Vzdělávání dětí a mládeže a budování kladného vztahu k přírodě je důležité téma, kterému se Česká společnost ornitologická pravidelně věnuje ve svých aktivitách. V letošním roce proto zveme kromě veřejnosti i všechny žáky a učitele ze základních škol, aby společně s námi sčítali ptáky na krmítkách při Ptačí hodince. Termín sčítání je 10.–12. ledna 2020, školy se mohou zapojit nejlépe už v pátek 10. ledna 2020.
Pražské základní školy, které se zapojí do sčítání, získají navíc krmítko od firmy Plastia zdarma ještě před sčítáním. „Krmítka máme připravená pro prvních 30 přihlášených pražských základních škol, určitě tedy s registrací neotálejte“, doporučuje koordinátorka sčítání Dita Hořáková. „Všechny základní školy se mohou těšit také na nový výukový program o krmení ptáků, který umístíme na web Ptačí hodinky v průběhu zimy“, doplňuje Hořáková.
Školy se už nyní mohou přihlásit ke sčítání přes tlačítko k odběru novinek na webu ptacihodinka.birdlife.cz, který bude zároveň sloužit k následnému vkládání lednového pozorování. „Přihlášené budeme celou zimu zásobovat radami a tipy, aby byli na sčítání dobře připravení, a jak už zaznělo, prvních 30 přihlášených pražských základních škol od nás získá dárek v podobě krmítka“ vysvětluje Hořáková.
Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. „Ukážeme účastníkům, že přispět k vědeckému poznání může každý. A ještě ho to bude bavit. Díky našim podkladům si školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ říká Hořáková.
Jak na to?
Metodika sčítání je jednoduchá a pro děti lehce zvládnutelná. „Kdykoliv v průběhu 10.–12. ledna 2020 sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny. U každého druhu zapisujeme nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. Do tohoto jednoduchého výzkumu se může zapojit úplně každý,“ vysvětluje Hořáková.
Bližší informace k programu jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz.
Druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách: 10.–12. ledna 2020
Projekt Ptačí hodinka je podpořen Magistrátem hlavního města Prahy.
Plastia je česká rodinná firma z Vysočiny, která už přes 25 let vyrábí poctivé samozavlažovací i klasické truhlíky, květináče, vermikompostéry a další zahradnické potřeby pro exteriér i interiér. V sortimentu naleznete i designová krmítka z trvanlivého plastu, která jsou lehká a dobře se udržují.
Zelenadomacnost.com – česká rodinná firma, zaměřená na vývoj a prodej výrobků na pomoc ptákům a zvířatům na zahradě, fasádě, balkonu či jen okenním parapetu. V jejich internetovém obchodě najdete nejrůznější druhy krmítek i kvalitních krmiv bez palmového oleje, zato se sušenými bobulemi, hmyzem a dalšími ptačími dobrotami.