změnám klimatu.

Mezi druhy s velmi úzkou nikou pro svůj areál rozšíření patří cvrčilka říční. Dalšími druhy pak jsou brkoslav severní, strnad rolní a slavík tmavý. Foto: Jiří Bohdal (naturfoto.cz)

Spoluautorka studie, profesorka Aldina Franco z UEA, uvádí: „Tváří v tvář výzvám globální krize biologické rozmanitosti a klimatických změn se rychlé posouzení zranitelnosti druhů vůči změnám životního prostředí stává nesmírně důležitým pro řešení priorit v oblasti ochrany přírody. Vzhledem ke zrychlujícím se změnám klimatu tato zjištění zdůrazňují potřebu upřednostnit druhy, které jsou nejvíce ohroženy kvůli svým přísnějším nárokům na prostředí.“

Výzkumníci vycházeli z údajů o populačních trendech 159 hnízdících druhů ptáků ve 29 zemích z Celoevropského monitoringu běžných druhů ptáků (PECBMS). Tento program Evropské rady pro sčítání ptáků (EBCC) už od jeho vzniku v roce 2002 koordinuje ČSO. Tyto čtyřicetileté populační trendy autoři porovnávali s klimatickými podmínkami, které druhy zažívají, a s areály jejich rozšíření. Údaje o klimatu v hnízdních areálech za posledních 30 let použili ke stanovení klimatických nik jednotlivých druhů a vytvořili nový index šíře klimatické niky, který zohledňuje areál rozšíření.

Následně zkoumali, jak šíře klimatické niky spolu s dalšími faktory, jako je potrava, typ stanoviště, migrační chování a průměrná tělesná hmotnost, ovlivňují dlouhodobé populační trendy.

Jen díky neúnavnému úsilí dobrovolných spolupracovníků, kteří každoročně sčítají ptáky v Evropě, víme, jak se početnost jednotlivých ptačích druhů mění v dlouhodobém měřítku, a patří jim proto velký dík,“ vyzdvihuje Alena Klvaňová z ČSO, spoluautorka studie. „I práce českých sčitatelů v rámci Jednotného programu sčítání ptáků a Liniového sčítání druhů se tak úročí v podobných studiích, které pomáhají praktickou ochranu přírody lépe zacílit. Sčítat ptáky má smysl a je to způsob, jak jim pomoci,“ upozorňuje.

Mezi druhy s obzvláště širokou nikou pro svůj areál rozšíření patří kromě letošního ptáka roku konipasa horského také hýl obecný, kos horský, ústřičník velký, husice liščí, budníček horský, břehule skalní, strnad viničný, cetie jižní a vrabec skalní. Foto: Martin Grossman (martin-grossman.com)

Karolina Zalewska říká: „Výsledky nám pomohou pochopit hrozby spojené se změnou klimatu a umožní rychlé posouzení vlivu klimatických faktorů na populační trendy. Do rukou tak dostáváme neocenitelný nástroj pro cílenou ochranu druhů. Zejména ukazujeme, že index poměru šířky klimatické niky k rozloze areálu může pomoci předpovědět, které druhy mohou být náchylnější k poklesu populace.“

V rámci druhů zahrnutých do této studie mělo 58 druhů klesající populační trend, populace 68 druhů byly stabilní a 33 druhů rostly.

V souladu s předchozími studiemi tým autorů zjistil, že u druhů vázaných na polní krajinu, jako je například strnad luční nebo skřivan polní, je pravděpodobnější, že jejich populace budou klesat, zatímco u druhů schopných obývat člověkem pozměněné prostředí, například kosa černého a sýkory modřinky, je pravděpodobnější, že jejich populace budou růst.


Práce byla podpořena z prostředků Rady pro výzkum přírodního prostředí a programu ARIES Doctoral Training Partnership.

Článek European breeding bird declines associated with narrower climatic niches vyšel 10. dubna v časopise Journal of Biogeography a je volně dostupný.

Poznámky

  1. Pro další informace kontaktujte spoluautorku studie Alenu Klvaňovou, vedoucí monitoringu a výzkumu v ČSO a projektovou manažerku PECBMS, klvanova@birdlife.cz.
  2. Článek Karolina Zalewska, James J. Gilroy, Inês Catry, Philip W. Atkinson, Alena Klvaňová, Aldina M. A. Franco 2025: European breeding bird declines associated with narrower climatic niches. Journal of Biogeography je volně dostupný na https://doi.org/10.1111/jbi.15127.
  3. Celoevropský monitoring běžných druhů ptáků (PECBMS) byl zahájen v lednu 2002 jako společná iniciativa Evropské rady pro sčítání ptáků (EBCC) a BirdLife International. V současné době program financuje Evropská komise a koordinuje jej Česká společnost ornitologická (ČSO). Hlavním cílem programu je využití běžných ptáků jako indikátorů celkového stavu přírody s využitím rozsáhlých a dlouhodobých dat ze sledování změn hnízdních populací v celé Evropě. pecbms.info
  4. Východoanglická univerzita (UEA) patří mezi 25 nejlepších univerzit ve Velké Británii (Complete University Guide a HESA Graduate Outcomes Survey). Rovněž se řadí mezi 20 nejlepších britských univerzit v oblasti kvality výzkumu (analýza Times Higher Education REF2021) a mezi 10 nejlepších britských univerzit v oblasti dopadu na cíle udržitelného rozvoje. Univerzita je známá svým špičkovým výzkumem a dobrými zkušenostmi studentů a její kampus o rozloze 360 akrů získal sedmkrát za sebou ocenění Zelená vlajka za své vysoké ekologické standardy. Univerzita je předním členem Norwich Research Park, jedné z největších evropských koncentrací výzkumných pracovníků v oblasti životního prostředí, zdraví a rostlinné vědy. www.uea.ac.uk.