Už první setkání s traktoristou Jaroslavem Tomášem ze zemědělského podniku ZS Kratonohy přineslo překvapení. Zcela přesně popsal ptačí druh, který pozoroval z traktoru a nedokázal ho určit. Nebylo možné se splést – jednalo se o břehouše černoocasého, který se na dané lokalitě u Kratonoh v první dekádě tohoto století pravidelně zdržoval a pravděpodobně i pokoušel hnízdit. A rovnou zmínil i pozorování bekasiny otavní. Naši první domluvu, že bychom rádi, aby objel nalezených 8 hnízd čejek, hned rozšířil o další hnízdo, když dodal: „Jedno hnízdo je ještě za tím lesíkem, pojeďte se mnou, ukážu vám kde.“
Od našeho prvního setkání našel každoročně aspoň jedno pole s hnízdy čejek, které se mu podařilo zachránit před jistým zničením při přípravě pole pro osetí. A postupně si vytvořil i svůj systém, jak hnízda označit. Nejprve to byly náhodně nalezené větve různých dřevin, ale nakonec začal používat cca 80 cm dlouhou bambusovou tyč, které vždy umístil cca 1,5 m od hnízda, aby sedícím ptákům nevadila při výhledu. A pak už jen zahlásil kolegům, kteří se chystali pole osít nejčastěji kukuřicí, kolik že jich tam mají čekat. Také následná práce se sečkou vyžaduje jistou dávku šikovnosti. Traktorista cestou k hnízdu převálcuje stojící bambusovou tyč, oseje pole až těsně před důlek s vajíčky a poté zvedne tu část secího stroje, před níž je hnízdo, opatrně ho přejede, stroj opět položí na zem a pokračuje dál. Hnízdo je tak prakticky nedohledatelné, protože kolem je vše oseto.
Pokud se ptáte, jak to vlastně zvládá, nabízí se hned dvě odpovědi. Traktor, se kterým jezdí, má GPS navigaci a tak se nemusí plně věnovat řízení a místo toho může kontrolovat nejen prostor před traktorem, ale i kolem. Ale tím ještě důležitějším předpokladem je výborná pozorovací schopnost a ještě větší chuť přispět svým dílem k úspěšnému vyhnízdění čejky chocholaté a všech ostatních zvířat ohrožených zemědělskou technikou. Vím, že při odjezdu z pole ho hřeje vědomí, že udělal svět zase jednou o trochu lepším místem.
Video z praktické ochrany nejen čejek chocholatých je ke zhlédnutí zde.
Václav Zámečník
Ochrana hnízdišť čejky chocholaté včetně vytvoření filmového dokumentu je součástí projektu Osvěta přírodě šetrného zemědělského hospodaření, který byl podpořen grantem Královéhradeckého kraje.