Zachránci čápů z Mladých Buků podpořili Ptačí park Josefovské louky a záchrannou stanici v Jaroměři

Po dramatických událostech na hnízdě čápů v Mladých Bucích na Trutnovsku, kdy čapí samice zahynula na sloupu elektrického vedení a hnízdo s mláďaty muselo být uměle zásobeno potravou, obdrželi hlavní aktéři pomoci čápům Šándor Havrán a Jiří Zeman finanční podporu od stovek příznivců. Ta výrazně převýšila výdaje na akci a zachránci čápů se rozhodli věnovat část peněz na rozvoj Ptačího parku Josefovské louky a Záchranné stanici v Jaroměři.

Šándor Havrán a Jiří Zeman se rozhodli pro nejefektivnější pomoc, a to hned celým generacím čápů v regionu a tisícům dalších ptáků. Velkou část z finanční podpory, celkem 280 tisíc korun, věnují na pomoc Josefovským loukám u Jaroměře, ptačí rezervaci České společnosti ornitologické. Ta zde vytváří prostředí pro stovky mokřadních ptáků, včetně obou našich druhů čápů – bílého i černého.

Čápi bílí v Ptačím parku Josefovské louky pravidelně loví. Foto: Břeněk Michálek

Česká společnost ornitologická využije tento dar na rozvoj ptačího parku, ve kterém jsou předjednané mokřady k výkupu, aby jim ornitologové zajistili trvalou ochranu. Navíc zde chystají i hloubený mokřad, který pro své poslání, tedy zdroj potravy pro ptáky, nazývají ptačník.

„Mokřady, které na Josefovských loukách vytváříme, jsou tím základním předpokladem pro život ptáků, jako jsou čápi. Pestrá krajina a především mokřady, jsou nejbohatším zdrojem ryb, obojživelníků, plazů i drobných hlodavců, kterými se čápi živí. Bohužel v naší zemi bylo a stále je toto životní prostředí likvidováno vysoušením a zastavováním. Josefovské louky jsou jednou z mála oáz mokřadního života ve východních Čechách. S finanční pomocí bude možné ptačí park nadále rozšiřovat,“ říká Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky.

Ptačí park Josefovské louky je ideálním prostředím pro stovky mokřadních ptáků, včetně čápa bílého. Foto: Zdeněk Jakl

Dar půjde i na podporu záchranné stanice v Jaroměři

Část z darů, rovněž 280 tisíc korun, poputuje i na záchrannou stanici pro volně žijící živočichy do Jaroměře. „Každoročně pečujeme asi o 10 čápů bílých a černých. Celkem jsme se postarali už o desítky čápů. Jsme rádi, že se zachránci mladobuckých čápů rozhodli věnovat finance záchranné stanici, kde budujeme velkou rozlétávací voliéru pro čápy a Ptačímu parku Josefovské louky, ideálnímu místu, kde pak můžeme uzdravené čápy vypouštět“, říká David Číp, předseda organizace ČSOP JARO Jaroměř, která stanici provozuje.

Přímý přenos z hnízda v Mladých Bucích


Ptačí parky a rezervace ČSO

Na ptačí park a další rezervace České společnosti ornitologické může přispět každý, komu není lhostejné, že mokřadním ptákům ubývá životní prostředí na stránkách https://www.birdlife.cz/rezervace/.

Ptačí parky ČSO