Letošní akce na mnoha místech ovlivnilo chladné počasí – na místě konání vycházky v Stožci napadlo dokonce 20 cm sněhu! – ale o zajímavá pozorování rozhodně nebyla nouze. Mezi nejčastější témata patřil letošní pták roku datel černý a nebezpečí hrozící ptákům žijícím v blízkosti lidských obydlí.
Ornitologický program byl často doplněn i jiným tématem, na více místech byla prezentována výstava o palmovém oleji a ničení pralesů. Během ukázek kroužkování byli zaznamenáni jedinci kroužkovaní v zahraničí, i naše zpětné odchyty. Těší nás účast velkého počtu dětí, pro které mnozí organizátoři připravili různé hry a soutěže. Rekordním bylo pozorování 86 druhů ptáků na vycházce k Vrbenským rybníkům u Českých Budějovic. Co do počtu účastníků tradičně bodovaly vycházky v krkonošském Vrchlabí, kterými prošlo téměř 200 lidí!
Na vycházce u Hostivických rybníků účastníci viděli více než 500 ptáků 51 různých druhů. Z vodních ptáků neunikla potápka černokrká, v lese účastníky zaujalo hnízdo krkavce velkého a poblíž něj již vzletné mládě, nově se podařilo pozorovat strakapouda prostředního a lejska černohlavého.
Foto: I. Konečný
Vycházka v Holýšově vedla podél řeky Radbuzy a poté po staré betonové cestě k bývalé obci Trubce. Účastníci pozorovali celkem 46 ptačích druhů mj. motáka pochopa, rehka zahradního, pěnici hnědokřídlou, rákosníka obecného (netradičně v křoví u cesty), čejku chocholatou, čápa bílého, lejska černohlavého a konipasa lučního.
Foto: L. Schröpfer
Během vycházky v Hrubé Skále viděli účastníci 39 druhů, z nichž nejzajímavější byl krutihlav a skřivan lesní. Podařilo se objevit vytesané díry od letošního ptáka roku – datla.
Foto: Irena Vašková
Ve Velkých Hamrech zaznamenali 44 druhů ptáků. Kromě běžnějších druhů se podařilo pozorovat i vzácnější cvrčilku slavíkovou.
Foto: M. Jůna
U Bohdanečského rybníka proběhla vycházka s určováním hlasů ptáků a pozorováním jednotlivých druhů, včetně ptáků na hladině. Nejzajímavějšími byli orel mořský, pět jeřábů popelavých a hnízdo moudivláčka lužního. Součásti akce byla ukázka odchytu a kroužkování ptáků a povídání o jeho významu.
Foto: F. Bárta
Akce v Heřmanově Městci byla doplněna kvízy a skautskými dovednostmi – slaňování, překonávání potoka aj. Zajímavostí bylo pozorování třepotající se poštolky, zpěv žluvy hajní nebo pozorování krutihlava.
Foto: F. Bárta
V prostoru Dolního a Horního Svitavského rybníka bylo během tří hodin zaregistrováno 53 druhů ptáků, mezi kterými byli například i orlovec říční, moták pochop, krutihlav obecný, rybák černý, kulík říční, vodouš rudonohý, pisík obecný, rehek zahradní, 25 lžičáků pestrých, čírka modrá nebo volavka bílá.
Foto: J. Mach
Vítání ptačího zpěvu v Ptačím parku Josefovské louky doprovázela i výstava o palmovém oleji a ničení pralesů. Během ukázky kroužkování ptáků se do sítí chytla i pěnice slavíková s holandským kroužkem.
Foto: Břeněk Michálek
Během Vítání na rybníce Zrcadlo v PO Rožďalovické rybníky panovalo nádherné počasí. Bylo zaznamenáno 55 druhů – mimo jiné lžičáci pestří, cvrčilky slavíkové, čejky chocholaté, moták lužní, rybáci černí, kroužkován byl slavík modráček, sýkořice vousatá i rákosníci proužkovaní. Zpět do volné přírody byla vypuštěna labuť velká, krahujec obecný a poštolka obecná.
Foto: J. Balaš
Počet pozorovaných druhů ptáku během obou akcí v Krkonoších byl jedním z nejmenších počtů v celé, už dvacetileté, historii vrchlabského Vítání – vliv chladného počasí se projevil, řada tažných druhů ještě nedoletěla. I tak se celkem zúčastnilo 191 lidí a pozorovali celkem 45 druhů ptáků.
