Datum a místo konání: 12. 10. 2024, Blatná
Letošní členská schůze proběhla v rámci konference Jihočeského ornitologického klubu.
Schůzi zahájil místopředseda ČSO Tomáš Pospíšil, jelikož po nedávném odstoupení předsedy Tomáše Bělky nebyla funkce předsedy obsazena.
Hned v úvodu byla zvolena volební komise pro volby do výboru a kontrolní komise ČSO ve složení Vojtěch Kubelka, Pavlína Kuncová a Jana Škorpilová (84 pro, 0 proti, 2 se zdrželi). Komise se vzápětí odebrala do samostatné místnosti sčítat odevzdané volební lístky.
Místopředseda ČSO poté vzpomenul členy ČSO, kteří letos oslavili významné výročí a poté vyzval plénum, aby krátkou tichou vzpomínkou uctilo památku letos zemřelých členů.
Následovalo vyhlášení Cen ČSO, které na návrhy členů uděluje výbor ČSO.
Cenu ČSO obdrželi:
Otakar Závalský – Za celoživotní práci v ochraně a výzkumu dravců a popularizaci ornitologie obecně.
Ivan Kunstmüller – Za celoživotní zásluhy v ochraně hnízd motáků lužních a pochopů.
Miloslav Hromádko – Za celoživotní práci na monitoringu, výzkumu a ochraně ptactva a za zásadní podíl na práci ornitologické stanice v Orlickém záhoří vč. Kurzů praktické ornitologie.
V úvodu bloku o činnosti ČSO její ředitel Zdeněk Vermouzek shrnul základní údaje o ČSO (aktuálně více než 7800 členů, kancelář o 37 zaměstnancích, 9 regionálních poboček, 8 pracovních skupin).
Zdeněk Vermouzek poté představil výroční zprávu a účetní uzávěrku za rok 2023, které jsou k dispozici na birdlife.cz/vyrocni-zpravy. ČSO v roce 2023 hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 41 mil. Kč a s celkovým hospodářským výsledkem ve výši 432 858 Kč po zdanění. Účetnictví ČSO každoročně prochází externím auditem.
Následovala zpráva kontrolní komise, která neshledala v řízení ČSO vážnější nedostatky. Za nepřítomné členy komise zprávu přečetl ředitel ČSO.
Výroční zpráva, účetní hospodářský výsledek i zpráva kontrolní komise byly následně členy ČSO schváleny (86 pro, 0 proti, 0 se zdržel).
Zdeněk Vermouzek pokračoval zprávou o dosavadní činnosti ČSO v letošním roce, přičemž vyzdvihnul úspěchy jednotlivých oddělení. Připomněl, že Oddělení výzkumu a monitoringu opět shromáždilo data o běžných druzích z 30 evropských zemí, spolupracovalo na 3 vědeckých článcích a aktualizovalo evropské trendy pro hrdličku divokou, na jejichž základě se rozhoduje o možnostech udržitelného lovu tohoto ohroženého druhu. Připravuje se rovněž mapa citlivosti Česka pro větrné elektrárny.
Z neméně bohaté činnosti Oddělení ochrany ptáků vyzdvihl zejména založení šestého ptačího parku Rzy, úspěšnou hnízdní sezónu sýčků obecných a rozbíhající se workshopy zaměřené na ochranu čejek při polních pracích.
Oddělení práce s veřejností věnovalo své úsilí mimo fundraisingu a péče o členy uspořádání dalšího ročníku Ptačí hodinky – největší akce občanské vědy v Česku, mezinárodnímu sčítání čápů bílých, dalšímu ročníku žákovské konference, akcím a kurzům pro všechny věkové kategorie členů a seminářům pro veřejnost. Nově i pomáhá Jihomoravské pobočce s kampaní proti výstavbě lanovky v Brně, která by měla vést přes nocoviště havranů a poničit biotopy, kde žije mnoho druhů ptáků.
Zvlášť Zdeněk Vermouzek vyzdvihnul letošní schválení evropského Nařízení o obnově přírody, které má potenciál zvrátit neblahý trend poklesu biodiverzity v Evropě a napomoci k obnově krajiny ve velkém měřítku. ČSO se aktivně účastnila lobbingu za přijetí tohoto nařízení.
Poté Lucie Hošková promluvila o fundraisingu organizace – zejména poděkovala dosavadním 1993 dárcům za poskytnutí více než 6 mil. Kč, přičemž 77 % z darů dárci věnovali na rozvoj ptačích parků. Představila hlavní firemní partnery ČSO, přičemž jako nejdůležitějšího nového partnera (byť ne úplně firemního) vyzdvihla Nadační fond rodiny Malých, který významně podporuje rozvoj a správu ptačích parků ČSO. Zmínila i podporu společnosti Bushman skrze výrobu a prodej charitativních triček se sýčkem a nově i s rorýsem a zapůjčení dvou terénních vozů Volskwagen Amarok společností Porsche Česká republika.
Dále připomněla, že členové mohou ČSO podporovat i nákupem zboží v obchodě Zelená domácnost, který ČSO od 1. 1. 2024 vlastní a jehož veškerý výtěžek jde právě na ochranu ptáků.
