Známe výherce lednové výzvy mapování rehků!

Po prosincové radosti z vaší velké účasti v kampani Rehci v zimě jsme s mírnými obavami vyhlíželi, jakou výdrž projevíte v lednu, kdy rehků u nás přece jen ubývá. Váš zájem naštěstí nijak výrazně nepolevil a my moc děkujeme všem, kdo v hledání přezimujících rehků vytrvali i v lednu. Vaše vysoké nasazení a výdrž i během druhého měsíce mapování je pro nás krásným překvapením.

 

Samice (nebo maldý samec v šatě cairii) rehka domácího přezimující v Brně; listopad 2023 Foto: Ludmila Korešová

V lednu mapovalo zimní výskyt rehků domácích v Česku 367 mapovatelů, jen o 51 méně než v prosinci. Do databáze Avif na www.birds.cz jste zadali 540 pozorování, během nichž jste navštívili 178 čtverců s rehkem a 126 bez rehka. Projevila se tak dřívější zkušenost, například z projektu Rehci v Brně, že s postupující zimou počet rehků na našem území klesá. I z lednových dat je vidět, že oproti údajům z prosince počet čtverců s rehkem klesá, zatímco počet čtverců bez rehka roste. Tyto rozdíly jsou statisticky průkazné.

A jak dopadla soutěž v dobývání čtverců? Heslo Rehci v zimě při zadávání údajů na Avif uvedlo do poznámky 177 mapovatelů.

Na interaktivní mapě vidíme, ve kterém čtverci byla v lednu 2024 zaznamenána vycházka zacílená na rehky.

Lednová pozorování rehka domácího zaznamená do databáze Avif: žlutě pozitivní a černě negativní nálezy; modré čtverečky představují pozorování rehka během Ptačí hodinky (5.–7. 1.) a ukazují, že oblastí s rehkem je ještě více

Nejúspěšnější dobyvatelé čtverců, tzn. ti, kdo jako první v daném čtverci zadali vycházku s pozitivním nebo negativním pozorováním rehka domácího ve vhodném prostředí a jejichž vycházka trvala alespoň 15 minut a zároveň nezapomněli do poznámky k vycházce zadat heslo Rehci v zimě, získávají slíbené odměny.

  1. místo: Marek Brabec, 16 dobytých čtverců (Jakub Handschuh* 19 dobytých čtverců, Alena Skálová*, 14 dobytých čtverců)
  2. místo: Lenka Cehelská, 10 dobytých čtverců
  3. místo: Jiří Zdražil, 9 dobytých čtverců

* Ze soutěže o ceny jsou vyřazeni organizátoři kampaně a zaměstnanci ČSO. Jakub Handschuh už vyhrál prosincovou výzvu a postupuje tedy do tříměsíční výzvy.

O jaké ceny hrajeme, se dozvíte na stránce věnované soutěži.

Lednové výsledky

počet mapovatelů počet dobytých čtverců
1 19
1 14
1 13
1 10
1 9
1 8
1 6
2 5
4 4
8 3
16 2
140 1

Před námi je poslední měsíc výzvy. Vydejme se tedy prohledat města a vesnice i jejich okolí. Navštivme hlavně brownfieldy, staveniště, nádražní budovy, vozovny, továrny nebo haly logistických center, kde máme velkou šanci se s rehky potkat. Velmi důležitá je i blízkost zdrojů potravy. Zatímco za slunečného počasí loví rehci hmyz na osluněných střechách, zdech či hromadách suti, během zamračených dnů se živí bobulemi loubince (známého také jako přísavník či psí víno), svídy, brslenu a dalších dřevin. Právě přítomnost stěn porostlých loubincem s dostatkem bobulí se zdá být v chladných zimách klíčem k úspěšnému přečkání mrazivého počasí.

Pokračujme až do samotného konce února, i když rehků možná potkáme o dost méně. Zvláště důležité je vrátit se na lokality, které jsme již navštívili, abychom zjistili, zda se výskyt rehků v jednotlivých čtvercích v průběhu zimy mění. Po ukončení letošního mapování data zpracujeme a s výsledky vás seznámíme v některém z příštích čísel Ptačího světa.

V únoru jdeme do finále, a máme tak poslední šanci stát se dobyvatelem čtverců a vyhrát některou z cen. Ale především máme poslední šanci pomoci pochopit dynamiku výskytu rehků v rámci zimy u nás. Bude velmi zajímavé sledovat, jestli rehci ještě ubydou, nebo naopak už koncem zimy s přicházejícím oteplováním začnou přibývat? Pojďme to zjistit!

Všem mapovatelům srdečně děkujeme za spolupráci!

Tým kampaně Rehci v zimě