Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. V tomto díle našeho seriálu vám ukážeme, jak si jednoduše vyrobit vlastní krmítko pro ptáky.
Díl třetí: Výroba krmítka
Krajinu posypal první sníh a i v nížinách mírně přituhlo. Pro ptáky je čím dál obtížnější nalézt potravu a naše krmítka jim mohou výrazně pomoci tím, že v nich najdou dostatek zásob v krátkých chladných dnech. Jaké krmítko vybrat, kam ho umístit a co do něj dávat jsme probrali v minulém článku. Můžeme ale ptákům zpestřit nabídku a nalákat je na vlastnoručně vyrobené krmítko.
Vyrobit si vlastní krmítko má mnoho výhod. Sami si vybereme suroviny a můžeme se tak lépe zaměřit na jejich kvalitu. Pokud máme možnost, dáváme přednost lokálním surovinám, či surovinám v biokvalitě. Takové suroviny jsou pěstovány s ohledem na zdravé životní prostředí, které je pro ptáky velmi důležité. Pokud nevíte, kde takové suroviny sehnat, doporučujeme navštívit stránky firmy ProBio, kde je možné suroviny v biokvalitě nakoupit.
Jaké krmítko si vyrobíte, je jen na vás. Ptákům budou určitě chutnat domácí lojové koule, obalené šišky či plněná jablíčka. Vyrobená krmítka nemají žádný plastový obal a tak je můžete pověsit nejen na zahradu, ale i do parku či kdekoli v okolí vašeho domu. Pokud je zavěsíte za čistě přírodní materiály, nezbude po zkonzumování v přírodě vůbec nic navíc.
Co třeba připravit ptákům vánoční stromeček plný dobrot?
Krmítko: plněné jablíčko
- Pomůcky: jablka, hřebík, provázek, vykrajovátko, tuková směs ze semen a hovězího loje
- Postup: Jablko rozpůlíme a vykrajovátkem uděláme do dužniny prostor, který naplníme tukovou směsí. Necháme ztuhnout. Do jablíčka zavrtáme hřebík a k němu přivážeme provázek, za který jablíčko pověsíme na větev.
Další návody na výrobu několika druhů krmítek najdete ZDE. Můžete ale vymyslet i naprosto originální krmítko dle své fantazie. Do výroby zapojte členy rodiny, bude je to určitě bavit. Vyrábět krmítka můžete v teple a pohodlí domova, pokud ale budete pracovat s hovězím lojem (který doporučujeme, protože vydrží i teplejší dny), dobře větrejte či, úplně nejlépe, přesuňte vyrábění ven.
- Materiály pro pozorování a přikrmování ptáků určené pro děti máme na webu Ptačí hodinky.
Sledujte krmítkový webinář
Ve středu 9. prosince jsme pro vás živě vysílali webinář o přikrmování a sčítání ptáků. Podrobně jsme se věnovali Ptačí hodince a dokonce jsme si společně sčítání nanečisto vyzkoušeli. Pořad si můžete pustit ze záznamu.