Společně s farmáři chráníme kriticky ohroženého sýčka

Dnes jsme uspořádali tiskovou konferenci v terénu na téma „spolupráce ornitologů a farmářů na ochraně kriticky ohroženého sýčka obecného“, a to na rodinné farmě Radešínek. Sýčků zbývá v Česku zhruba poslední stovka párů a úzká spolupráce s farmáři, jako jsou pan Miroslav Novák a Antonín Štěpanovský, je naprosto klíčová pro záchranu tohoto kdysi běžného druhu.

V současné zemědělské krajině, která postrádá svou původní pestrost, už skoro pro sýčka není místo. Vždyť sýčků u nás zbývá asi poslední stovka párů! Většina jeho populace dnes žije v severozápadních Čechách, kde je dosud dostatek rodinných farem a farmářů s vazbou ke krajině. Velmi děkujeme všem farmářům, kteří nám pomáhají chránit sýčky a jejichž spolupráce si vážíme. Jde např. o vyvěšování bezpečných budek, odstraňování technických pastí, kde by sýčci mohli uvíznout či domlouvání vhodného způsobu hospodaření.

Poznámky:

Sýček obecný (Athene noctua) je malá sova velikosti hrdličky. Shora je sýček hnědošedý s velkými světlými skvrnami. Charakteristická je pro něj také velká hlava se široko od sebe posazenýma žlutýma očima. Jeho přítomnost prozrazuje pro něj typické houkání, které se dá přepsat jako „půjď“. Vyskytuje se v (polo)otevřených biotopech, v západní a střední Evropě je to především zemědělská krajina. V České republice je vázán prakticky výhradně na hospodářské budovy, které mu poskytují místa vhodná pro hnízdění a zároveň jsou nedaleko od pastvin, kde loví potravu – drobné obratlovce a také větší bezobratlé živočichy, které loví vyhlížením z posedu. Ztráta lovišť a tím i nedostatek potravy sýčky ovlivňuje hlavně v hnízdní době, kdy musí krmit mladé. To se pak projevuje menším počtem vyvedených mláďat. Původní dutiny ve stromech už v Česku k hnízdění prakticky nevyužívá. Sýček u nás vytvořil i několik městských populací, například v Teplicích a Ústí nad Labem. Je stálý, věrný svému hnízdišti a má relativně malé domovské okrsky. Ještě na začátku 20. století býval sýček naší nejrozšířenější sovou, nyní je na pokraji vyhynutí. Za posledních 20 let se jeho počet snížil o 94 % na zhruba 100 párů. Proto byl pro sýčka obecného vyhlášen záchranný program. Jeho cílem je stabilizovat životaschopnou, rozmnožující se a plošně rozšířenou populaci sýčka obecného s pozitivní vývojovou perspektivou, která bude mít početnost minimálně 1 000 párů.

 

Další informace:

 


Plakát ke stažení

Klikněte na plakát pro stažení v PDF. Děkujeme za šíření!

 

Film Slyšet sýčka


Další informace:

https://www.facebook.com/OchranaSycka/

https://www.birdlife.cz/sycek-obecny/ 

Projekt Zachraňme sýčka je podpořen grantem z Norských fondů.

Monitoring výskytu a hnízdní úspěšnosti sýčků byl také podpořen z programu Strategie AV21: Záchrana a obnova krajiny. 

Ochranu sýčků v ČR podporuje i společnost Holcim, a.s. 

Nově můžete sýčky podpořit i zakoupením limitované edice triček Bushman v e-shopu ČSO. Z nákupu každého trička jde 300 Kč na podporu ochrany sýčků. Značce Bushman děkujeme za spolupráci.