Místopředseda ČSO Tomáš Pospíšil představil zprávu končícího výboru ČSO za období 2020–2024. Ze zprávy, kterou v kompletním znění naleznete zde: Ohlédnutí za prací Výboru ČSO v letech 2020–2024 • Česká společnost ornitologická, citujeme její úvod.
„Nejdéle sloužící členové Výboru ČSO na sklonku tohoto volebního mandátu konstatují, že to bylo doposud nejnáročnější období, které zažili. Není se čemu divit, covidové roky byly výzvou pro všechny, a i výbor se v tomto období začal scházet nejenom osobně, ale také online. Citelně nás v roce 2022 zasáhla ztráta předsedy ČSO Jiřího Flouska. Předsednictví posléze převzal Tomáš Bělka, který musel ze zdravotních důvodů v polovině roku 2024 rezignovat a v celé agendě byl nepostradatelný svou činností z pozice místopředsedy Tomáš Pospíšil. Samotná ČSO za tyto čtyři roky zažila nebývalý růst, jak v šíři svých činností, odbornosti, respektu v ochraně přírody, tak například i v členské základně.“
Členská schůze poté potleskem poděkovala končícímu výboru za jeho dobrovolnou práci pro ČSO.
Lucie Hošková pokračovala představením připravovaných akcí a programů ČSO. Jejich přehled naleznou zájemci na Přehled akcí ČSO v roce 2024 • Česká společnost ornitologická.
Lucii Hoškovou vystřídal služebně nejmladší zaměstnanec ČSO Filip Tuháček, který se v ČSO zabývá občanskou vědou a který promluvil o novinkách ve faunistické databázi Avif. (Zájemce o podrobnosti odkazujeme na příslušné články na webu ČSO nebo na 2 webináře z cyklu Ornitolog na drátě, které proběhly letos na podzim 25. 9. AVIF pro každého a 23. 10. AVIF pro pokročilé).
Poslední blok byl zaměřen na úspěšné monitorovací programy ČSO – Jednotný program sčítání ptáků (JPSP) a Liniové sčítání druhů (LSD) a to zejména na první z nich, který letos po 43 letech trvání končí a je plně nahrazen právě LSD.
Zdeněk Vermouzek připomněl, že za dobu trvání JPSP, který je jedním z nejstarších monitorovacích programů běžných druhů ptáků v Evropě i na světě, bylo 210 spolupracovníky sečteno celkem 2 315 003 jedinců 239 druhů v rámci 6 184 sčítání což představuje 618 400 minut neboli 10 307 hodin neboli 429 dnů čisté práce. Z výsledků programu bylo publikováno více než 50 odborných článků, které přinesly zásadní výsledky o změnách početnosti ptáků v Česku i v Evropě. Bez JPSP bychom se například nikdy nedozvěděli, jak rapidně poklesla početnost ptáků zemědělské krajiny. Zdeněk Vermouzek potom vyzval členy k většímu zapojení do LSD, které již nyní probíhá na více lokalitách, než JPSP, ale zatím se ho účastní jen 62 spolupracovníků a některé regiony Česka jsou málo pokryté (např. některé regiony západních Čech nebo severní Moravy).
V závěru schůze vylosovali Zdeněk Vermouzek s Michalem Strnadem tradiční odměny pro spolupracovníky JPSP a LSD. Knihy v hodnotě 1000 Kč získal Milan Škrott (sčítá 7 let), knihy v hodnotě 2000 Kč získal Vojtěch Volf (sčítá 27 let) a binokulární dalekohled, který věnovala Meopta – Optika, které tímto děkujeme, získal nestor výzkumu a ochrany čápů bílých Stanislav Chvapil.
V 11.25 Tomáš Pospíšil schůzi prozatímně ukončil. Schůze krátce pokračovala po dalším bloku probíhající konference, kdy předseda volební komise Vojtěch Kubelka odprezentoval výsledky sčítání voleb nového výboru a kontrolní komise ČSO. Bylo odevzdáno 387 volebních lístků, všechny platné.
Ve volbách do výboru se umístili následující kandidáti:
- Peter Adamík, 323 hlasů
- Ondřej Sedláček, 300 hlasů
- Vojtěch Kodet, 280 hlasů
- Barbora Kaminiecká, 278 hlasů
- Kateřina Ševčíková, 267 hlasů
- Mikuláš Řimánek, 258 hlasů
- Zuzana Selementová, 243 hlasů
- Vlasta Škorpíková, 232 hlasů
- Michael Strnad, 220 hlasů
- Ondřej Kulhánek, 209 hlasů
- Pavel Benda, 187 hlasů
Prvních devět kandidátů (tučně) se stalo členy výboru.
Do kontrolní komise ČSO byli zvoleni následující kandidáti:
- Petra Málková, 330 hlasů
- Vojtěch Stejskal, 312 hlasů
- Jan Buček, 256 hlasů
Zapsala: Lucie Hošková
Ověřil: Zdeněk Vermouzek