Ptačí trichomonóza, nazývaná též krmítková nákaza, je parazitární onemocnění, které postihuje hlavně zrnožravé ptáky, především zvonky. Trichomonózu způsobují prvoci bičenky drůbeží (Trichomonas gallinae), které cizopasí v krku ptáků. Napadeným ptákům zduří sliznice, nemohou polykat, postupně slábnou a hynou hlady třeba uprostřed plného krmítka.
Bičenky se přenášejí přímým kontaktem, k čemuž může docházet právě na krmítkách. Pokud pozorujeme na krmítku a v okolí viditelně nemocné nebo dokonce uhynulé ptáky, je třeba okamžitě krmení přerušit a nechat krmítko řádně vyschnout nebo vymrznout. Sucho bičenky bezpečně zabíjí. Znovu začít krmit můžeme nejdříve po 14 dnech. Je rozhodně lepší nutit ptáky hledat si přirozenou potravu na větším území než je vystavovat smrtelnému nebezpečí na plném krmítku.
Volně žijící ptáky napadené trichomonózou bohužel nejde léčit. Na člověka a ostatní savce, včetně domácích zvířat, se bičenky nepřenášejí. Spíše výjimečně mohou ale napadnout domácí drůbež nebo i v zajetí chované ptáky, jako například papoušky.
Více informací můžete nalézt v Pokynech pro členy ČSO.
Pomozte s mapováním výskytu trichomonózy
Ve Velké Británii již vědci prokázali souvislost mezi výskytem trichomonózy a úbytkem zvonků (zdroj Lawson et at. 2012). U nás zatím chybí dostatečně kvalitní data o rozšíření trichomonózy – a právě s tím může každý z nás pomoci. Všímejte si opeřenců ve svém okolí a v případě nálezu nemocných (ať už mrtvých nebo živých) ptáků vyplňte formulář níže.
Více informací o ptačích chorobách.