Sčítání labutí velkých (Cygnus olor) má v naší zemi dlouhou tradici, největší rozmach nastal v 80. a 90. letech 20. století. Následovala však mnohaletá odmlka, která byla přerušena až nedávno z iniciativy původního koordinátora RNDr. Jana Hory. Díky regionálním pobočkám ČSO se podařilo v posledních letech zorganizovat sčítání téměř ve všech krajích. Letos sčítání proběhne ve Středočeském kraji a na území hlavního města Prahy, tedy na území, odkud bylo tradičně hlášeno nejvíce hnízdících párů.
Žádáme všechny čtenáře o pomoc při sčítání. Pokud v této hnízdní sezóně potkáte ve středních Čechách nebo v Praze labutě, zapište vaše pozorování do databáze birds.cz. Nejcennější jsou pro nás záznamy z první poloviny června, ale uvítáme každé pozorování z období od května do srpna. Svými záznamy můžete výrazně zpřesnit výsledky sčítání. Labutě často dokáží obsadit i lokality, které jsou stranou ornitologického zájmu (návesní rybníčky, polabské tůně, bezejmenné rybníčky v polích apod.), a některé páry tak mohou uniknout pozornosti. V rámci sčítání se zjišťuje početnost hnízdících i nehnízdících labutí. U hnízdících párů se sleduje počet mláďat v rodinkách. Pokud to okolnosti dovolují, rozlišují se šedá a bílá (immutabilní) mláďata. O této barevné mutaci si přečtěte více v článku P. Dolaty a J. Mourkové.
U nehnízdících labutí se zaznamenává podíl mladých ptáků ve 2. kalendářním roce. Pozorování zadávejte včetně hnízdní kategorie, oceníme i jakoukoliv poznámku a fotografii. Smysl mají i záznamy labutí na již známých hnízdištích, pomůžou odhalit více detailů z hnízdní biologie druhu, jako je například průběh ztrát mláďat v čase. Navštívili jste zastrčenou vodní plochu a labutě jste nezastihli?
I tento údaj je pro nás cenný. Zadejte do birds.cz jakýkoliv jiný pozorovaný ptačí druh a do poznámkyk lokalitě napište „labutě nezjištěny“.
V případě dotazů nás můžete kontaktovat na e-mailu scitani.stc@email.cz.
Pavel Bergmann a Jan Krejčík