zahrada

Udělejte z podzimní zahrady ráj pro ptáky

Naše zahrada je ideálním místem, které můžeme proměnit v opravdový ptačí ráj. Věřte, že to nedá ani moc práce. Přečtěte si, jak udělat vaši zahradu (nebo okolí vašeho domu) na podzim přívětivou a bezpečnou pro ptáky.

Zahrada na podzim

Naše zahrada je ideálním místem, které můžeme proměnit v opravdový ptačí ráj. Věřte, že to nedá ani moc práce. Ptáci totiž neocení anglický trávník či úhledně zastřižené keře. Právě naopak! A když zahradu nemáme? Vyberte si hezké místo v okolí u vašeho domu či někde v parku a můžeme začít. I malá změna se totiž počítá!

Zahrada lákající ptáky nemusí být velká, měla by ale být pestrá a nabízet ptákům základní potřeby – dostatek úkrytů i možnosti potravy. Ptáci preferují zahradu plnou křovin, stromů, travin a bylin. I malou úpravou můžeme na své zahradě vytvořit místo, kde se ptákům dobře žije, kde budou v bezpečí a kde budou vítáni. Dobrou zprávou je, že taková ptačí zahrada je na údržbu poměrně nenáročná.

Podzim je ideální dobou, kdy s úpravami začít. Hnízdní sezóna je ukončená a nehrozí tak zničení ptačích hnízd. Zapomeňte však na úpravy jako je řezání, kácení a hrabání. Zkusme se překonat a nechat si na zahradě trochu toho „nepořádku“.

Ořezat suché větve a shrabat listí – velmi častá aktivita na podzimní víkendy.  Milovníci ptáků si tuto práci mohou odpustit.

Staré dřevo a spadané listí neodstraňujte

Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky velmi užitečné. Pokud je to jen trochu možné a pro vás bezpečné, neodstraňujte je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci rádi pochutnají. Postačí ale i naskládané dříví, nebo jen hromádka klestí. Spadané listí nepalte. Shrabejte na hromádku (třeba ke kmeni nějakého stromu) a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky. Kromě toho v kupě listí může najít útočiště třeba ježek, který tak díky vám přečká zimu. Usilovným otáčením se a dupáním si v kupě vytvoří útulnou komůrku. V sezóně vám na oplátku pomůže odstranit slimáky.

Vyčistěte staré budky a vyvěste nové

Pokud máte na stromech vyvěšené budky, nezapomeňte je po sezóně vyčistit. Starý hnízdní materiál odstraňte. V případě, že je budka více zašpiněná, vydesinfikujte ji. Pokud jste budky ještě nezavěsili, je právě teď nejlepší čas. Ptáci tak budou mít dostatek času je objevit a na jaře si třeba právě tu vaši vyberou k hnízdění.

Připravte budky na novou sezónu. Vyčistěte je. Foto: Ludmila Korešová

Necháte spadané ovoce kosům a kvíčalám?

Kosi a kvíčaly vám budou vděční, když se s nimi podělíte o jablíčka z vaší zahrady. Nechte jim jich několik přímo na stromě klidně i v případě, že přijdou první mrazíky či sníh. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Květy těchto rostlin obsahují od odkvetení velké množství semen, která mohou být pro ptáky hojným zdrojem potravy. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu. Možná se vám podaří přilákat hejno stehlíků na semena obyčejných bodláků.

Založte kompost

Pokud ještě nemáte, založte si kompost – žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Volte otevřenou konstrukci před zavřenými plastovými boxy, do které budou mít ptáci přístup. Na zahradě se vyhýbejte chemickým prostředkům. Ke hnojení využijte přírodní suroviny – postačí najemno posekaná tráva a listí.

Voda je důležitá celoročně

Nezapomínejte ve vaší zahradě také na vodu. Pro živočichy je důležitá nejenom v létě, tedy v obdobích vedra, ale celoročně. Ideální řešení je malé zahradní jezírko. Vhodné je také pítko nebo široká a mělká miska s vodou. Dejte ji na vyvýšené místo, aby ptáci měli přehled o okolí a neútočila na ně například kočka. Vodu pravidelně měňte. Okraje by ideálně měly být vroubkované, nebo hodně zešikmené, aby dokázal vylézt i hmyz, kterého už je tak jako tak málo. Nebo lze dát doprostřed několik kamenů.

 

Zkuste být letošní podzim trochu líní a uklízení nechte na ptáky. I drobná změna vedoucí k vysněnému ptačímu ráji se počítá!