Vládní agentura pro životní prostředí, výživu a záležitosti venkova (DEFRA), která ve Velké Británii zastává roli resortu životního prostředí, vypracovala vyhodnocení vlivu vypouštění lovných druhů ptáků (bažantů a orebic rudých) ve vztahu k ochraně lokalit soustavy Natura 2000. Od r. 2021 bude zaveden nový systém regulace (licencování) vypouštění ptáků do přírody. K tomuto hodnocení a zavedení regulace přistoupila DEFRA na základě podnětu spolku Wild Justice, který měl být projednáván před vrchním soudem.
Wild Justice upozornila na skutečnost, že každoročně je ve Velké Británii vypouštěno až 60 miliónů jedinců https://raptorpersecutionscotland.wordpress.com/2019/08/09/nearly-60-million-non-native-gamebirds-released-in-uk-every-year/ nepůvodních lovných ptáků do volné přírody bez toho, aby tato činnost byla řádně posouzena z hlediska dopadu na lokality soustavy Natura 2000, jak požaduje Směrnice o stanovištích (čl. 6 směrnice 92/43/EHS). Odborníci v této souvislosti již déle upozorňovali na skutečnost, že počty vypouštěných ptáků ve Velké Británii mnohonásobně převyšují počty vypuštěných ptáků v jiných evropských zemích a jejich dopad na volně žijící druhy může být enormní. Vypouštění ptáci působí např. nepřiměřený tlak na bezobratlé, kteří tvoří jejich potravu, nebo vedou i k nepřirozenému zvyšování početnosti predátorů, kteří využívají bohaté potravní nabídky. Takto vysoké počty predátorů pak nepříznivě dopadají i na původní druhy daného společenstva.
Omezení živelného vypouštění lovných ptáků do přírody je již druhou významnou regulací loveckých aktivit ve Velké Británii ve prospěch ochrany přírody. Tou první byl zákaz používání olověného střeliva při lovu vodních ptáků (popřípadě lovu v mokřadech) okolo roku 2000 (přesný rok se liší v jednotlivých částech Velké Británie).
Množství vypuštěných lovných druhů v Česku je o jeden řád nižší, ročně se u nás vypouští „pouze“ stovky tisíc především bažantů a kachen divokých (viz myslivecké statistiky ÚHÚL https://www.uhul.cz/ke-stazeni/ostatni/myslivecke-statistiky-od-roku-1960). O dopadech tohoto vypouštění na naši přírodu a na chráněná území máme jen velice málo údajů a tato problematika by si zasloužila systematický výzkum a sledování.
Pavlína Kuncová a Zdeněk Vermouzek s využitím zprávy Wild Justice https://wildjustice.org.uk/general/wild-justice-statement-on-gamebird-licensing/ a zprávy Defra https://www.gov.uk/government/news/defra-concludes-its-review-into-releasing-gamebirds-on-and-around-protected-sites