Pozorujte a určujte celkem 100 druhů ptáků
Sýkoru koňadru, vrabce domácího a kosa černého zahlédnete na zahradě nejčastěji. Věděli jste ale, že se u krmítka ráda zastaví i sýkora babka? Anebo že budníčka menšího přilákáte, pokud na zahradě zasadíte vrbu?
- 100 druhů ptáků: pravidelní návštěvníci, zimní hosté i ptáci, kteří nad zahradou pouze přeletí, a jejich znaky, výskyt a zajímavosti o každém z nich
- více než 400 fotografií a ilustrací: několik vyobrazení u každého druhu
- tipy pro vaši zahradu: rostliny lákavé pro ptáky, hnízdní příležitosti, vhodné krmivo a rady, jak pozorovat jednotlivé druhy
Kniha Ulricha Schmida pomůže všem, kteří na zahradě či za oknem rádi pozorují opeřené návštěvníky a chtěli by se o nich dozvědět více. Pojednává o 100 druzích a představuje jejich určovací znaky, výskyt, vhodné krmivo či hnízdní příležitosti a také radí, jak je na zahradu přilákat. Kniha je doplněna množstvím fotografií, barevných ilustrací a spoustou zajímavých informací o návštěvnících našich zahrad.
- Věděli jste, že špačci umějí napodobit hlas žáby nebo zvuk sekačky?
- Že vlaštovky musejí vyletět z hnízda za potravou až pětsetkrát za den? Že ptáci zbožňují koupání? Že samečci střízlíků musejí postavit několik hnízd, z nichž si samička vybere to nejkrásnější, nebo že budníčka menšího přilákáte, když na zahradě zasadíte vrbu?
- Slyšeli jste, že většina ptáků našich zahrad původně obývala les? Nebo že trnité keře na zahradě chrání hnízda ptáků před kočkami? A že ptáci zbožňují koupání a pítko v zahradě je pro ně požehnáním?
- A víte, že lejsci šedí se živí i vosami, které dokážou zbavit jedového ústrojí a že pravidelným čištěním krmítka můžete předcházet přenosu nemocí?
O autorovi
Biolog a autor vědeckých publikací Ulrich Schmid se od nejútlejšího mládí pohyboval v přírodě s dalekohledem a lupou. V zahradě rodičů trávil čas v improvizované skrýši vedle pítka pro ptáky. Ve staré dece přehozené přes několik tyček, které zpevňovaly stonky fazolí, byl otvor, kterým bylo možné pozorovat okolí. V jeho dílně vznikaly důmyslně konstruované, ovšem spíše ledabyle zhotovené hnízdní budky a automatická krmítka. Později se z této vášně pro něj stalo téměř povolání. Několik let strávil na ptačích ostrovech na pobřeží Severního moře pozorováním táhnoucích ptáků. V současnosti vede oddělení komunikace ve Státním přírodovědeckém muzeu ve Stuttgartu, zaměřené na vzdělávání a práci s veřejností. Vyšla mu již celá řada publikací.
Náš názor:
Útlá knížka téměř kapesního formátu je vhodná pro začátečníky, ale potěší i zkušenější majitele zahrad. Najdete v ní úvodní kapitolky o původu zahradních druhů, o tom, jaké jsou jejich nároky a potřeby, a také rady, jak se o vaši zahradu starat, abyste do ní ptáky přilákali. Seznámíte se se zásadami správného přikrmování, dozvíte se, jak nabízet ptákům vodu a hnízdní příležitosti. Obecnou část pak zakončuje kapitola o tom, jak ptáky pozorovat a určovat. Všechny rady jsou základní a nejdou do hlubších podrobností, ale jsou srozumitelně podané a zejména začínajícím zájemcům o ptactvo rozhodně poslouží jako dobrý odrazový můstek k hlubšímu poznání.
Speciální část pak představuje širokou škálu druhů, z nichž zdaleka ne všechny patří k typickým návštěvníkům zahrad, což může ze začátku dost překvapit. Výčet totiž vychází ze záznamů, které si autor po léta vedl, a obsahuje nejen druhy, které na zahradě hnízdily, jako je pěnice černohlavá nebo zvonek zelený, ale i vzácné návštěvníky, jako je kachna divoká nebo lejsek černohlavý, nebo ptáky, kteří jen občas nad autorovou zahradou přeletěli – a tak se můžete seznámit třeba i s některými dravci (včelojedem lesním nebo motákem pochopem) nebo dokonce bahňáky (kolihou velkou, pisíkem obecným či vodoušem šedým), které však na svých zahradách nečekejte.
Je dobré mít na zřeteli, že ne všechny zobrazené druhy je tedy možné běžně na zahradě spatřit. Ačkoli to pro začátečníky může být trochu matoucí, lze se na to dívat i z druhé strany – útlou knížku, která se vejde i do malého batůžku, můžete vzít s sebou i na vycházky do okolních lesů a polí a určíte s ní o to více druhů. Pochválit lze určitě nejrůznější zajímavosti o jednotlivých druzích a boxy „Tipy pro vaši zahradu“, které u některých druhů přinášejí neotřelé návrhy a nápady. Myslím, že knížka svým šikovným formátem, hezkým grafickým zpracováním a řadou zajímavostí a dobrých rad potěší zejména začínající zájemce o ptáky, ale nezklame ani ty pokročilé, kteří se už třeba účastní Ptačí hodinky.