Hmyz
Díky rozsáhlému monitoringu z roku 2017 víme, že na Josefovských loukách žije 30 druhů vážek, několik stovek druhů brouků a 35 druhů denních motýlů. Mnohé zde pozorované druhy hmyzu patří ve zbytku republiky mezi vzácné, ubývající a ohrožené.
Klínatka rohatá je nejváženější vážkou Josefovských luk. Patří mezi celoevropsky chráněné druhy a byla pro ni vyhlášena Evropsky významná lokalita Stará Metuje. Foto: Břeněk Michálek
Obojživelníci
Hned vedle ptáků považujeme za ohromný úspěch parku i vytvoření silných populací obojživelníků v celé ČR ohrožených. Nejdramatičtější nárůst jsme sledovali u skokanů skřehotavých a čolků velkých. Za existenci parku se na jeho území dokonce „objevily“ druhy, které tu nebyly před tím zaznamenány – kuňka ohnivá, ropucha zelená a rosnička zelená.
Na Josefovských loukách evidujeme těchto 8 druhů obojživelníků:
skokan hnědý
skokan skřehotavý
ropucha obecná
ropucha zelená
rosnička zelená
kuňka ohnivá
čolek obecný
čolek velký
Ropucha zelená byla poprvé slyšena na území ptačího parku až v roce 2016. Foto: Břeněk Michálek
Rosnička zelená dokonce začala poprvé skřehotat až v roce 2019. Foto: Filip Laštovic
Ptáci
Ostatní fauna
Mokřadní krajina patří mezi druhově nejbohatší typy prostředí v naší zemi. I Josefovské louky se pyšní velkým spektrem různých druhů živočichů. Poměrně úplné máme seznamy pouze obratlovců.
V ptačím parku bylo zjištěno 30 druhů ryb (ve Staré i Nové Metuji, kanálech a tůních), 8 druhů obojživelníků, 3 druhy plazů (ještěrka obecná, slepýš křehký a užovka obojková), 192 druhů ptáků a 36 druhů savců.
Na evidenci bezobratlých živočichů se stále pracuje.
Závěrečná zpráva z monitoringu vážek 2021 – 2023