Do kanceláře ČSO nám přišel dopis, ve kterém pisatelé (podepsaní jako ochránci zvířat) píší o údajné nevhodnosti až nebezpečí budek pro ptáky v e-shopu ČSO Zelená domácnost. Zveřejňujeme odpověď ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka.
Vážení ochránci zvířat,
nebojte se mě! Kdybyste se podepsali, nekousl bych vás, ale mohl bych vám v klidu odpovědět soukromě. I bez výhrůžek medializací, se kterou vám rád pomohu 😉
Těší mne vaše starost o to, aby prodejna Zelené domácnosti v pražském Braníku prodávala kvalitní výrobky. Je pravdou, že se obecně doporučuje, aby vnitřky ptačích budek zůstaly nehoblované, drsné. Ptáci opravdu hoblované budky nepotřebují. Neznám ale jedinou vědeckou práci, která by dokládala, že by budky s hoblovanými stěnami byly jakkoli nebezpečné. Ptáci mají křídla a nebojí se je použít. I uvnitř budky, jak můžeme vidět na mnoha kamerových záběrech. Ptáci také docela často hnízdí i v plechových poštovních schránkách a jiných umělých dutinách s mnohem hladším povrchem, než je hoblované dřevo. A i z těchto hlubokých úzkých hladkých štěrbin dokáží úspěšně vyvádět mláďata.
S potřebou neustálé kontroly kvality prodávaných výrobků na ochranu ptactva plně souhlasím, problémy ale nacházím jinde. Nedlouho po převzetí Zelené domácnosti jsem například nechal ze sortimentu vyřadit levné (a u některých zákazníků oblíbené) ptačí budky z překližky, které nevyhovovaly hned v několika směrech – malými rozměry, nekvalitním provedením, přístupností pro predátory. Ty už na https://www.zelenadomacnost.com/k/ptaci-budky-a-polobudky nenajdete.
Zkontrolovat těch několik tisíc výrobků, které Zelená domácnost nabízí, ovšem nějaký čas zabere. Upozornění na problematické zboží proto přivítám od kohokoli, od „ochránců zvířat“ i od všech ostatních čtenářů této zprávy. Věřím, že snaha ptákům opravdu pomáhat a neubližovat, je nám společná.
Za tým Zelené domácnosti i ČSO
Zdeněk Vermouzek