Omezení pohybu na veřejnosti kvůli šíření koronaviru může být nepříjemná věc. Doporučujeme využít čas strávený doma péčí o vaši zahradu, kterou připravíte na jaro a uděláte přátelskou pro živočichy.
Podívejte se na naše tipy, jak pomoci na vaší zahradě ptákům a nejenom jim. Nákazy od ptáků se rozhodně obávat nemusíte, podle Státní veterinární správy se koronavirus šíří pouze z člověka na člověka. Více zde.
1) Voda je základ
Mnoho lidí myslí na ptáky v zimě a plní krmítka. Stejně důležitá jako potrava je ale i voda, a to celoročně. Ptáci musí denně pít a také se koupat a zbavovat peří nečistot. V teplých dnech ale mohou mít problém, přirozené zásobárny vody rychle vysychají. Ptákům významně pomůže, když jim připravíte pítko/koupátko.
Ideální řešení je malé zahradní jezírko. Vhodná je i mělká miska s vodou. Dejte ji na vyvýšené místo, aby ptáci měli přehled o okolí a neútočila na ně například kočka. Okraje by ideálně měly být vroubkované, nebo hodně zešikmené, aby dokázal vylézt i hmyz. Nebo lze dát doprostřed několik kamenů.
- TIP: Vyhněte se chemikáliím. Vodu pravidelně čistěte, pokud je zanesená.
2) Krmítka nahraďte přirozeným zdrojem potravy
Ptáky na krmítkách doporučujeme přikrmovat od října do března, kdy se teploty pohybují kolem bodu mrazu a ptáci mohou mít problém s hledáním potravy v přírodě. Na jaře si již ptáci snadno obstarají vhodnou potravu v přírodě. S přikrmováním proto v tomto období můžete přestat. Ideálním zdrojem potravy v hnízdní sezóně jsou hmyz a bobule.
- TIP: Vidíte někde v přírodě prázdné síťky od lojových koulí? Seberte je, prosíme. Jde o zbytečný plastový odpad.
3) Křoviny jako vhodné místo ke hnízdění
Křoviny mohou ptákům sloužit jako vhodné místo ke hnízdění i zdroj potravy díky bobulím. K zahnízdění jsou vhodné živé ploty z hlohyně, ptačího zobu, hlohu či pámelníku. Ptáci mohou zahnízdit i v břečťanu, který jim později díky svým bobulím poskytne také potravu. Kromě toho doporučujeme pěstovat rakytník, jeřáb, bez černý, aronii či trnku.
- TIP: Nestříhejte křoviny a živé ploty během hnízdní sezóny, ať ptáky neplašíte.
4) Vytvořte pestrou květinovou zahradu
Nakrátko střižené anglické trávníky nejsou pro živočichy ani vaši zahradu příliš přátelské. Rychle se z nich odpařuje voda a porost bude vysušený. Pokud chcete na zahradu přilákat hmyz a ptáky, vytvořte pestré záhony s kvetoucími rostlinami. Když bude vaše zahrada plná různých rostlinných druhů, významně tak zvýšíte šanci, že vás ptáci navštíví a možná u vás i zahnízdí. Díky pestré zahradě u vás ptáci snadno najdou dostatek vhodné potravy v podobě různých druhů hmyzu, housenek či semen.
TIP: Abyste přilákali ještě více hmyzu, vyrobte si hmyzí domek.
5) Poslední možnost vyvěsit budky
Budky sice doporučujeme vyvěsit ideálně už během podzimu, ale pokud máte nějaké v zásobě, můžete je vyvěsit i teď. Právě v tomto období si dutinoví ptáci (sýkory, strakapoudi, špačci, lejsci a další) hledají vhodné místo k zahnízdění a pokud nenajdou přirozenou dutinu, budky přivítají. Více o budkách píšeme zde.
Pokud máte ve vaší zahradě staré stromy s dutinami, pro hnízdící ptáky je to poklad. Nekácejte tyto stromy. Jsou vhodným místem ke hnízdění i zdrojem potravy díky velkému množství hmyzu.
- TIP: Vyčesané psí a kočičí chlupy ptáci ocení jako měkkou výstelku hnízda. Nenabízejte ale chlupy bezprostředně ošetřené prostředkem proti parazitům.
6) Zabezpečte okna proti nárazům ptáků
Přesto, že na problém ptačích kolizí s prosklenými plochami dlouhodobě upozorňujeme a mnoho ploch se podařilo zabezpečit, stále u nás každoročně stovky tisíc ptáků po nárazu do skel zahynou. Pokud chcete ptáky na svou zahradu nalákat, prosíme, abyste ji pro ně udělali bezpečnou. Rizikové jsou pro ně především zimní zahrady a velké prosklené verandy.
Jedna silueta dravce není řešení, ptáky nevyplaší, protože ji vnímají jen jako nehybný objekt. Důležité je zviditelnit nebezpečnou plochu hustým polepem, přičemž jednotlivé prvky budou maximálně 10 centimetrů od sebe. Pokud máte obavy ze zatemnění, doporučujeme UV samolepky a fólie, které jsou pro člověka téměř neviditelné, ale ptáci je vidí barevně.
Více na:
ZÁVĚREM
Brzy se v přírodě začnou objevovat mláďata ptáků, která se zdají být opuštěná. Co dělat pokud takové mládě najdete? Podívejte se na náš návod. Možná vaši pomoc ani nepotřebuje.
Klikněte pro zvětšení.