Světový den mokřadů na Kosteliskách: pozorovali jsme 38 druhů ptáků

V sobotu 3. února jsme na Kosteliskách oslavili Světový den mokřadů vycházkou po ptačím parku. Zúčastnilo se 24 lidí a společně jsme pozorovali celkem 38 druhů ptactva.

Během exkurze nám po celou dobu nad hlavou přeletovaly zimující husy velké, běločelé i tundrové, na chvíli se ukázal zimující kolpík bílý, morčáci velcí, husice liščí a krásně zapózoval ťuhýk šedý. „Na podmáčeném poli jsme si důkladně prohlíželi smíšené hejno drozdů kvíčal, špačků a lindušek horských, nad kterými přelétli dva orli mořští. Překvapením byla také sýkora lužní, která se v ptačím parku vyskytuje velmi vzácně,“ říká Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO.

Foto: Dana Nagy

Vycházka proběhla v rámci projektu Kosteliska – obnova nivních biotopů. Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

 

Další informace:

Ptačí park Kosteliska vzniká u Dubňan na Hodonínsku v nivě Kyjovky od roku 2020, kdy tu Česká společnost ornitologická koupila první pozemky. Prolíná se tu mozaika vodních ploch, rákosin, luk, lesíků, ale také suchých písčin. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Prioritními druhy jsou na Kosteliskách ptáci, kterých tu ornitologové pozorovali už 202 druhů, ale cílem je vytvářet vhodné podmínky i pro další druhy rostlin a živočichů. To vše probíhá v úzké spolupráci s městem Dubňany a Biologickým centrem Akademie věd ČR. Pastva uherského stepního skotu probíhá také díky spolupráci s Rybářstvím Hodonín a.s. Pastva je jednou z tradičních metod hospodaření, které pomohou v obnově a péči o Kosteliska. Díky tříletému grantu z Norských fondů je možné uskutečnit celou řadu efektivních opatření. Jsou jimi například mozaiková seč, vyřezání náletových dřevin, strhávání drnu či výsadba vrb k zapěstování na hlavu.

Ornitologové na Kosteliskách také pořádají akce a exkurze pro veřejnost.

Bližší info o parku naleznete na https://www.birdlife.cz/kosteliska. 

Rozsáhlý rozliv Ptačí pole navazující na mokřady a rákosiny u říčky Kyjovky. V popředí je fialově kvetoucí kyprej vrbice. Foto: Ondřej Ryška

Ptačí parky České společnosti ornitologické jsou logickou reakcí na dramatický úbytek ptáků zemědělské krajiny, mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. První ptačí park v Česku Josefovské louky založila ČSO především na vlastním financování z darů členů a podporovatelů. Podařilo se vzkřísit jeden z nejkvalitnějších mokřadů, umožnit tu návrat jinde mizejících či vymizelých ptáků a zprostředkovat kontakt mezi lidmi a přírodou. Další ptačí parky pokračují ve stejném duchu a stejně tak budou pokračovat i ptačí parky budoucí. ČSO plánuje do dvaceti let mít alespoň jeden funkční ptačí park v každém kraji Česka.

ČSO v ptačích parcích nejen vykupuje pozemky, ale i šetrně hospodaří. Tak, aby se zde ptákům a dalším živočichům a rostlinám dařilo. ČSO při péči a obnově využívá tradičních metod jako je sečení a pasení, vyřezávání náletových dřevin a invazních rostlin a buduje tůně s ostrůvky. Zároveň vytváří pozorovatelny a stezky pro návštěvníky.



 

Kosteliska – obnova nivních biotopů