V neděli 1. října 2023 jsme zorganizovali první akci pro veřejnost ve vznikajícím ptačím parku Zbudovská blata v jižních Čechách – podzimní Festival ptactva. Zúčastnilo se 59 návštěvníků, kteří se seznámili s fenoménem ptačí migrace a pozorovali 35 druhů ptáků, některé z nich i detailně během kroužkování. Dále se návštěvníci dozvěděli bližší informace o konceptu ptačích parků i konkrétních plánech České společnosti ornitologické na Zbudovských blatech. Vrcholem akce bylo pozorování vzácných kolih velkých, které společně s břehouši černoocasými patří k cílovým druhům parku.
Festival jsme zahájili v půl desáté ráno jihozápadním směrem od obce Mydlovary, na místě s dobrým příjezdem a výhledem na Zbudovská blata. Proslavené mlhy na blatech nezklamaly a první příchozí návštěvníci se postupně vynořovali z bílé deky, která na blatech od rozednění ležela. Blata k nám ale byla milosrdná a současně se zahájením festivalu se opar rozestoupil. Měli jsme tak hned na začátku možnost pozorovat řadu zajímavých druhů ptáků, např. ťuhýka šedého, krahujce obecného nebo hejno husí velkých. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout další ptačí druhy díky spolupráci s místní skupinou kroužkovatelů. Teplý podzim pozdržel na tahu rákosníka obecného, rákosníka proužkovaného i pěnici pokřovní. Měli jsme možnost porovnat naše nejmenší druhy ptáků: králíčka obecného, střízlíka obecného a budníčka menšího. Svými zářivými barvami nás potěšil i ledňáček říční.
Poté jsme přešli přímo na Zbudovská blata do míst, kde se nachází díky obrovské podpoře ze strany veřejnosti první vykoupené pozemky České společnosti ornitologické. Zde se hovořilo o budoucích plánech vznikajícího ptačího parku, a to zejména o způsobech managementu, jakými lze přilákat zpět na blata cílové druhy: břehouše černoocasého a kolihu velkou.
Na Zbudovských blatech došlo v minulém století k melioračním zásahům a voda se z luk na většině míst vytratila. Pokud se na pozemcích ČSO podaří vrátit vodu na louky v podobě mělkých tůní a zamokřených pásů, je veliká šance, že budou blata opět atraktivní pro tyto druhy. Boj s časem nastává zejména v případě břehoušů. Poslední páry v celém Česku se pokoušejí hnízdit v blízkém okolí Zbudovských blat. Kolihy velké v oblasti nehnízdí už od 70. let minulého století. Během Festivalu ptactva se ale ukázalo, že kolihy o blata stále mají zájem. Mezi volavkami popelavými jsme jich zpozorovali osm, jak se procházejí a hledají potravu.
Následně jsme se přesunuli k navazující přírodní rezervaci Mokřiny u Vomáčků a představili si ptačí obyvatele zdejších rozsáhlých rákosin, mezi které patří slavík modráček středoevropský, strnad rákosní, rákosník proužkovaný či cvrčilka slavíková. Přímo v průběhu ukázky odchytu ptáků do ornitologických sítí v přilehlém porostu vlétl do sítě strakapoud velký. Představoval poslední pozorovaný druh ptáka v rámci festivalu. Celkem jsme se měli možnost společně seznámit s 35 ptačími druhy, z toho 15 druhů si bylo možné prohlédnout z ruky kroužkovatele.
Děkujeme místnímu spolku kroužkovatelů a Jihočeskému ornitologickému klubu za pomoc při organizaci. Těší nás velký zájem a podpora ze strany veřejnosti a těšíme se na viděnou na některé z dalších akcí!