psí jednotka

Zastavme traviče! Psí jednotka ČSO potřebuje vaši pomoc

Volně žijící i domácí zvířata, včetně ohrožených druhů, umírají každoročně v bolestivých křečích na otravu karbofuranem. Tento prudký nervový jed je smrtelně nebezpečný i pro člověka; k otravě stačí jen pár kapek, a jedovaté jsou dokonce i jeho výpary. Proto je od roku 2008 zakázaný v celé Evropské unii, přesto se stále jedná o nejčastěji používaný jed při nelegálním trávení zvířat. Jeho oběti i otrávené návnady dohledává jako první a jediná v Česku terénní psí jednotka ČSO. Tu tvoří psovodka Klára Hlubocká a její speciálně vycvičení Chesapeake Bay retrívři Viky a Irbis. Psí jednotku můžete podpořit na portálu Darujme.cz

psí jednotka
Psovodka Klára Hlubocká a Chesapeake Bay retrívři Viky a Irbis – to je terénní psí jednotka ČSO, která jako jediná v Česku dokáže vyhledávat otrávené dravce. Foto: Tereza Valchářová

Od počátku svého fungování v roce 2017 vyjela psí jednotka již k více než 500 případům a zaznamenala přes 600 nelegálně zabitých zvířat, včetně ohrožených orlů a luňáků. Jen za minulý rok měla 65 výjezdů, předala policii 23 případů, při kterých bylo nalezeno 31 otrávených ptáků a 17 savců, a asistovala při čtyřech domovních prohlídkách. Letos už psí jednotka eviduje čtyřicítku otrávených ptáků a savců.

Psí jednotka pomáhá včasným zásahem předejít otravám dalších živočichů a na kontě má i několik zachráněných zvířat, kterým byl díky její okamžité reakci včas podán protijed. Kromě trávení řeší také nelegální střílení dravců, pomáhá zvířatům, která se ocitají v nelegálních pastích, a zajišťuje dokumentaci důkazů pro Policii ČR, se kterou úzce spolupracuje. Psovodka Klára sdílí své zkušenosti s kolegy z dalších zemí EU, čímž pomáhá v boji s ptačí kriminalitou i za českými hranicemi.

Tři odsouzení traviči

I díky práci psí jednotky se podařilo za trávení volně žijících živočichů usvědčit a odsoudit již tři pachatele. Prvním odsouzeným travičem se stal v roce 2021 rybníkář ze Strakonicka, který dostal podmíněný trest 2,5 roku. Druhý travič – myslivec a chovatel drůbeže a holubů z Břeclavska – odešel od soudu v roce 2022 s tříletým podmíněným trestem. Naposledy byl v roce 2024 odsouzen myslivec a chovatel loveckých psů a ryb z Příbramska, kterému byl vyměřen dvouletý podmíněný trest a pokuta 250 tisíc korun.

V Česku byl podmíněně odsouzen třetí travič dravců. Myslivec zabil u Sedlčan orly mořské

Od roku 2017 až do konce roku 2024 byla jednotka financována z projektu PannonEagle Life, jehož podpora už skončila. Aby mohla pokračovat nepřetržitě ve své práci proti zabíjení zvířat, potřebuje vaši pomoc.

Psí jednotka
Psi procházejí náročným a unikátním výcvikem, díky kterému dokážou spolehlivě identifikovat otrávené návnady i uhynulá zvířata. Tento výcvik je životně důležitý – učí psy, aby se nikdy návnad nedotýkali, ani se u nich nezdržovali, což by mohlo způsobit jejich vlastní otravu. Foto: Tereza Valchářová

Roční náklady na speciální výcvik psů, jejich stravu, veterinární péči a plat psovodky, ale také na provoz vozidla a vybavení, stojí přibližně 1 milion korun.

Na pokračování práce jednotky nyní potřebujeme 750 000 Kč. Přidejte se k těm, kteří už jednotku podpořili, a pomozte Kláře a jejím psům pokračovat v tom, co umí nejlépe – chránit zvířecí životy.

Pomůžu psí jednotce v boji s ptačí kriminalitou

Děkujeme ze srdce všem dárcům, kteří již psí jednotku podpořili. Speciální poděkování patří těm, kteří pomáhají dlouhodobě, umožňuje nám to lépe plánovat práci pro zvířata a přírodu.

Společně zachraňujeme životy a bojujeme proti těm, kteří zvířata bezcitně zabíjejí!


Příručka Ptačí kriminalita volně ke stažení

Co dělat v terénu při podezření na trávení, zástřel, nelegální past… je podtitul příručky o ptačí kriminalitě. Příručka je určena všem milovníkům přírody, ornitologům, ale i lidem, kteří do přírody chodí za jiným účelem. S otráveným nebo zastřeleným dravcem se může setkat kdokoli, od pejskařů po skautské oddíly. Při své práci ji mohou využívat orgány činné v trestním řízení i pracovníci státní ochrany přírody nebo záchranných stanic.

Stáhněte si příručku (14 stran, 3 MB) ZDE.

Další informace

Tematické číslo časopisu ČSO Ptačí svět, které se zabývá ptačí kriminalitou.

 

Podezření na otravu. Jak poznat?

  • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
  • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
  • mrtvé zvíře poblíž návnady
  • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
  • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
  • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

  • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších lidí, dětí i zvířat.
  • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
  • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
  • Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
  • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

Zdroje informací

Karbofuran

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=CELEX:32007D0416

https://www.karbofuran.cz/

Trestní zákoník:

§ 284 Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu
§ 299 Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami
§ 302 Týrání zvířat
§ 304 Pytláctví