Zateplování

Aby zateplení bylo účinné, nemůže se mu vyhnout žádná část obvodového pláště budovy, ani její atika. Ventilační otvory v atice v podstřeší by však i po zateplení měly zůstat zachované. Jednak odvětrávají dutiny v podstřeší, ve kterých se vlivem rozdílné teploty vnějšího a vnitřního prostředí objektu kondenzují vodní páry, jednak slouží jako přístupová cesta rorýsů ke hnízdům, která jsou umístěna v dutinách v podstřeší.

Kdy NEPROVÁDĚT rekonstrukční práce?

Oficiální, chcete-li úřední dobou hnízdění rorýse je 20. duben až 10. srpen. V této době do jejich hnízdění nesmí být rušivě zasahováno. Co to v praxi znamená?

  • provádět práce mimo atiku– např. výměny oken, opravy výtahu, vchodových dveří apod. a vlastní zateplení či rekonstrukci střechy nechat na srpen a následné měsíce
  • stavět lešení nejvýše na úroveň předposledního podlaží a jeho dostavbu naplánovat až na srpen.

Vletové otvory

Vletové, resp. ventilační otvory je po zateplení fasády možné ponechat v jejich stávající podobě, nebo je jednotně, nezávisle na jejich tvaru (kruhové, horizontálně či vertikálně orientované) upravit následujícím způsobem:

Šikmo seříznutá plastová trubka

Ve vrstvě tepelné izolace vytvořit po jejím položení kruhové prostupy s průměrem 50 – 55 mm, které slícovat se stávajícími ventilačními otvory, resp. s jejich spodními okraji. Prostup následně patřit šikmo seříznutou plastovou trubkou shodného průměru tak, aby její delší horní část vytvářela stříšku. Délku trubky volit tak, aby její spodní okraj na vnější straně lícoval s povrchem zateplené stěny objektu, nesmí z ní vyčnívat! Vnější okraj i dno trubky následně mechanicky zdrsnit.

Novodurová trubka – průchod izolací (bokorys)


(1) Panel
(2) tepelně izolační vrstva
(3) novodurová trubka
(4) převislý konec brání zatékání
(5) ventilační otvor

Poznámka: Vzhled vodorovných a svislých ventilačních otvorů je rovněž možné změnit tak, že ve vrstvě tepelné izolace vytvoříme kruhový otvor o průměru 100 mm a ten osadíme novodurovou trubkou o shodném vnitřním průměru, kterou na vnějším okraji osadíme upravenou plastovou mřížkou rovněž o průměru 100 mm. Podmínkou je, aby původní ventilační otvor i průchod tepelnou izolací spolu lícovaly minimálně svými spodními okraji a byla tak zachována dostatečná světlost.

Hnízdní dutiny

Pokud se režim střechy mění na nevětranou a dutiny v podstřeší je nutno vyplnit tepelně izolačním materiálem, je zapotřebí zajistit kromě vletových otvorů – bývalých ventilačních otvorů – také hnízdní dutiny. Základní možnosti jsou:

1. Dutina v původním panelu

Vytvořit nové dutiny v panelovém prvku v místě stávajících ventilačních otvorů. Dutina musí být umístěna pod úrovní střechy, aby byly zajištěny odpovídající mikroklimatické podmínky i v období extrémně teplého či naopak chladného počasí. Takový případ nastává v okamžiku,  kdy je původní střecha pokryta vrstvou tepelné izolace. Minimální rozměry takové dutiny jsou 300 (šířka) x 190 (hloubka, která je pevně dána sílou atikového panelu, která se pohybuje mezi 100 až 300 mm) x 170 (výška) mm. Vletový otvor je vyřezán v desce izolačního materiálu, která je poté na dutinu nasazena a měl by být max. 20 mm nade dnem dutiny. Musí být umístěn excentricky na jedné ze stran dutiny, nikoli v jejím středu. Ptáci se totiž vždy usadí ve vzdálenějším rohu dutiny.

Dutina v panelu (bokorys)

(1) umístění dutiny
(2) tepelná izolace obvodového pláště
(3) tepelná izolace střešního pláště
(4) panel

Detail dutiny vytvořené v panelu

(1) vletový otvor v desce izolačního materiálu

2. Hnízdní boxy

V situaci, kdy dochází k vyplnění stávajících dutin v podstřeší izolačním materiálem, je možné instalovat z vnitřní strany panelu tvořícího atiku objektu hnízdní boxy ze 30 mm desek kašírovaného extrudovaného polystyrenu, nasedající zevnitř na ventilační otvory a pevně přichycené k povrchu panelového segmentu. Kašírovaná strana desek tvoří vnitřní stěny hnízdního boxu. Hnízdní boxy mají shodné rozměry jako v případě varianty 1) včetně excentrické polohy vletového otvoru. Pokud výška podstřešních dutin nedovoluje umístit boxy o vnitřní výšce 170 mm, je nutné ji snížit až na 120 mm a současně zvětšit šířku a hloubku hnízdních boxů.


Ventilační otvor – součást vzduchotechnických zařízení. Slouží k odvádění škodlivin, v případě panelové zástavby k odvodu vodních par, vznikajících ve střešním plášti objektu v důsledku rozdílu mezi teplotami venkovního a vnitřního prostředí v plášti ploché střechy objektu. Nejčastěji kruhového (průměr 70 nebo 100 mm) nebo obdélníkového (70×700 v případě horizontálně orientovaných otvorů, 300×70 mm v případě vertikálně orientovaných otvorů) tvaru.


Příklady

Aktualizace původního rorýsího webu proběhla v rámci projektu Domov pro lidi i pro ptáky v roce 2020. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.