Vzácný orlík krátkoprstý ulovil užovku přímo před fotopastí na Kosteliskách

Vzácný dravec orlík krátkoprstý se zdržuje v ptačím parku Kosteliska už 7 týdnů – poprvé byl pozorován 27. května. Na území České republiky zalétá jen vzácně, pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě. Není proto divu, že za orlíkem přijelo už několik desítek ornitologů, birdwatcherů a nadšenců. Aktuálně se jedná o největší tahák ptačího parku u Dubňan na Hodonínsku.

Orlík krátkoprstý je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč se vzácný dravec už více než měsíc zdržuje na Kosteliskách. Koncem června orlík ulovil užovku obojkovou přímo před fotopastí v ptačím parku.

Klikněte na fotografie pro zvětšení.

Fotografie vznikly díky projektu „Ptačí park Kosteliska hezky zblízka“ podpořeného z veřejné sbírky dobročinných obchodů Nadace Veronica, který realizovala Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické.

 

  • Orlík na Kosteliskách je loňský, mladý a tedy nehnízdící pták. V ptačím parku přepeřil letky.

Orlík krátkoprstý (Circaetus gallicus) je dravec velký 62–69 cm a rozpětím křídel 160–180 cm. Vsedě je nápadná široká hlava (téměř jako u sov). Má světlou spodní částí těla a křídel, obvykle tmavší hrdlo a hlavu, rovnoměrně skvrnité krovky a letky. Na ocase jsou tři tmavé pruhy.


Ptačí park Kosteliska vzniká od roku 2020 v nivě říčky Kyjovky u Dubňan na Hodonínsku. Prolíná se tu mozaika vodních ploch, rákosin, luk, lesíků, ale také suchých písčin. Prostředí obdobného charakteru je nutné udržovat a pečovat o něj. Z pohledu ochrany přírody a krajiny má význam především kvůli velké druhové pestrosti. Ochranou přirozených mokřadů a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy. Pozorovali jsme tu už na 190 druhů ptáků. Od března louky na Kosteliskách spásají čtyři krávy uherského stepního skotu, které pásáním a rozdupáváním luk přispívají k tomu, aby se na lokalitě dařilo ptákům a dalším živočichům i vzácným rostlinám. Začátkem července dvě z krav porodily.