Reportáž z členské exkurze Indie 2024

Text a fotografie: Josef Nožička, CK Primaroute


V březnu tohoto roku jsme uskutečnili členskou exkurzi do východní Indie.

Uranáčal

Nejprve jsme se vypravili do průsmyku Sela, který je ve výšce 4 160 m. Je to přístupová cesta do klášteru Tawang, který je druhým největším klášterem na světě a je rodným městem 6. Dalajlámy. Celou dobu nám hustě sněžilo a některé trasy byly i pro naše Jeepy neprůjezdné.

Pohoří Mandale

Na vrcholku je nádherný barevný chrám ozdobený stovkami provázků s barevnými vlaječkami a v okolí je dalších 108 menších buddhistických chrámů. Rozsah nadmořských výšek (1 500-3 600m) je důvodem velké biologické rozmanitosti. Ve vyšších oblastech rostou jehličnaté lesy, v nižších je stále zelený tropický prales. Právě v tuto dobu všude kvetly nádherné červené rododendrony a bílé magnólie. Bylo zde velké množství krásných barevných ptáků. Tři druhy drobných něžných chocholáčků – sýkorčí, rezavořitý a proužkohrdlý, několik druhů strdimilů – rudohřbetý, plamenoocasý, několik druhů sojkovců, timálií, suříkovci, cetie a také hýli, strnadi nebo skalníci. V nižším údolí jsme pozorovali chřástala černoocasého (Porzana bicolor).

Eaglenest Wildlife Sanctuary

Během několika dní jsme jich pozorovali obrovské množství ptáků– nádherné druhy jako sýkora žlutolící (Machlolophus spilonotus), sýkora nádherná (Melanochlora sultanea), sýkavka oranžovobřichá (Chloropsis hardwickii), vousák žlutohrdlý (Psilopogon franklinii), strdimil proužkovaný (Arachnothera magna) – největší ze strdimilů s velikostí až 19 cm, brhlík nádherný (Sitta formosa), timálie klínozobá (Stachyris humei), sýkořice černohrdlá (Suthora nipalensis) – anglicky zvaná „papouškozobec“ podle širokého zobáku, pávík bělohrdlý (Rhipidura albicollis) a žlutobřichý (Chelidorhynx hypoxanthus), kteří roztahují ocas stejně jako praví pávi, hýl rezavohlavý (Pyrrhula erythrocephala)… Občas se nám ukázali i majestátní zoborožci rudokrcí (Acero nipalensis). Nejvzácnějším ptákem, který tady žije, je sojkovec pestrokřídlý (Liocichla bugunorum), který byl objeven v roce 1995 a popsán byl až v roce 2006.

Ásám

Národní park Kaziranga je na seznamu světového dědictví UNESCO a je jednou z nejlepších přírodních rezervací v Indii. Rezervace je protkána říčkami a mělkými jezírky (bhil) a pokryta porosty poloopadavých lesů, jež přecházejí v bažiny a pláně pravidelně zaplavované vodou z Brahmaputry, vystřídanými porosty sloní trávy. V rezervaci žije více než tisíc nosorožců jednorohých, což je největší koncentrace těchto zvířat na světě. Nosorožci i sloni jsou zde velmi rozšířeni a těší se výborné ochraně i pozornosti turistů. Hojní jsou zde i vodní buvoli a divoká prasata. Běžné jsou zde stáda jelenů. Nejběžnější jsou zde jeleni vepří a o něco větší jelen barasinga.

Nosorožec indický v parku Kaziranga

Poblíž vodních ploch lze velmi snadno pozorovat spousty vodních ptáků – čejka šedohlavá, husička malá, husice rezavá, pelikán skvrnozobý, několik druhů ledňáčků – např. ledňáček gurial (Pelargopsis capensis), čáp černokrký, zejozob asijský, holub zelenokřídlý (Chalcophaps indica)a mnoho jiných. Viděli jsme několik druhů vlh – vlha modroocasá (Merops philippinus), vlha indická (Merops orientalis), vlha hnědohlavá (Merops leschenaulti), které žijí podobně jako naše vlhy, hnízdí často přímo na zemi. Od nich se odlišuje vlha modrobradá (Nyctyornis athertoni), která žije v lese. Modré peří jeho hrdla má protáhlé a často načechrané, z čehož vzniklo jeho jméno. Mají velmi silný hlas. Běžný je zde mandelík indický (Coracias benghalensis), dvojzoborožec žlutozobý (Buceros bicornis), nebo předek našich slepic kur bankivský (Gallus gallus). Mezi nejpestřejší zdejší ptáky patří vousáci – viděli jsme vousáky modrolícé (Psilopogon asiaticus), hnědohlavé (Psilopogon zeylanicus) či zvučnohlasé (Psilopogon haemacephalus). Stejně jako v Africe si zde staví zavěšená hnízda ve stromech snovači – zde snovač indomalajský (Ploceus philippinus).

Guwahati je hlavní město Ásámu na řece Brahmaputře. Město nemá mnoho památek, ale nachází se zde několik zajímavých chrámů. Rozhodli jsme se navštívit zajímavý Šivův chrám Umánanda na ostrůvku uprostřed Brahmaputry. Poté jsme se vypravili na pozorování do džungle poblíž Brahmaputry. Převládaly zde vysazené stromové porosty, ale viděli jsme opět nové druhy jako vousák proměnlivý (Psilopogon australis), strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja), holub fialovoramenný (Treron phoenicopterus), sýček brahmínský (Athene brama), divoký předek japonských chůviček – panenka bronzová (Lonchura striata).

Za celou dobu jsme pozorovali 365 druhů ptáků. Odnesli jsme si s sebou spoustu silných zážitků a mnoho krásných fotografií.


Indie 2025 – opakování exkurze 2024 | 20denní letecký zájezd | 22. 3.-8. 4. 2025

Podrobnosti a přihláška na exkurzi na stránce CK Primaroute.

 

Informace o členských exkurzích ČSO