I prostřednictvím daru ze závěti lze konat dobré skutky, pomoci zachovat přírodu pro další generace nebo přispět na jakýkoli jiný dobročinný účel podle toho, co je komu blízké. Dnešním Mezinárodním dnem závětí startuje Měsíc dobročinných závětí, kdy bude dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na jakoukoli dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, proplacen notářský poplatek za sepsání závěti.
Konat dobré skutky. Pro někoho samozřejmá součást života, pro jiného výzva, k jejíž realizaci zatím nenašel dost odhodlání nebo inspirace. Naštěstí nikdy není pozdě začít, protože pomáhat lze jak za života, tak i po něm, a to třeba i prostřednictvím závěti. Sepsáním poslední vůle zabezpečíte především rodinu, blízké. A navíc můžete částí daru ze závěti podpořit činnost vybrané dobročinné organizace!
Česká společnost ornitologická se již s darem ze závěti setkala. Jak říká Lucie Hošková, vedoucí fundraisingu a péče o dárce: „Rádi bychom u příležitosti Mezinárodního dne závětí zavzpomínali na paní Eugenii Venzarovou, členku ČSO a velkou milovnici ptáků, která zemřela letos na jaře. Paní Venzarová byla velmi kulturní a zcestovalá žena, její největší láskou však byli ptáci. Na ty pamatovala i ve své závěti, kde odkázala České společnosti ornitologické polovinu svých úspor. Hluboce si tohoto dobrého skutku vážíme“.
Mezinárodní den závětí 13. září lidem v desítkách zemí po celém světě připomíná význam závěti a možnost věnování peněz, nemovitosti či cenných papírů dobročinné nebo veřejně prospěšné organizaci. Konat dobré skutky totiž lze jak za života, tak i po něm, a to prostřednictvím závěti. Koalice Za snadné dárcovství (jejíž je Česká společnost ornitologická členem) za finančního přispění Nadace Via při příležitosti Mezinárodního dne závětí od 13. září do 12. října vyhlásila Měsíc dobročinné závěti. V tomto období dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na jakoukoli dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, proplacen notářský poplatek za sepsání závěti. Více na zavetpomaha.cz.
V Česku je téma darů ze závěti ještě trochu v plenkách, zvláště ve srovnání se západními zeměmi, kde je forma darování ze závěti běžná, malý nebo velký dar darují tisíce lidí a nejen bohatí. Nejnovější průzkum agentury STEM/MARK a českého UNICEF ze srpna 2019 ukazuje, že např. v sousedním Rakousku jsou závěti běžnější praxí – závěť tu již sepsalo nebo sepisuje 35 % lidí nad 50 let, zatímco v České republice je to pouze 7 % lidí. V závětích Rakušané častěji než Češi myslí na dobročinnost. Podle průzkumu se rozhodne darovat ze závěti 11 % Rakušanů oproti 2 % Čechů.
Ředitel koalice Za snadné dárcovství Jan Gregor na základě dosavadních zkušeností shrnuje, kdo věnuje dar neziskové organizaci formou závěti nejčastěji: „Lidé, kteří nemají dědice, a jejich majetek by zbytečně propadl státu. Lidé, kteří za svého života podporovali charitu dary či dobrovolnictvím a chtějí svým způsobem pomáhat i po smrti. Lidé, kteří si přejí, aby jejich odkaz přetrval. Lidé, kteří již zabezpečili své dědice a chtějí část majetku věnovat na účel, v němž spatřují smysl. V zásadě jde o štědré lidi, kteří za svého života uvědoměle hospodaří se svým majetkem a navíc si uvědomují, že tato jejich zodpovědnost smrtí nekončí.“
Ať už jsou pohnutky jakékoliv, jisté je, že darovat ze závěti může každý a že i malý dar má smysl.
Kontakty
Česká společnost ornitologická
Lucie Hošková, tel: 602972368, hoskova@birdlife.cz
Koalice za snadné dárcovství a kampaň Závět pomáhá:
Mediální servis: 2media.cz, s.r.o., Pařížská 13, Praha 1
www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz, www.instagram.com/2mediacz