V září a říjnu jsme v ptačím parku Mnišské louky pracovali na řadě aktivit s cílem obnovit plochu bývalého odkaliště. Česká společnost ornitologická vlastní jedno ze dvou odkališť, v nedávné době zarostlé starými rákosovými porosty a keřovými vrbami. Třetí z odkališť, které však nebylo nikdy využito, bylo navráceno zpět do ploch zemědělského půdního fondu a v současné době je na něm trvalý travní porost. Obě původní odkaliště sloužila svému účelu více jak 30 let a jejich činnost skončila na začátku 90. let 20. století. V době aktivního ukládání kalu na ploše pravidelně hnízdili kulíci říční a zastavovali se zde mnohé další druhy bahňáků.
Úpravy navazují na projekt Libereckého kraje, při kterém byly vyhloubeny tůně na podporu kuňky ohnivé, jednoho z předmětů ochrany místní Evropsky významné lokality Dolní Ploučnice. Naší snahou však byla podpora především rákosinových druhů ptáků, konkrétně slavíka modráčka středoevropského, všech našich druhů rákosníků, strnada rákosního a chřástala vodního. Posekanou a podmáčenou plochu odkaliště využívali ke sběru potravy také jeřábi popelaví či bekasiny otavní.
Před samotným hloubením tůní byla přibližně polovina plochy rákosiny pokosena a biomasa odstraněna, a to kvůli postupnému snižování množství živin v ploše. Již na jaře tohoto roku byly z odkaliště odstraněny v rámci jarní veřejné brigády i menší keřové vrby. Následovalo samotné hloubení dvou tůní o rozloze 860 m2 a 470 m2, finančně podpořené Nadací Tipsport. Tůně jsou mělké s několika hlubšími částmi, které by měly držet vodu déle v průběhu celého jara. Jedná se o tzv. „nebeské“ tůně, tedy jejich zvodnění bude závislé na množství dešťových srážek, nicméně pravidelné podmáčení odkaliště v průběhu zimy naznačuje, že se tůně naplní právě v tomto období. Jelikož jsou podkladem plochy propustné štěrkopísky, byly hlubší části tůní doslova vymazány glejovými sedimenty z prohloubeného bývalého ramene řeky Ploučnice ve východní části parku, kde vznikla další nová tůň. Žádný materiál tak nebyl z území odvezen pryč. V příštím roce revitalizované odkaliště nabídne mělce zaplavené tůně v návaznosti na holé a opět zarůstající plochy, ale též porosty staré rákosiny na vedlejším odkališti.
Na celý projekt navazuje také vytvoření naučného okruhu a vyznačení návštěvnických tras v parku, kdy samotný naučný okruh bude veden právě kolem bývalých odkališť a na jeho trase přibydou již v příštím roce dva naučné panely zaměřené na avifaunu rákosin a pasené nivní louky.
Seč rákosiny byla financována ze zdrojů Evropské unie v rámci programu NextGenerationEU. Hloubení tůní a s tím spojené terénní úpravy byly financovány z prostředků Nadace Tipsport.
Fotografie: Josef Rutterle, správce parku Mnišské louky