KDY
Obsah
KDY
Ptáky na našem území můžeme pozorovat celoročně. Např. v lidských sídlech a v okolí vod se s nějakými ptáky setkáme téměř vždy. Většina lokalit ale má svá specifika a nejvíce ptáků na nich uvidíme pouze v určitou roční dobu.
Na jaře, v hnízdní době (od března do července)
S návratem tažných druhů nastává na jaře nejhlučnější část roku, ptáci se namlouvají, obhajují teritoria a hnízdí. Pro začátečníka, který se chce naučit rozeznávat druhy podle vzhledu a hlasu, je nejlepší vyrazit do přírody ještě v předjaří před návratem migrantů, dokud je u nás menší množství druhů a terén je lépe přehledný díky neolistěným stromům a sporé vegetaci. Na mnohých vodních plochách se ptáci během návratu ze zimovišť shromažďují na jarních tahových zastávkách, odkud pokračují dále na hnízdiště. V době vyvádění mláďat je ptáků všude plno a k pěkným pozorováním máme příležitost doslova denně.
V létě, po hnízdění (červenec, srpen, začátek září)
Po vyhnízdění se někteří ptáci shlukují do velkých hejn na tzv. pohnízdních shromaždištích. Např. kachny se v srpnu ukrývají v příbřežní vegetaci vod, kde pelichají a nemohou létat, dokud nevymění všechna velká pera. Jiní ptáci, jako např. někteří pěvci, brodiví nebo bahňáci se shlukují do hejn, ve kterých společně hledají potravu a úkryt a připravují se na cestu na zimoviště.
Na podzim, během tahu (od srpna do října)
Podzim je doba pozorování táhnoucích hejn zpět do zimovišť. Můžeme pozorovat řadu velkých ptáků, jako jsou husy, dravci nebo čápi na tahu. Bahňáci se shlukují na vypuštěných rybnících.
V zimě, během přezimování (od listopadu do února)
Na zimu k nám přilétají severské druhy ptáků, jako jsou pěnkavy jikavci, čečetky zimní či hejna havranů polních. Na zahradách na nesklizených jablkách můžeme pozorovat hejna drozdů kvíčal a v některých letech i brkoslavů severních. Na polích loví potravu dravci. Na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů vodních ptáků, jako jsou morčáci malí a velcí, poláci kaholky, turpani hnědí a černí, hoholky lední nebo hoholi severní, husy polní a běločelé, potáplice lední nebo severní. Právě zima bývá dobou pozorování skutečných vzácností. Pro hodnocení raritních pozorování slouží Faunistická komise ČSO, kde najdete i seznam všech druhů zastižených na našem území.
Kalendář tipů pro pozorování ptáků v přírodě s dětmi
Leden – pátráme po stopách sov
Únor – pátráme po datlovi
Březen – učíme se ptačí hlasy hrou
Duben – naučíme se další ptačí písničky
Květen – Vítání ptačího zpěvu a Neodnášejte ptáčata!
Červen – pozorujeme mláďata potápek a kachen
Červenec – sledujeme čapí hnízda
Srpen – pozorujeme tah bahňáků
Září – sledujeme kachny, jak přepeřují
Říjen – vydáme se na Festival ptactva
Listopad – vydáme se za severskými hosty
Prosinec – pozorujeme ptáky na krmítku
Lokality, kam jet zejména na jaře
Rybník Amerika u Františkových lázní
Lesy a pastviny nad Zbečnem na Křivoklátsku
Niva Nemanického potoka v Českém lese
Velký a Malý Tisý na Třeboňsku
Velký Blaník v CHKO Blaník
Bývalý vojenský újezd Milovice-Mladá
osada Jizerka v Jizerských horách
Pančavská louka v Krkonoších
Bohdanečský rybník na Pardubicku
Meandry řeky Svratky u Milov
Čerňava v Hostýnských vrších
Bartošovické rybníky u Nového Jičína
Racák u Ústí nad Labem
Lokality, kam jet zejména v létě
Pančavská louka v Krkonoších
Bohdanečský rybník na Pardubicku
Lokality, kam jet zejména na podzim
Rybník Amerika u Františkových lázní
Rybník Dehtář u Českých Budějovic
Velký a Malý Tisý na Třeboňsku
Bohdanečský rybník na Pardubicku
Racák u Ústí nad Labem
Lokality, kam jet zejména v zimě
Rybník Dehtář u Českých Budějovic
Chomoutovské jezero u Olomouce
Denní doba
Ráno nebo navečer - to jsou ptáci nejvíce aktivní, kolem poledne si raději dejme pauzu. V hnízdní době se začínají hned s rozedněním ozývat samci pěvců. Nejdříve uslyšíme skřivany polní, a to ještě za tmy. Následují rehci a červenky. K ránu se přidávají kosi, drozdi, sýkory a pěnice. Za světla pak zpívají i pěnkavy, zvonci nebo špačci. Nejhlasitější koncert probíhá od východu slunce přibližně do 11 hodin dopoledne. Odpoledne se ptáci opět rozezpívají a navečer dosahují druhého vrcholu intenzity zpěvu, skončí až se setměním.
S rozedněním můžeme také pozorovat rozlety zimujících husí z vodní hladiny Novomlýnských nádrží za potravou na okolní pole.
Za pozdních jarních a letních večerů a nocí můžeme být svědky toku bekasiny otavní nebo charakteristického skřípavého toku chřástala polního (např. v nivě Nemanického potoka nebo u meandrů řeky Svratky).
Na houkání sov si většinou musíme počkat několik minut (kulíšek nejmenší) až hodin (puštík obecný) po setmění. Za sovími hlasy se můžeme vydat např. na Jizerku, do Broumovských stěn nebo do Hostýnských vrchů.
Hluboko v noci pak také na jaře a v brzkém létě zaslechneme zpěv slavíka obecného (třeba v bývalém vojenském prostoru Milovice –Mladá) a na příhodných místech (např. Bzenecká Doubrava) vrčení lelka lesního nebo zpěv skřivana lesního.