Dne 21. 7. 2024 se sešel výbor ČSO k opakovanému projednání situace, která nastala okolo činnosti Názvoslovné komise ČSO. Tato pracovní skupina vznikla rozhodnutím výboru ČSO 10. března 2021 na základě podnětu několika členů ČSO za účelem vedení a aktualizace seznamu českých jmen ptáků. Ačkoliv si výbor ČSO stále myslí, že české názvosloví ptáků světa je potřebné, rozhodl se po diskusi většinou svých členů Názvoslovnou komisi zrušit. Hlavními důvody pro ukončení činnosti komise, jsou:
- od začátku nedostatečně nastavený způsob fungování komise, způsob výběru členů a absence kontrolních mechanismů (viz Statut a jednací řád);
- nedostatečná komunikace činnosti a výsledků ze strany komise, kdy navržené změny názvosloví nebyly před schválením a publikací diskutovány se subjekty, jichž se mohou týkat (akademickou sférou, vědeckými institucemi, odbornými skupinami, zoologickými zahradami, chovatelskými skupinami apod.);
- zveřejněné výsledky činnosti komise přispěly k rozštěpení ornitologické komunity namísto toho, aby ji tmelily a přispívaly k všeobecnému vzájemnému porozumění.
Jak ukazují i zkušenosti ze zahraničí, je tvorba názvosloví komplikované odborné téma, které je zejména ve vědeckých kruzích často diskutované, a různé přístupy k němu mají své zastánce i odpůrce. V rámci ČSO se problematice dobrovolně věnovalo několik členů, kteří na sebe vzali odpovědnost a snažili se pod záštitou Názvoslovné komise ČSO přiřadit české názvy postupně všem ptákům v souladu se stále se vyvíjející taxonomií. To, v jaké míře se jim to podařilo, či nikoliv, lze hodnotit různě, ale pravdou zůstává, že této činnosti věnovali nemálo času a úsilí.
Od sklonku prosince 2023 se však v médiích a na sociálních sítích objevuje kritika činnosti Názvoslovné komise ze strany odborné i laické ornitologické komunity. Výbor ČSO tyto podněty pečlivě sledoval, diskutoval o nich a hledal vhodný postup pro zlepšení činnosti komise tak, aby plnila účel, ke kterému byla zřízena. Bohužel se nám však doposud nepodařilo nalézt cestu k uklidnění situace a nastavit mechanismus, který by vedl k všeobecně respektovanému názvosloví. Snahou výboru ČSO bylo sjednotit názvosloví, a tím pomoci popularizaci ornitologie a propagaci ochrany ptáků. Vzniklých komplikací proto litujeme.
Po ukončení činnosti Názvoslovné komise ČSO zveřejňujeme tabulku s názvoslovím druhů zjištěných na území Západopalearktické oblasti, v níž je uvedeno jak nové (Čížek et al. 2021), tak staré jméno (Hudec K. a kol. 2003). Jména z nového názvosloví byla od jeho zveřejnění v roce 2021 již použita v několika publikacích (např. Hume a kol. 2023: Ptáci – Příručka k určování všech evropských druhů, Svensson a kol. 2024: Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, Shirihai, Svensson 2021: Ptáci. Pěvci Evropy, Blízkého východu a severní Afriky, svazek 1 a 2), a považujeme proto za potřebné, aby byla veřejnosti dostupná s vyznačením změn oproti starší nomenklatuře.
U ostatních druhů ptáků světa doporučujeme jako výchozí zdroj českých jmen publikaci Hudec K. a kol. (2003): Soustava a české názvosloví ptáků světa. Muzeum Komenského v Přerově, přestože si uvědomujeme, že je již zastaralé.
Výbor ČSO neplánuje vést aktivní kroky k založení nové komise, ale bude se odpovědně zabývat všemi návrhy na zřízení nové komise, pokud by případně přišly. Výbor ČSO tímto děkuje za práci, kterou členové Názvoslovné komise odvedli, a také všem diskutujícím, kteří slušnou a konstruktivní kritikou poskytli zpětnou vazbu k činnosti komise.
Výbor ČSO