Čtyřměsíční fenka border kolie zahynula 1. listopadu poté, co na vycházce u oblíbeného poutního místa Svatý Antonínek sežrala vejce pohozené na cestě. Analýza potvrdila otravu prudkým jedem karbofuran, jehož držení je v celé EU zakázané od roku 2008. Oblast na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje dlouhodobě patří k problematickým, Česká společnost ornitologická tu každoročně zaznamenává otravy karbofuranem. Ornitologové upozorňují, že karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protilátky.
Případ se stal veřejně známým poté, co majitel otrávené fenky Bambi sdílel informace na sociální síti Facebook, aby upozornil na nebezpečí. „Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily zhruba po necelé jedné hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed karbofuran,“ napsal na Facebook majitel fenky Jakub Konečný. Toho následně oslovili členové iniciativy Spravedlnost pro přírodu, kteří jako dobrovolníci pátrají po nebezpečných návnadách a doporučili laboratorní vyšetření na karbofuran.
Na místo vyjela psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která se specializuje na vyhledávání otrávených návnad v terénu. „Žádnou další návnadu jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezení na oběti nebo v její blízkosti,“ vysvětluje Hlubocká.
Laboratorní analýza poté skutečně prokázala, že štěně otrávil karbofuran. „Všechny odebrané vzorky, tedy obsah žaludku štěněte, drn trávy, na kterém byla návnada, i zbytky skořápek, jsou pozitivní na karbofuran. Podle pitevní zprávy se štěně s největší pravděpodobností otrávilo pozřením otráveného vejce, nic jiného v žaludku podle pitevní zprávy nemělo,“ doplňuje Hlubocká.
Oblast Slovácka patří k nejproblematičtějším v republice
Hlubocká upozorňuje, že oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice. „Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. V loňském roce se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky,“ říká Hlubocká.
Psovodka dodává, že kromě fenky border kolie se místní policie nyní zabývá hned několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. „Zda jde o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes sociální sítě,“ vysvěluje Hlubocká.
Psů a koček otrávených karbofuranem přibývá
Případů otrav karbofuranem u psů a koček v poslední době přibývá a majitelé a veterináři většinou nereagují dostatečně rychle, protože nemají tušení, že jde právě o karbofuran. Při otravě karbofuranem je nutné zareagovat rychle a včas podat protijed atropin. Jedině tak může otrávené zvíře přežít, jak dokládají letošní případy u psa a jestřába lesního, které se podařilo zachránit včasným zásahem.
Česká společnost ornitologická požádala o vyjádření veterinární lékařku MVDr. Ludmilu Růžkovou.
Jak postupovat při podezření na otravu karbofuranem
MVDr. Ludmila Růžková, Veterinární nemocnice AESCULAP Pardubice, Tel: 606 918 855
Karbofuran patří mezi nejtoxičtější používané pesticidy. Některé zdroje uvádí LD50 nižší než 1 mg/kg, a proto tato otrava může vést k velmi rychlé smrti zvířat.
Klinické příznaky: závisí vždy na množství jedu a cesty jeho vstřebání. Nástup průběhu otravy se pohybuje od 30 sekund do několika hodin. První příznaky zahrnují neklid, nevolnost, zvracení, úzkost, nahrbený postoj a záškuby a třes končetin. Vzácněji se může objevit i krvácení z nosu. Poté většinou dochází k tzv. SLUD (salivace, lacrimace, urinace, defekace ), tedy k výraznému slinění, slzení, častému močení a kálení. Počáteční mírný svalový třes zesiluje a prohlubuje se a vede ke generalizovaným křečím a poruchám koordinace pohybů. Zároveň se přidává obtížné dýchání a postupně u zvířete následuje koma až smrt.
Léčba: otrava karbofuranem může probíhat velmi rychle, a proto je nutné co nejrychleji přepravit zvíře k veterinárnímu lékaři, který by měl neprodleně zahájit léčbu inj. Atropinem (nejlépe nitrožilně a podkožně) a podávání tohoto preparátu opakovat každé 2-4 hodiny podle stupně otravy.
V ideálním případě by se mělo jednat o veterinární zařízení s nonstop provozem a hospitalizací, ale protože otrava může probíhat velmi rychle, je nutné co nejdříve zajistit podání antidota tedy inj. Atropinu na jakémkoli veterinárním pracovišti a případně dle stavu pacienta dále řešit převoz na specializované veterinární zařízení. K dalším postupům patří zavedení nitrožilní infuze, podávání látek tlumících křeče, podávání látek zamezujících vstřebání jedu z trávicího traktu, omytí zasažené kůže mýdlem a vodou a zajištění umělé plicní ventilace.
První pomoc majitele by měla zahrnovat vyvolání zvracení pozřené návnady (1,5% peroxid vodíku v dostatečném množství), podání aktivního uhlí, omytí zasažené kůže a co nejrychlejší přeprava k veterinárnímu lékaři a zde podání antidota – inj. Atropinu.
Bohužel tato otrava má často velmi rychlý průběh, a proto je velmi důležité zahájit léčbu Atropinem co nejrychleji a zvýšit šance na přežití.
Česká společnost ornitologická se v mezinárodním projektu LIFE PannonEagle zaměřuje na potírání ptačí kriminality. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává v terénu zvířecí oběti otrav a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.
Více o projektu PannonEagle Life
https://www.imperialeagle.eu/cs