Foto: K. Máslová
V Havlíčkově Brodě přišlo již ve 4:00 ráno 61 zájemců o ptáky. Při procházce městským parkem, po nábřeží Sázavy a blízkým okolím byly zaznamenány hlasy 41 druhů ptáků. Akce byla zakončena ukázkou kroužkování ptáků.
Foto: V. Hlaváč
Účastníci vycházky v Jihlavě se mohli zapojit i do soutěže „Synantropní ptáci – žijící v blízkosti lidských obydlí“ . Její součásti bylo i vyhledání situací na obrázku města, které představují pro ptáky nebezpečí. U Kněžského rybníka byl připravený odchyt ptáků, v odchytové síti uvízl strnad obecný, rákosník obecný a brhlík lesní.
Foto: J. Balogová
Vycházka do rezervace Niva Doubravy v Sobíňově přinesla kromě poslechu ptačích hlasů i pozorování motáka pochopa, bekasiny otavní a bramborníčka hnědého a ukázky odchytu a kroužkování ptáků, např. sojky.
Foto: H. Böhmová
Ve Světlé nad Sázavou se věnovali tématu bezpečných zastávek i nalezených opeřenců – jak je „zachraňovat – nezachraňovat“. Největší úspěch měli mlynaříci dlouhoocasí, kteří stavěli hnízdo, a mladí drozdi.
Foto: E. Bernadová
Po dvouleté přestávce se u záchranné stanice v Telči sešlo kolem 40 zájemců, kteří se společně vydali do zámeckého parku. Park se hemžil krmícími špačky, drozdy, kosy, zpívajícími pěnkavami, pěnicemi, stehlíky či zvonky. Bylo možné pozorovat lovící pár nenápadného lejska šedého, hnízdo sýkory koňadry s čerstvě vylíhlými mláďaty nebo na vodě plovoucí pár poláka chocholačky. Nechyběla ani ukázka kroužkování ptáků. A že letos se bylo na co koukat. Ve vší parádě se ukázal nádherně zbarvený samec hýla obecného.
Foto: J. Brabec
Vítání ptačího zpěvu v Adamově bylo součástí oslav Dne Země, a tak byla ornitologická část doplněná i o botanický výklad. Podařilo se odchytit brhlíka, sýkoru modřinku, pěnici černohlavou i loňského ptáka roku – červenku. Natáčela i místní televize.
Foto: M. Kazmířová
I účastníci brněnského Vítání ptačího zpěvu měli na co koukat – pozorovali celkem 54 druhů ptáků.
Foto: O. Sychra
Stejně jako v Mikulčicích, na delších přesunech se větší skupinky často rozvolní.
Foto: K. Šimeček
V ekocentru Sluňákov v Horce nad Moravou se návštěvníci dozvěděli, jak správně zabezpečit prosklené plochy. A nejen to – děti během akce zabezpečily prosklené stěny ekocentra.
Foto: M. Tošenovská
Vítání ptačího zpěvu v Habrovanech se vydařilo, sešlo se 48 účastníků. Chytili a okroužkovali 40 ptáků a zkontrolovali 23 ptačích budek.
Foto: J. Bartl
Asi 50 zájemců, převážně rodičů s dětmi a seniorů přišlo do Valašského ekocentra ČSOP ve Valašském Meziříčí. Kromě pozorování a poslouchání ptáků v přilehlém lesoparku, shlédli návštěvníci v bývalých kasárnách expozici ptačích budek, ukázky kroužkování ptáků i nahlédli do domácnosti špačků hnízdících v budce. Na závěr byla pro děti i dospělé na zahradě ekocentra připravena malá soutěžní ptačí stezka.
Foto. J. Dvorská
Stejně jako v Českém Těšíně si mohli návštěvníci zblízka prohlédnout na mnoha akcích pěnici černohlavou.
Foto: Milan Bronclík
Na májovém vítání ptačího zpěvu v krásné přírodě parku u Sanatoria Jablunkov se sešlo 90 nadšených ochránců přírody a ornitologie. Kromě povídání o ptačím zpěvu či budkách a kroužkování proběhla i ukázka slaňování, aneb jak se dostat do korun vysokých stromů k ptačím budkám.
Foto: M. Bronclík
Ze zpráv od organizátorů jednotlivých akcí sestavily
Katarína Slabeyová a Gabriela Dobruská
Vítání ptačího zpěvu bylo podpořeno v rámci projektu Sídla bezpečná pro ptáky, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.