Zimní sčítání vodních ptáků ve středních a východních Čechách v sezóně 2020/2021

Zima již je v plném proudu, my se však můžeme ve stručnosti podívat, jak dopadla ta minulá z pohledu Zimního sčítání vodních ptáků ve středních a východních Čechách. Při hodnocení zimy 2020/21 je nutné především poděkovat všem dobrovolným spolupracovníkům, kteří se sčítání zúčastnili i za ztížených podmínek. Zvláštní poděkování pak patří K. Slabeyové a Z. Vermouzkovi z České společnosti ornitologické za součinnost v termínech, kdy byl výrazně omezen pohyb po území státu. Bez jejich pomoci by nebylo možné zorganizovat sčítání v plném rozsahu.

Těší nás vzrůstající zájem o sčítání, do sčítání se zapojilo celkem 121 spolupracovníků a získali jsme výsledky z rekordních 898 kontrol. Ve všech termínech sčítání se podařilo překonat hranici 100 sečtených úseků. Nejvíce, 146 lokalit, bylo sečteno v lednu. Nejvíce ptáků bylo zjištěno již tradičně v lednovém termínu, celkem bylo pozorováno 44 283 jedinců. Po sedmi chudých sezónách tak lednové počty opět pokořily hranici 40 000 (Obr. 1).

graf maximálních počtů vodních ptáků zjištěných v jednom termínu v jednotlivých sezónách
Obr. 1: Maximální počty vodních ptáků zjištěných v jednom termínu v jednotlivých sezónách

Nadprůměrné počty byly zjištěny především u kachny divoké, racka chechtavého a bělohlavého. Naopak se potvrdil setrvalý pokles u zimujících lysek černých a poláků velkých. Únor byl v porovnání s posledními sezónami chladnější, teploty odpovídaly přibližně dlouhodobému normálu. Ze zajímavých výsledků tohoto měsíce lze zmínit například výjimečně vysoké počty u kormorána velkého, morčáka velkého a hohola severního. V jarních měsících byl zaznamenán výrazný tah kopřivek obecných, v březnu bylo zjištěno 304 jedinců, což je nejvyšší počet za dobu trvání sčítání.

graf početnosti kachny divoké a lysky černé
Obr. 2: Dlouhodobě klesající druhy kachna divoká a lyska černá zareagovaly na podmínky zimy 2020/21 odlišně. Zobrazeny jsou indexy početnosti pro zimní měsíce mezi sezónami 2003/04 a 2020/21.

Ačkoliv je zimní sčítání zaměřeno především na změny početnosti běžných druhů vodních ptáků, podařilo se v minulé sezóně zaznamenat i vzácnější druhy. Byly zjištěny téměř všechny vzácnější severské kachny, které v naší oblasti zimují nebo přes nás protahují: morčák malý i prostřední, turpan hnědý, polák kaholka a dvakrát byla zjištěna i hoholka lední. Zajímavým záznamem bylo též pozorování čtyř potápek žlutorohých na pískovně Hradišťko. Zcela shodný počet potápek žlutorohých na lokalitě zimoval i v předešlé zimě 2019/20. Raritním záznamem byl pak výskyt tří labutí malých zjištěný na Bohdanečsku. Zajímavá byla především délka pobytu. Poprvé byly zaznamenány v listopadovém termínu sčítání a zdržely se až do března. Takto dlouhý výskyt dle údajů Faunistické komise ČSO nebyl doposud v ČR zjištěn.

tři labutě malé a dvě labutě velké na poli
Obr. 3: Na Bohdanečsku bylo zjištěno zimování labutí malých. Kromě vodních ploch byly pravidelně pozorovány při pastvě na okolních polích ve společnosti labutí velkých. Foto: M. Kohoutek

Více o Zimním sčítání ve středních a východních Čechách se lze dočíst na stránkách projektu https://scitanistc.webnode.cz/. Naleznete zde i průběžné výsledky sčítání ve formě indexů početnosti. Do zimního sčítání ve středních a východních Čechách se lze zapojit i nyní v průběhu sezóny. Neobsazené úseky je možné nalézt prakticky po celém sčítaném území, kterým jsou Středočeský kraj a přilehlá oblast východních Čech po Pardubice a Hradec Králové. Aktuální informace Vám rádi poskytneme na mailové adrese scitani.stc@email.cz.

 

Jan Krejčík, Pavel Bergmann