V roce 1944 vydal Veleslav Wahl poprvé své průkopnické dílo Pražské ptactvo. Jeho kniha podává ucelený obraz avifauny hlavního města v tehdejší době. V České společnosti ornitologické pracujeme na novém a doplněném vydání Wahlovy knihy v souladu s jeho poslední vůlí (https://www.birdlife.cz/k-vyroci-veleslava-wahla/). Základem pro nové vydání Pražského ptactva je seznam ptáků Prahy (Avifauna Prahy a její změny), který vychází jako samostatná elektronická publikace. Publikace ke stažení ZDE.
Publikace Avifauna Prahy a její změny ve formátu pdf podává přehled o ptačích druzích, které se v Praze vyskytly od roku 1800 do současnosti. Po revizi dostupných informací a záznamů se ukázalo, že v Praze se dosud vyskytlo 285 ptačích druhů, z toho 154 druhů alespoň jednou zahnízdilo. V době V. Wahla (1936–1945) bylo v Praze zaznamenáno 181 ptačích druhů, v současnosti (2011–2020) to bylo již 248 druhů. Celkově počet ptačích druhů v Praze narostl. Přibyly druhy charakteristické pro všechny hlavní typy prostředí, nicméně nárůst počtu vodních a mokřadních druhů je nejvíce patrný.
Vedle druhů, které pražskou avifaunu od dob Veleslava Wahla obohatily i jako hnízdící (např. labuť velká či hrdlička zahradní), jsou i druhy, které oproti době V. Wahla již v hlavním městě nehnízdí (např. sýček obecný či linduška úhorní). Mezi zřejmé příčiny nárůstu počtu druhů patří zvětšení celkové rozlohy města, a u vodních a mokřadních ptáků též v zimě nezamrzající Vltava a celkový nárůst vodních ploch. Na výsledky má pravděpodobně i vliv to, že v dnešní době se o ptáky zajímá více lidí, kteří svá pozorování publikují.
Publikace, která vyšla s podporou Magistrátu hlavního města Prahy, obsahuje i přílohy v elektronické podobě včetně kompletního seznamu všech v Praze zjištěných druhů a přehledu literárních i jiných zdrojů.