Smutné příběhy – čapí následky soužití s člověkem

Čáp bílý patří mezi druhy, o kterých bychom mohli říct, že s člověkem žijí od nepaměti. Hnízd na stromech je v současnosti minimum, převládají hnízda na lidských stavbách. Čápům se soužití s člověkem evidentně líbí, opačně to bohužel zdaleka vždy neplatí. Za svoji náklonost leckdy tvrdě zaplatí. I když v minimu případů se jedná o záměr, hodně čápů každoročně zahyne v důsledku lidské činnosti, kolizí s nebezpečnými stavbami či zamotáním do lidských odpadků – to se nejčastěji stává malým mláďatům na hnízdech.

Čáp nalezený v Lutotíně. Foto: Tereza Smětáková

Snad nejčerstvější obětí je pravděpodobně jeden z čapího páru hnízdícího na komíně v Bílovicích – Lutotíně. V neděli večer seděl na břehu Romže. Viditelně zraněný nebyl, ale bylo vidět, že je v šoku. Otravě nic nenapovídalo. V pondělí ráno už byl mrtvý. Bohužel, ani v záchranné stanici nebylo pomoci, i kdyby se tam dostal okamžitě. Jak ukázala pitva, kterou provedli v MOSu v Přerově, měl roztržená játra. Na toto vnitřní zranění, způsobené pravděpodobně kolizí s dráty, případně s dopravním prostředkem, zemřel.  Zároveň s ním zmizela šance na úspěšné vyvedení mladých. Druhý z páru, který zřejmě sedí na vejcích, to bez partnera nemá šanci zvládnout. I když se bude snažit, musí se také nakrmit a v tu chvíli nebude nikdo, kdo by vejce či mláďata mohl zahřívat a chránit.

Letos je to již druhý čáp, o kterém víme. Na Avifu je dubnový záznam o mrvém čápovi pod elektrickým vedením poblíž Svitav. Smutný je i loňský příběh mladého čápa z Chabařovic. Mládě bylo nalezeno poblíž hnízda a převezeno do záchranné stanice v Dolním Týnci. Přibližně po měsíční péči, dne 24. srpna bylo označeno kroužkem a šťastně vypuštěno zpět do přírody. Štěstí (nejen čapí, ale jistě i lidí, kteří ho zachránili) trvalo však krátce. Dva dny na to, 26. srpna, byl nalezen mrtvý po zásahu elektrickým proudem v obci Nepomuk, 159km od místa vypuštění. Vzdálenost, kterou uletěl v relativně krátké době, svědčí o velmi dobré kondici, díky odborné péči, které se mu v ZS Falco dostalo.

O některých případech víme díky záznamům ve faunistické databázi Avif. Skutečný počet čápů, kteří nepřežijí kolizi s vysokým vedením či dopravním prostředkem, je pravděpodobně mnohem větší. Ráda bych zde poděkovala všem pracovníkům záchranných stanic, kteří se zraněná zvířata snaží vrátit zpět do přírody a přeji jim, aby se jim to dařilo u většiny z nich. Pokud najdete zraněného čápa, neváhejte zavolat nejbližší záchrannou stanici ve svém okolí. Najdete ji na webu Zvíře v nouzi. I když čápovi v Lutotíně byste již nepomohli, jiným tak můžete zachránit život.

A pokud najdete nešťastníka, kterému již není pomoci, zadejte jeho nález do faunistické databáze na birds.cz. Při zadávání máte možnost zvolit okolnosti nálezu. Doufejme, že potřeba takovýchto záznamů bude ale co nejmenší a většina vašich pozorování čápů bude s veselým koncem – bude se týkat mláďat, která se postupně začínají na hnízdech objevovat. První mláďata se podle mapy čapích hnízd vyklubala snad již tradičně v Chebu!